Spoločná kandidátka tretieho sektora na komisárku pre deti je Janette Motlová

Už štyrikrát sa v parlamente neúspešne hlasovalo o novej komisárke pre deti. Nadpolovičnú väčšinu hlasov nezískala poslankyňa Katarína Hatráková z Kresťanskej únie ani psychologička Mária Vargová. Voľba sa tak bude opäť opakovať, poslanci prihlásili do nej štyroch kandidátov.

Hatrákovú považovala odborná obec aj veľká časť verejnosti za nevhodnú kandidátku. Média informovali o mnohých jej pochybných skutkoch a výrokoch, ktoré ju na tento post diskvalifikovali. Zástupcovia mimovládnych organizácií, ale aj stovky odborníkov v nich združených preto opakovane vyzývali poslancov, aby do funkcie komisárky pre deti nevolili aktívnu političku. Detským ombudsmanom by sa mal stať človek, ktorý nebude preferovať žiadnu politickú stranu a nebude podliehať politickým dohodám ani rozhodovať na základe náboženskej ideológie namiesto odborných poznatkov. Hatráková už sa o post komisárky uchádzať nebude, hoci to pôvodne avizovala.

Odborníci vybrali spoločnú kandidátku

Časť poslancov vyzvala mimovládne organizácie, aby vybrali novú kandidátku na komisárku pre deti a odporučili ju koalícii. Verejné inštitúcie, odborníci pôsobiaci v oblasti ochrany a dodržiavania práv detí, ale aj ďalšie organizácie z tretieho sektora, ktoré sa dlhodobo angažujú v oblasti ochrany ľudských práv a poskytovaní sociálnych služieb, reagovali na túto verejnú výzvu a spoločne navrhli Janette Motlovú, súčasnú riaditeľku Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Podporu Motlovej vyslovuje aj predchádzajúca kandidátka Mária Vargová. Motlová bola aj medzi signatármi výzvy, aby na túto funkciu nemohli kandidovať aktívni politici, teda ani poslankyňa Hatráková.

„Janette Motlová je pre nás zárukou, že v prípade jej zvolenia bude dôstojne, odborne a zodpovedne chrániť práva a zastupovať záujmy detí na Slovensku. Všetky podporujúce organizácie súčasne vyslovujú svoj záujem, vôľu a záväzok dlhodobo s ňou spolupracovať tak, aby poslanie a činnosť úradu boli čo najlepšie naplnené,“ uviedli organizácie, ku ktorým sme sa pridali aj my v mene OZ Ethos. Na stránke Ligy za duševné zdravie môžete Janette Motlovej vyjadriť verejnú podporu aj ako jednotlivci.

Rozhovory v médiách

Novej kandidátke sme poslali niekoľko otázok. Odpovede na ne zverejníme v samostatnom článku. Aj keď ľudia zaoberajúci sa ochranou detí pred násilím pani Motlovú už dobre poznajú, časť verejnosti zrejme nevie, o koho ide. Odporúčame preto prečítať si tieto rozhovory s ňou:

Janette Motlová Maziniová: Ak nebudeme ľudí počúvať, nemáme ako búrať stereotypy (Heroes, 16.4.2017)

Janette Motlová: Mám pocit, akoby sme pomaličky dozrievali (Soda, 4.4.2018)

Ešte sme neprebrali zodpovednosť za všetky deti v krajine. Zatiaľ ich len rozdeľujeme, nespájame (Rikiki, 7.10.2020)

Janette Motlová: Hnevalo ma, že nemám život vo svojich rukách, a vinila som z toho mamu. To, čo mi dala, viem oceniť až teraz (Denník N, 19.5.2021 )

Janette Motlová z Eduma: Rozvíjať empatiu a kritické myslenie detí môže školám pomôcť emocionálne učenie cez príbehy (Eduworld)

Medzi dvoma svetmi. Čo sa naučíme, keď počúvame príbehy rómskych žien (Sme, 21.10.2021)

Odsúdiť človeka je to najľahšie, čo môžeme urobiť. Čo je však férovejšie? (RecyVeci, 26.1.2022)

Na stránke VÚDPaP si môžete prečítať jej životopis a našli sme aj článok, ktorý podporuje jej kandidatúru na komisárku pre deti:

Keby deti mali mať komisárku, mala by to byť ona (Ženské kruhy, 6.4.2022)

Kategórie: Články

Štítky: , , , , ,