Aj v zahraničí vidíme množstvo odstrašujúcich príkladov, čo sa stane, keď sa k moci dostanú náboženskí fundamentalisti. Nerešpektujú názory odborníkov ani vôľu väčšiny obyvateľov, namiesto toho bezohľadne presadzujú svoje vlastné ideologické záujmy.
Očakávané rozhodnutie Najvyššieho súdu
Aktuálne sa tak deje v USA, kde náboženskí fundamentalisti za vlády bývalého prezidenta Trumpa získali väčšinu v Najvyššom súde. Uniknutý dokument naznačuje, že zákonné právo na interrupciu garantované americkou ústavou od roku 1973 prestane čoskoro platiť. Šesť z deviatich sudcov si zrejme myslí, že prelomové rozhodnutie ich predchodcov známe ako Roe vs. Wade bolo nesprávne a treba ho zvrátiť. Zaujímavé pritom je, že všetci títo sudcovia ešte ako kandidáti pri ich potvrdzovacom vypočutí v Senáte uviedli, že Roe vs. Wade „je dôležitý precedens, ktorý bol opakovane znovu potvrdený“ a nijako nedávali najavo svoj úmysel toto rozhodnutie zrušiť.
Zvrátenie platnosti tohto precedensu v praxi bude znamenať, že o tom, či a v akej podobe budú interrupcie povolené, budú rozhodovať volení zástupcovia v jednotlivých amerických štátoch. V asi polovici z nich hrozí, že interrupcie budú zakázané alebo sa stanú prakticky nedostupnými. Už teraz sa zdvihla po celej krajine vlna republikánskych útokov na práva žien.
Desaťtisíce ľudí sa preto v uliciach miest v Spojených štátoch zúčastnili na demonštráciách za zachovanie súčasného stavu. Organizácia Amnesty International vyzvala veľvyslankyňu USA na Slovensku, aby otvorene oponovala pokusom o obmedzovanie reprodukčných práv v USA. Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus varoval, že obmedzenie prístupu k interrupciám neznižuje počet týchto zákrokov. Ženy a dievčatá to vedie k tomu, že podstúpia nelegálne a nebezpečné prerušenie tehotenstva. „Ženy by mali mať vždy na výber, keď ide o ich telo a ich zdravie,“ zdôraznil. WHO uvádza, že na svete sa ročne vykoná približne 25 miliónov nebezpečných interrupčných zákrokov, pričom každý rok v ich dôsledku príde o život zhruba 39.000 žien a dievčat.
Najnovší prieskum ukázal, že 64% Američanov si nepraje zvrátenie rozhodnutia Roe vs. Wade. Dôvera ľudí v Najvyšší súd potom, čo ho ovládli fundamentalisti, dramaticky klesla a väčšina mu už nedôveruje.
V Poľsku rastie podpora legalizácie
Ďalší zaujímavý prieskum na rovnakú tému vyšiel v Poľsku. Keď sa tam interrupčný zákon v roku 2020 znova sprísnil a Ústavný súd, do ktorého si vládna strana dosadila „svojich ľudí“, zakázal tento zákrok aj v prípade ťažkého poškodenia plodu, vyvolalo to obrovskú vlnu protestov.
„Chcela by som podotknúť, že nie sme v Poľsku všetci blázni. Proti sprísneniu je 80 % ľudí, to je absolútna väčšina. Takže to, čo sa deje, nie je výsledkom vôle Poliakov a Poliek. Je to mocenská hra. Dôležitú úlohu v tom hrá kamarátstvo vlády a cirkvi. Cirkev podporovala súčasná vládnu stranu a teraz za to na oplátku niečo chce,“ uviedla k tomu poľská aktivistka Katarzyna Byrtek.
A čo sa zistilo teraz? Až 66% ľudí v Poľsku je za legalizáciu interrupcií do 12. týždňa tehotenstva. Za sú hlavne mladí ľudia a ženy, ale dokonca aj čím ďalej viac voličov vládnucej strany PiS. Asi k tomu prispel aj smutný fakt, že v dôsledku prísneho zákona zomreli na sepsu už minimálne dve ženy (30-ročná Izabela a 37-ročna Agnieszka), ktorým lekári odmietli vykonať interrupciu a zachrániť im tak život.
Aktuálne je v poľskom parlamente návrh na legalizáciu interrupcií, ktorý však vzhľadom na zloženie parlamentu pravdepodobne neprejde. Na podporu návrhu vznikla stránka aborcjanatak.pl. Nedávny návrh fanatikov, ktorí chceli presadiť úplný zákaz aj v prípade ohrozenia života a dlhoročné tresty väzenia pre ženy, našťastie neprešiel.
V tejto súvislosti by sme ešte chceli upozorniť na jednu petíciu. Poľská obrankyňa ľudských práv a dula Justyna Wydrzyńska čelí obvineniam za napomáhanie pri umelom prerušení tehotenstva. V prípade uznania viny jej hrozí trest odňatia slobody až na tri roky. Petíciu na jej podporu môžete podpísať na stránke https://pripady.amnesty.sk/pripad/justynawydrzynska.
Kategórie: Články
Štítky: Amnesty International, interrupcia, Poľsko, práva žien, reprodukčné práva, USA, WHO