Pomoc obetiam zneužívania – napíšte do parlamentu

Odpor proti novele zákona, ktorá okrem iného obsahuje skrátenie premlčacej lehoty pri znásilnení z 20 na 10 rokov, neutícha.

Behom jedného dňa viac ako 200 ľudí z odbornej obce, ľudí pracujúcich v oblasti násilia či ochrany ľudských práv v mimovládnych alebo aj v nezávislých či výskumných inštitúciách podpísalo spoločné stanovisko, v ktorom vyzývajú poslancov, aby v ďalšom kroku napravili ubližujúce a škodlivé zásahy do práv obetí, ktoré novela Trestného zákona v tejto podobe prináša.

V Banskej Bytrici sa konala protestná akcia proti tejto zmene zákona.

Svedectvá o sexuálnom násilí

Začali sa ozývať aj ženy, ktoré v minulosti samy zažili znásilnenie alebo zneužívanie.

Roky som o svojom znásilnení nevedela rozprávať, považovala som to za svoje zlyhanie, za svoju hanbu“, opisuje znásilnenie v partnerskom vzťahu moderátorka a redaktorka televízie Joj 24 Lenka Ježová.

Petra Dzvoníková, známa aj ako Petush Nasklee, nahrala poslancom videoodkaz, v ktorom hovorí, že by mali radšej mlčať. Sama prežila znásilnenie, no na políciu nikdy nešla. Systém, v ktorom sa obete znásilnenia často stretávajú so spochybňovaním, sekundárnou viktimizáciou, v ktorom sa prípad bežne vyšetruje aj roky a zvykne sa končiť nanajvýš podmienkou, nechce prežiť na vlastnej koži.

Denník SME zverejnil 19 svedectiev o sexuálnom násilí. Mnohým ľuďom desať rokov nestačilo ani na to, aby si uvedomili, že boli v detstve sexuálne zneužité. Majú pocit, že im poslanci prijatou novelou napľuli do tváre a dali najavo, že si za to môžu samy.

Návrh sa ešte dá zvrátiť

Poslankyne PS Zuzana Števulová, Lucia Plaváková a Beáta Jurík priniesli vláde návrh, ktorý môže expresne zvrátiť skrátenie premlčacích lehôt za znásilnenie. Beáta Jurík sa téme znásilnenia venuje, pretože ho sama zažila niekoľkokrát. Prvýkrát o tom verejne povedala v pléne parlamentu pri schvaľovaní novely.

Po mojej faktickej poznámke, kde som povedala, že som preživšou znásilnenia, sa mi ozvali desiatky, možno stovky žien – naozaj som dostala veľa správ a komentárov od žien výrazne po päťdesiatke, ktoré si to zažili a stále to nespracovali. Nevieme si ani predstaviť, koľko tých žien skutočne je,“ povedala.

Poslankyňa Janka Bittó Cigániková (SaS) na tlačovej konferencii uviedla, že aj jej začali písať obete týchto zločinov, okrem iného aj obete zneužívania kňazmi. Ozvalo sa mi dievča, ktoré žije v dedine, v komunite, kde vlastní rodičia nechcú, aby s týmto išla von. Nie je ešte dospelá, ale keď bude dospelá, má v pláne s týmto ísť von. Považuje to za krivdu a chce, aby to bolo vyriešené.

Aj vy môžete pomôcť

Treba si uvedomiť, že ak novela trestného zákona vstúpi čo i len na jeden deň do platnosti, budú premlčané všetky doterajšie prípady – a to aj vtedy, ak sa neskôr premlčacia lehota znova predĺži alebo ak Ústavný súd neskôr celý zákon vyhlási za protiústavný. Preto je potrebné konať čo najskôr.

Čo môžete urobiť?

  • Oblečte sa do oranžového oblečenia a zazdieľajte na sociálnych sieťach fotku s hashtagom #nepremlcitenas.
  • Môžete podpísať výzvu organizácie European Human Rights na zachovanie súčasných premlčacích dôb pri trestných činoch proti slobode a ľudskej dôstojnosti.
  • Občianske združenie ASPEKT pre nás všetkých pripravilo text, zoznam poslankýň a poslancov, ktorí hlasovali za zmenu trestného zákona a tým aj za zníženie premlčacej lehoty za trestný čin znásilnenia. Stačí spraviť len pár klikov, aby ste im dali jasne vedieť, čo si o tom myslíte.

V tejto situácii je skrátenie premlčacej doby v prípade znásilnenia výsmechom všetkým ženám, všetkým ľuďom, ktorí prežili sexuálne násilie. Jedna z vecí, ktorú ako ženy zdieľame, je skúsenosť s násilím. Zažili sme a pravidelne zažívame, že niekto narúša našu telesnú integritu. Slovne aj fyzicky. Doma aj vo verejnom priestore. A pravidelne aj v parlamente. Doteraz nie sú vytvorené štruktúry na to, aby sme mohli skúsenosti s násilím – sexuálnym alebo iným – bez stigmy, bezpečne nahlasovať a riešiť. Teraz sa ešte politici a poslankyne tvária, že toto mlčanie nie je ich zodpovednosť, ale naša chyba“, uvádza sa v texte.

Celý text, návrh e-mailu aj s adresami nájdete tu.

Ďakujeme vám za každý e-mail a zdieľanie tejto výzvy!

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,