Prezidentské voľby – máme sekulárneho kandidáta?

Čoskoro nás čakajú prezidentské voľby. Prvé kolo sa uskutoční v sobotu 23. marca, druhé kolo 6. apríla. Podľa aktuálnych preferencií to vyzerá na dvoch jasných favoritov, ktorých súboj môže byť pomerne tesný.

Ivan Korčok

Jedným z nich je občiansky kandidát Ivan Korčok, diplomat a bývalý minister zahraničných vecí SR. V jeho prospech hovorí, že okrem iných aj obidve sekulárne parlamentné strany – PS a SaS – mu vyjadrili podporu. Nakoniec sa k jeho podpore aj napriek výhradám niektorých krajských rád pridalo aj KDH, ktoré tvrdí, že Korčokovi je blízky hodnotový svet KDH. Podľa jeho doterajších vyjadrení však nič nenasvedčuje tomu, že by bol náboženský fanatik.

V rozhovore pre Aktuality.sk povedal, že je veriaci. „Som to, čo sa nazýva ročiaci, teda chodím na veľké cirkevné sviatky,“ povedal. Zrejme by bolo zbytočné dúfať, že sa v najbližších rokoch nájde nejaký prezidentský kandidát, ktorý sa nebojí otvorene hovoriť, že neverí v žiadne náboženstvo. Avšak aj veriaci politik môže uznávať zásady sekulárneho štátu. Rozhodujúcou otázkou teda je, či kandidáti vnímajú svoju vieru ako súkromnú vec alebo či sa ju snažia vnucovať všetkým ostatným.

Keby sa stal Ivan Korčok prezidentom, v paláci by nevyvesil dúhovú vlajku ani by sa nezúčastnil dúhového pochodu. „To však neznamená, že sa práv akejkoľvek menšiny nezastanem formou, ktorú uznám za vhodnú“, uviedol. Na zavedenie registrovaného partnerstva na Slovensku podľa neho dozrel čas. „Chcem povedať, že ak by NR SR prijala zákon o registrovaných partnerstvách, podpísal by som ho, myslím, že v tomto smere tu máme istý civilizačný dlh. V otázke interrupcií som za zachovanie súčasného stavu,“ uviedol.

Verejne sa zastal LGBT komunity aj po teroristickom útoku na Zámockej ulici, pričom kritizoval politikov, ktorí k týmto ľuďom šíria nenávisť.Som veľmi zvedavý, ako sa k tomu, čo sa stalo na Zámockej postavia práve títo misionári tradičných hodnôt, konkrétne tí čo nám sugerujú, že si takýmito západnými zvrátenosťami ako LGBTI nedáme rozvrátiť naše Slovensko. Iste, mnohí to verbálne odsúdia, ale bolo by lepšie keby aj pribrzdili vo svojej rétorike“, napísal vtedy.

O Korčokovi sa už začali šíriť aj rôzne klamstvá a dezinformácie – napríklad, že vlastní americký pas alebo že spolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB). Že ide o podvrh, potvrdil aj Ústav pamäti národa.

Peter Pellegrini

Ďalší kandidát, ktorý má šancu vyhrať voľby, je predseda strany Hlas a súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini. Doterajšiu prácu a názory tejto strany sme už zhrnuli v našom minuloročnom článku.

V roku 2019 Pellegrini tvrdil, že téma odluky cirkvi od štátu „nie je na stole“ a fungovanie cirkvi a svetskej moci je na Slovensku je podľa neho úplne v poriadku. Bola to práve bývalá vláda Smeru (vrátane Hlasu), ktorá vtedy schválila dodnes platný zákon o financovaní cirkví, ktorý registrovaným cirkvám garantuje neustále automatické zvyšovanie štátneho príspevku napriek klesajúcemu počtu veriacich. Minulé leto strana Hlas navyše hlasovala za návrh, ktorý mal štátny príspevok pre cirkvi ešte výrazne zvýšiť. Celkovo sa strana Hlas aj samotný Pellegrini témam sekularizmu a ľudských práv doteraz skôr vyhýbali. Keď sa takéto otázky riešili v parlamente, väčšinou sa zdržali hlasovania.

V otázke interrupcií je Pellegrini za zachovanie súčasného stavu. V otázke LGBT práv je len za jemné úpravy, vie si maximálne predstaviť možnosť informovať sa o zdraví toho druhého či vysporiadať si majetok. Registrované partnerstvá podľa neho nie je potrebné prijať, lebo vraj nie je po nich dopyt.

Za najväčší problém však považujeme jeho spoluúčasť vo vláde, ktorá prijíma škodlivé zákony najmä v oblasti právneho štátu a spravodlivosti. V skrátenom legislatívnom konaní už schválila premlčanie a zníženie trestov pre zlodejov a korupčníkov (pôvodne dokonca schválila aj skrátenie premlčacej lehoty v prípade znásilnení a vrážd a len po obrovskom tlaku verejnosti od tejto zmeny nakoniec ustúpila).

Za tento zákon hlasoval aj Pellegrini a potom zrejme úmyselne brzdil jeho zverejnenie v Zbierke zákonov, aby Ústavný súd o ňom nestihol rozhodnúť včas. Preto bude osobne spoluzodpovedný, ak sa mnohé obete trestných činov už nikdy nedočkajú spravodlivosti.

Tiež sa dá predpokladať, že ak sa stane prezidentom, nebude predstavovať žiadnu protiváhu vláde, ale naopak bude schvaľovať všetko, čo si súčasná vláda zaumieni. Okrem toho existuje dôvodné podozrenie, že bol v minulosti zapletený do korupčnej kauzy.

Máme koho voliť?

Keď zoberieme do úvahy toto všetko, vychádza nám z toho Ivan Korčok jednoznačne ako ten prijateľnejší kandidát. Žiaľ medzi ostatnými kandidátmi veľmi nie je z čoho vyberať, keďže väčšina z nich je buď málo známa bez reálnej šance na postup do druhého kola alebo pochádza z nacionalistického a ultrakonzervatívneho spektra.  

Záverom pripomíname, že voľba prezidenta zo zahraničia nie je možná. Ak sa volieb chcete zúčastniť, môžete tak urobiť len na území Slovenskej republiky. Ak žijete v zahraničí, ale máte trvalý pobyt stále na Slovensku, voliť môžete prísť do volebnej miestnosti v mieste trvalého bydliska a preukázať sa občianskym preukazom, alebo s hlasovacím preukazom voliť kdekoľvek na slovenskom území. Ak máte trvalý pobyt už v zahraničí, stačí prísť do ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku a preukázať sa pasom.

Kategórie: Názory

Štítky: , , ,