Podporujeme petíciu za premenovanie Tisovej ulice

Občianske združenie Ethos podporuje nasledujúcu výzvu nezávislej poslankyni Varína Lenky Tichákovej:

Chcela by som poprosiť všetkých, ktorí si uvedomujú, že aj v dnešnej dobe je dôležité pripomínať historické fakty z čias prvého Slovenského štátu, aby podporili iniciatívu premenovať ulicu Dr. Jozefa Tisu. Obec Varín je jedinou obcou na Slovensku, ktorá má ulicu pomenovanú po predstaviteľovi vojnového Slovenského štátu, ktorý bol odsúdený za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a vlastizradu. Jozef Tiso bol prezidentom vojnového Slovenského štátu, hlavným veliteľom ozbrojených síl, predsedom HSĽS, najvyšším veliteľom Hlinkovej gardy. Jozef Tiso nesie plnú politickú zodpovednosť za dianie v našej krajine počas druhej svetovej vojny. Podpísal sa pod všetky zákony, ktoré našich spoluobčanov zbavili základných ľudských práv a podpísal aj zákon, ktorým sa spätne zlegalizovali deportácie našich občanov do koncentračných táborov. Taký človek si nezaslúži, aby bola po ňom pomenovaná ulica. Svojim podpisom podporíte snahu o premenovanie Tisovej ulice.

Petíciu môžete podpísať tu: https://www.mojapeticia.sk/campaign/vyzva-na-premenovanie-ulice-dr.-jozefa-tisu/641ca52c-488d-4283-9bd4-dfcd74cee76c

Obecná poslankyňa Lenka Ticháková bojuje niekoľko rokov za premenovanie ulice, ale zatiaľ neúspešne. Za svoju snahu dostala v roku 2021 ocenenie Biela vrana.

Obzvlášť znepokojivé je, že tento názov nie je iba pozostatkom z obdobia klérofašizmu, ale miestni poslanci ho presadili až v roku 1993. Tiso pritom nikdy vo Varíne nebol a s jeho menom sa nespája ani žiadna iná udalosť v tejto obci. Názov je aj gramaticky nesprávny (Ulica Dr. Jozefa Tisu namiesto Tisa).

Od minulého roka získal tento prípad značnú pozornosť médií. Potom, ako na obecnom zastupiteľstve v roku 2021 neprešlo uznesenie o zmene názvu ulice, vyšetrovateľ obvinil desať osôb z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic toto obvinenie zrušil, zároveň však poslancom vyčítal nedostatok empatie a ignoranciu historických faktov.

Podľa rozhovorov s miestnymi obyvateľmi sa zdá, že je im vlastne jedno, ako sa ulica volá, ale prekážajú im hlavne papierovačky a finančné výdavky v súvislosti s premenovaním. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov preto ponúka finančnú pomoc obyvateľom i obci Varín. Odkazuje, že ak je dôvodom neochoty premenovať Tisovu ulicu skutočne len technický problém a náklady na výmenu tabúľ a dokladov, sú rozhodnutí to obci a ľuďom uhradiť.

V roku 2020 schválil parlament zákon, ktorý zakazuje nazývanie ulíc po predstaviteľoch totalitných režimov. Na už existujúce názvy sa zákon však nevzťahuje a tak neostáva nič iné, ako presvedčiť miestnych poslancov.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , ,