24. júna zrušil Najvyšší súd v USA súdne rozhodnutie, ktoré legalizovalo interrupcie na celoštátnej úrovni. O tom, či a v akej podobe budú interrupcie povolené, tak budú po novom rozhodovať volení zástupcovia v jednotlivých amerických štátoch. V asi polovici z nich hrozí, že interrupcie budú zakázané alebo sa stanú prakticky nedostupnými.
Súd ignoroval odborníkov aj vôľu väčšiny občanov
Napriek masovým protestom a nesúhlasu väčšiny Američanov, ktorá si nepriala zvrátenie rozhodnutia Roe vs. Wade, si náboženskí fundamentalisti presadili svoje. Ako pripomenula Margaret Atwood, autorka známeho Príbehu služobníčky – to čo je v rámci určitého náboženského presvedčenia hriechom, sa teraz pre všetkých stane zločinom.
Toto rozhodnutie nebolo prekvapivé. Fundamentalisti veľmi dobre vedia, že nemajú podporu odborníkov ani väčšiny občanov a tak sa dlhodobo snažia obsadiť rozhodujúce štátne funkcie, inštitúcie a súdy, aby mohli vnucovať svoje náboženstvo celej spoločnosti z pozície moci. Pracovali na tom celé desaťročia a teraz dosiahli svoj cieľ. Aktuálny vývoj v USA je tak pre nás varovaním, aby sme to isté nedopustili aj tu.
V mnohých štátoch USA takmer okamžite začal platiť zákaz interrupcií, dokonca aj v prípade znásilnenia a incestu. V iných k nemu príde čoskoro. Inde ich vykonanie obmedzia napríklad iba do šiestich týždňov tehotenstva, keď mnohé ženy ešte nevedia, že sú tehotné. Ide pritom o tie isté štáty, v ktorých kedysi bolo legálne otroctvo.
Výnimku nemajú ani extrémne prípady. Len 10-ročné dievčatko muselo vycestovať zo štátu Ohio po tom, čo otehotnelo po znásilnení. Lekári napriek jej veku a okolnostiam odmietli vykonať interrupciu.
Život a zdravie žien budú v ohrození
Zákaz prístupu k legálnej interrupcii samozrejme neznamená, že interrupcie prestanú existovať, ako to radi prezentujú fundamentalisti. Iba ich odsunie do ilegality, čo vedie k zdravotným rizikám a zbytočným úmrtiam žien. Zrušenie pôvodného rozsudku tak mnohým ublíži.
Na základe skúseností z iných krajín sa dá s istotou predpokladať, že vznikne rozsiahla interrupčná turistika. Keďže štáty so zákazom tvoria spolu súvislé územie, niektoré ženy budú musieť precestovať pol kontinentu, čo znamená tisíce kilometrov a dolárov tam aj späť. Ak nemajú peniaze a možnosť vycestovať, budú si tajne obstarať interrupčné tabletky alebo sa budú snažiť samy vyvolať interrupciu pomocou neodborných zásahov a rôznych prostriedkov.
Podľa aktivistky Aleny Faragulovej z iniciatívy Nebudeme ticho všetky tieto možnosti sú však nebezpečné a prinášajú so sebou veľké riziko zdravotných problémov alebo smrti. Je predpoklad, že úplný zákaz bude viesť k zvýšeniu úmrtnosti spojenej s interrupciami o 21 percent. Najhorší vplyv bude mať na už aj tak znevýhodnené ženy, teda na chudobné, nebiele, žijúce v odľahlých lokalitách, ale aj tie, ktoré spontánne potratili, tie, čo majú už deti a potrebujú sa o ne postarať, preživšie sexuálneho násilia a podobne. Samozrejme to bude mať významný vplyv aj na psychické zdravie a v krajinách, kde sú interrupcie zakázané, často dochádza k samovraždám tehotných.
Kriminalizácia interrupcií neohrozuje nielen ženy, ktoré otehotneli neplánovane. Ohrozuje aj tie, ktorých tehotenstvo bolo plánované a chcené, ale vyskytli sa komplikácie a lekári im zo strachu z možného trestu odmietnu vykonať zákrok a zachrániť im tak život.
Interrupcie sú len začiatok
V rozhodnutí Najvyššieho súdu zaznelo aj to, že ďalšie na rade by mohlo byť právo na antikoncepciu a homosexuálne vzťahy a sobáše. Môžeme tak očakávať ďalšie škodlivé a čisto ideologické rozhodnutia, ktoré obmedzia ľudské práva.
Americkí humanisti upozorňujú aj na ďalšie sporné rozhodnutia, kde Najvyšší súd rozhodol v prospech štátneho financovania náboženských škôl ako aj učiteľa športu, ktorý sa v štátnej škole pravidelne modlil spolu so žiakmi. Postupne sa tak aj sekulárny charakter krajiny môže stať minulosťou.
Organizácia Amnesty International spustila petíciu, ktorá žiada guvernérov a guvernérky štátov USA, aby zastavili zákazy interrupcií a chránili právo na zdravotnú starostlivosť vo svojom štáte. Budeme radi, ak ju podpíšete a zdieľate aj vy. Na stránke avaaz.org sa nachádza otvorený list, ktorým ľudia z celého sveta vyjadrujú solidaritu so ženami v USA. Protestná akcia proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu sa konala aj v Prahe.
Kategórie: Aktivity
Štítky: Amnesty International, interrupcia, petícia, práva žien, reprodukčné práva, USA