Za všetky rodiny, aj tie „netradičné“

V sobotu 23. júla sa tento rok znova koná Dúhový Pride v Bratislave. Po dvojročnej prestávke, kedy sa v dôsledku pandemických opatrení mohlo toto podujatie konať iba online, plánujú organizátori opäť veľký pochod mestom pre tisíce ľudí. Predchádzať mu budú všemožné sprievodné podujatia a po ňom nasleduje afterparty v centre mesta. Okrem toho sa koná podobný pochod aj v Banskej Bystrici (25.6.) a v Košiciach (27.8.).

Pôvod dúhových pochodov

Napriek tomu, že sa Pride pochody na Slovensku konajú už od roku 2010, veľa ľudí stále netuší, aký je ich skutočný význam a má o nich skreslené predstavy.

Homosexualita tu existovala vždy, v každej dobe a každej kultúre a rozhodne teda nejde o nejaký objav modernej doby, ako to niektorí prezentujú. V mnohých krajinách títo ľudia však stále nemajú rovnaké práva ako ľudia s väčšinovou orientáciou a niekde im hrozí aj prenasledovanie alebo dokonca trest smrti.

Ako informuje stránka Pride Košice, sprievody a pochody za práva LGBT ľudí sa stali neodškriepiteľnou súčasťou ich histórie v roku 1969, kedy sa obyvatelia časti mesta New York po dlhodobo sa opakujúcich policajných raziách a zatýkaniach v „teplých“ baroch postavili policajtom na odpor. Pohár trpezlivosti a utrpenia pretiekol a následné dni sa ulice v New Yorku premenili na bojisko, priestor demonštrácií a občianskych nepokojov. Ulica Christopher Street v New Yorku, na ktorej sídlil hostinec Stonewall Inn, kde sa to všetko začalo, prepožičala tejto udalosti svoje meno a tak sa doteraz nazýva tento deň Christopher Street Day. Odvtedy sa tieto pochody každoročne uskutočňujú na celom svete.

Pozor na dezinformácie!

V súvislosti s dúhovými pochodmi sa vždy objaví sa aj množstvo nepravdivých tvrdení. V niektorých prípadoch ide len o neznalosť alebo predsudky, v iných zrejme o cielenú dezinformačnú kampaň, ktorá sa snaží vykresľovať LGBT komunitu ako spolok zvrhlíkov a čudákov.

Veľa ľudí napríklad zle chápe názov pochodu. Pýtajú sa, prečo sú organizátori pochodu hrdí (anglický názov „pride“ znamená „hrdosť“) na svoju sexuálnu orientáciu, lebo veď nie je dôvod sa hrdiť niečím, o čo sme sa nijako nepričinili. Nie je to ale hrdosť na sexuálnu orientáciu, ale na vnútornú silu, s ktorou prekonávajú prekážky, ktoré im do cesty kladie život, spoločnosť, štát alebo jednotlivci či skupiny.

Ďalšia výčitka sa týka formy protestu. Neustále sa opakuje otázka, „prečo sa predvádzajú“. Toto je tak trochu zákerná a zavádzajúca otázka vzhľadom na to, že pri protestných akciách akýchkoľvek iných skupín občanov sa nikto takto nepýta. Ešte žiadna menšina nezískala rovnaké práva tým, že len ticho sedela doma a čakala, že sa problém vyrieši sám. Právo ľudí zhromažďovať sa, protestovať a vyjadriť svoj názor je legitímne právo v každej slobodnej spoločnosti.

Za účelom zdiskreditovať Dúhový Pride Bratislava sa na internete tiež pravidelne objavujú manipulatívne fotky z kadejakých erotických veľtrhov a iných akcií, ktoré s týmto podujatím nemajú nič spoločné. Skutočné fotky slovenského Pride pochodu si môžete pozrieť napríklad tu.

Súčasná situácia

Slovensko patrí medzi posledné štáty EÚ, ktoré nemajú právnu úpravu pre páry rovnakého pohlavia. Napriek tomu, že homosexuálne orientovaní ľudia majú rovnaké povinnosti ako všetci ostatní, platia rovnaké dane a musia dodržiavať rovnaké zákony, nemajú rovnaké právo na štátom uznané zväzky. Dlhodobo nedochádza k žiadnemu zlepšeniu v tejto oblasti, práve naopak. V roku 2014 prijal parlament diskriminačnú novelu Ústavy, ktorá vyslovene zakazuje manželstvá párov rovnakého pohlavia (avšak ponecháva možnosť zavedenia registrovaného partnerstva). Zažili sme aj štvavú kampaň cirkevných organizácií proti LGBT komunite a ich neúspešné referendum v roku 2015.

V tomto volebnom období predložili poslanci už niekoľko návrhov na obmedzenie práv LGBT ľudí. Aktuálne je v parlamente opäť návrh extrémistickej časti politického spektra, ktorý má zakázať vyvesovanie dúhovej vlajky na štátnych budovách pod hrozbou pokuty. Obzvlášť znepokojivé je, že sa na tomto návrhu podieľal aj poslanec najväčšej koaličnej strany OĽaNO a predseda strany Igor Matovič, ktorý sa v poslednej dobe zviditeľnil hlavne primitívnymi útokmi na LGBT komunitu, mu verejne vyjadril súhlas.

Opäť sa politickí predstavitelia snažia odvrátiť pozornosť občanov od svojich vlastných chýb tým, že šíria nenávisť k menšine. Opäť delia rodiny na „tradičné“, ktoré sú podľa nich tie jediné správne, a „netradičné“, z ktorých vytvárajú verejného nepriateľa.

Práve v súčasnej situácii, keď v politike znova posilňujú extrémistické a klérofašistické tendencie, treba jasne povedať NIE útokom na práva menšín. Členovia OZ Ethos sa v minulosti už viackrát zúčastnili Pride pochodov a podporíme tieto akcie aj tento rok. Budeme radi, ak sa pridáte aj vy.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , ,