Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.
Doterajšie aktivity a názory
Stranu „Modrí – Európske Slovensko“ založil Mikuláš Dzurinda, bývalý predseda vlády Slovenskej republiky po voľbách v rokoch 1998 a 2002. Bol to práve on, kto na želanie KDH v roku 2000 podpísal protiústavnú a pre Slovenskú republiku jednostranne nevýhodnú Základnú zmluvu s Vatikánom, ktorá dáva katolíckej cirkvi významné nadpráva. Z jeho vyjadrení vyplýva, že tento krok dodnes považuje za správny. Ďalšiu zmluvu s Vatikánom o výhrade svedomia, ktorú vtedy presadzovalo KDH, nepodpísal.
V tom istom rozhovore uviedol, že nevidí problém v tom, keby na jednej kandidátke boli spolu PS, SaS aj KDH so Záborskou – čo by teda bol riadny politický „guláš“.
„V kultúrno-etických otázkach sa pridržiavame tradícií, umiernenosti a stredu. Ako strana sa nevenujeme témam, ktoré sa výsostne týkajú svedomia človeka, jeho náboženského presvedčenia, alebo svetonázoru. Prípadnú iniciatívu jednotlivcov v tejto oblasti nebudeme podporovať, ale ani jej brániť“, uvádza strana na svojej stránke. To však znamená, že aj u tejto strany hrozí, že sa do nej infiltrujú náboženskí fundamentalisti, ktorí sa naplno prejavia až po voľbách.
V týchto voľbách sa spojili so stranou Most-Híd. O tejto strane sme našli len málo aktuálnych informácií, keďže jej pôvodná internetová stránka zanikla. Môžeme tak hodnotiť len volebné obdobie 2016 – 2020, kedy bola v parlamente. Niektorí jej poslanci vrátane bývalého predsedu Bugára vtedy hlasovali napríklad za návrh SNS na sprísnenie interrupcií. Iní sa zdržali.
Bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál zo strany Most-Híd v roku 2019 navrhol, aby Konferencia biskupov Slovenska získala ďalšie nadpráva tým, že by bola doplnená medzi zákony povinne pripomienkujúce subjekty. Biskupi by tak získali rovnaký štatút ako štátne inštitúcie a ich pripomienkami by sa museli pri každom zákone ministerstvá povinne zaoberať. Návrh napokon pre silný nesúhlas verejnosti neprešiel.
Všetci hore uvedení politici okrem Dzurindu však v týchto voľbách už nekandidujú a aktuálni kandidáti ešte nemali možnosť prejaviť sa. Takže čo sa týka sekularizmu, je to ďalšia „mačka vo vreci“, kde nevieme, čo sa z nej nakoniec vykľuje. Strana Modrí, Most-Híd má dlhodobo nízke preferencie a do parlamentu sa zrejme nedostane.
Kategórie: Názory
Štítky: Mikuláš Dzurinda, Modrí, parlamentné voľby, sekularizmus, voľby 2023