Voľby v USA: Hrozba náboženského fundamentalizmu

5. novembra 2024 si Američania zvolia nového prezidenta. Stranícke nominácie získali Donald Trump (za republikánov) a Kamala Harris (za demokratov). Zároveň sa konajú voľby do Kongresu. Okrem iného tieto voľby budú zrejme aj tom, či ženy získajú späť svoje práva alebo či bude prístup k interrupciám ešte viac obmedzovaný, prípadne či pribudnú aj ďalšie náboženské príkazy a zákazy.

Nebezpečný Projekt 2025

Z pohľadu sekularistov stojí za povšimnutie najmä „Projekt 2025“, takmer 1000-stranový kresťansko-fundamentalistický a nacionalistický akčný plán na prvých 180 dní budúceho republikánskeho prezidentstva. Autorom projektu je ultrakonzervatívna organizácia Heritage Foundation, ale podporuje ho aj množstvo ďalších združení, pričom sa medzi nimi nájdu aj veľmi pochybné, radikálne až extrémistické spolky.

Tento dokument podrobne popisuje kompletnú reštrukturalizáciu štátneho aparátu, vrátane jeho ministerstiev úradníkov. Znamenalo by to prepustenie až 50 000 federálnych zamestnancov a ich nahradenie ideologicky vyhovujúcimi kandidátmi.

Nájdu sa aj zmienky o cirkvách, kde sa autori obávajú ich zdanenia kvôli ich politickým aktivitám. Vzťah štátu a cirkví funguje v USA inak ako v Európe – cirkvi a náboženské organizácie sú oslobodené od daní, ale na druhej strane im je zakázané miešať sa do politiky. Nesmú podporovať jednotlivých kandidátov, ani spúšťať kampane na získavanie finančných prostriedkov pre nich. V praxi však existuje veľa cirkví, ktoré túto podmienky celé roky porušujú bez toho, aby prišli o svoje daňové privilégiá. Trvať na dodržiavaní tejto podmienky by bolo len spravodlivé.

Obmedzovanie osobných slobôd

Tak ako na Slovensku, aj v USA presadzujú náboženskí fundamentalisti výrazné obmedzovanie osobnej slobody, najmä práv žien a menšín. Manželstvo môže podľa nich existovať iba medzi mužom a ženou a preto sa dlhodobo usilujú o stiahnutie súdneho rozsudku Obergefell v. Hodges, ktorým Najvyšší súd USA v roku 2015 legalizoval manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ako aj zákona o rešpektovaní manželstva z roku 2022, ktorý zaručuje, že manželstvá uzavreté v jednom štáte budú považované za platné aj v tých ostatných.

Od roku 2022, kedy Najvyšší súd zrušil prelomový rozsudok v kauze Roe verzus Wade zaručujúci právo žien na interrupcie, sú tieto v mnohých štátoch USA úplne alebo čiastočne zakázané. Anti-choice aktivisti sa teraz snažia ďalej obmedzovať prístup k nim ako aj k núdzovej antikoncepcii na celoštátnej úrovni. Nedávno súdne napadli registráciu účinnej látky mifepriston, ktorá je obsiahnutá v interrupčných tabletkách. V tejto veci im však Najvyšší súd nedal za pravdu. Ďalej chcú, aby boli trestne stíhaní ľudia, ktorí niekomu posielajú alebo dostávajú interrupčné tabletky.

Projekt 2025 tiež navrhuje kriminalizáciu pornografie, odstránenie právnej ochrany proti diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity a ukončenie programov rovnosti a inklúzie.

Kresťania vraj už nebudú musieť ísť voliť

Kritici charakterizovali Projekt 2025 ako kresťanský nacionalistický plán smerujúci USA k autokracii. Mnohí právni experti uviedli, že by podkopal právny štát, deľbu moci, odluku cirkví od štátu a občianske slobody. Aj keď sa Donald Trump k Projektu 2025 zatiaľ oficiálne neprihlásil, je isté, že v prípade jeho zvolenia budú náboženskí fundamentalisti naňho tlačiť, aby tieto požiadavky splnil.

Že Trump chce ako prezident pretvoriť USA na obraz kresťanských nacionalistov, je zrejmé aj z jeho predvolebného prejavu na Floride.Kresťania, choďte voliť! Len tentoraz. Už to potom nebudete musieť robiť,“ vyhlásil. O štyri roky vraj bude všetko opravené a vyriešené a kresťania potom o štyri roky už nebudú musieť ísť voliť.

Pre jeho odporcov sú tieto slová dosť desivé. Obávajú sa, že krajina pod jeho vedením bude smerovať ku klérofašizmu a ďalšie slobodné voľby už nebudú. Trump je dlhodobo obviňovaný z autoritárskych sklonov a mnohí ho považujú za hrozbu pre demokraciu. Už raz odmietol uznať výsledok volieb a jeho priaznivci potom obsadili Kapitol, preto sú obavy na mieste. Nebezpečný ústup od sekulárneho charakteru štátu sa však deje v USA aj bez neho.

Na to, aký vplyv má na volebnú kampaň téma zákazu interrupcií, sa ešte pozrieme bližšie v ďalšom článku.

Kategórie: Články

Štítky: , , , ,