Nedovoľme vznik pútnického miesta na oslavu klérofašizmu

Už zajtra majú mestskí poslanci rozhodnúť o tom, či mesto Bytča odpredá polovicu budovy rodného domu Jozefa Tisa pochybnému spolku, ktorý v ňom plánuje prevádzkovať takzvané „múzeum“. V skutočnosti to ale zrejme nebude ničím iným ako svätostánkom zvrátenej ideológie a miestom stretávania sa extrémistov.

Výzva a otvorený list

Ako upozorňuje organizácia Post Bellum, polovicu domu chce kúpiť združenie s názvom Slovenský dejepisný spolok. Opätovne túto žiadosť podal jeho predseda, ktorý v roku 2010 kandidoval do parlamentu za stranu ĽSNS. Táto organizácia už časť budovy spravuje a správa sa k nej ako k „múzeu Jozefa Tisa“, na jeho priečelie umiestnili aj pamätnú tabuľu s bustou a vytvorili pamätnú izbu Jozefa Tisa. Do „múzea“ však nemôže vstúpiť každý. Napríklad novinári nie sú vítaní. Práve toto miesto býva zneužívané hnutiami a osobami, ktoré popierajú zločiny spáchané počas 2. svetovej vojny, či dokonca holokaust.   

Post Bellum preto vyzýva poslancov a poslankyne mesta Bytča, aby tento bod rokovania stiahli z programu Mestského zastupiteľstva alebo hlasovali proti odpredaniu časti domu Slovenskému dejepisnému spolku. Naopak žiada, aby bolo prioritou mesta odkúpiť aj časť domu od Slovenského dejepisného spolku, aby priestor budovy nemohol byť v budúcnosti zneužitý na popieranie dejín. Apeluje na štát a na Ministerstvo kultúry, aby bolo súčinné s mestom Bytča, a aby bolo prioritou na tomto mieste zriadiť pamätné miesto obetiam 2. svetovej vojny. Verejnú výzvu môžete podpísať tu.

Podporiť môžete aj Otvorený list poslancom, ktorý napísal aj Filmový klub Bytča / Hviezdne noci.

Proti predaju sa vyslovil aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Ak by k predaju došlo, podľa zväzu sa z domu stane pútnické miesto neonacistov. Pripomína, že extrémisti už teraz priamo v dome organizujú oslavy režimu, ktorý sa podieľal na vraždení desaťtisícov slovenských občanov. 

Výhovorky politikov

V tejto súvislosti upozorňujú autori verejnej výzvy aj na výhovorku primátora mesta Bytča. „Ako súkromná osoba sa k tomu nevyjadrujem, ja som vtedy nežil, neviem posúdiť všetky aspekty“, povedal Miroslav Minárčik (Smer-SD) k hlasovaniu o odpredaji druhej časti domu do rúk extrémistov.

Silne to pripomína známy výrok Milana Uhrika (Republika), ktorý v televíznej diskusii odmietol odsúdiť vyvezenie Židov do nacistických vyhladzovacích táborov a argumentoval slovami: „Nie som historik a neviem, aké boli historické okolnosti.“

Podobný alibizmus predviedla aj poslankyňa Smeru Jana Vaľová v ankete Denník N. Na ulicu vo Varíne pomenovanú po Tisovi vraj nemá názor, pretože vo Varíne nebola.

Všetky tieto výhovorky sú rovnako nezmyselné a trápne. Nás, sekularistov, sa tento problém dotýka o to viac, že častou motiváciou popierania zločinov Jozefa Tisa je neschopnosť časti cirkevných predstaviteľov a veriacich katolíkov pripustiť, že zločiny mohol páchať vysvätený kňaz obdarený – podľa ich predstáv – darmi „ducha svätého“. Bývalý trnavský arcibiskup Sokol v roku 2008 slúžil za Tisa omšu a tvrdil, že za jeho vlády bol blahobyt. Že sa katolícka cirkev na Slovensku dodnes nedokázala vyrovnať so svojou minulosťou, ukazujú tiež jej opakované snahy o blahorečenie arizátora a spolutvorcu ľudáckeho režimu, biskupa Vojtaššáka.

Pridajme sa preto k tým, ktorí si uvedomujú historické fakty, majú súcit s obeťami a vedia povedať jasne NIE klérofašizmu. 

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , ,