O návrhu ústavy, ktorý predložila vláda, sme tu písali už viackrát. V predchádzajúcom článku sme upozornili na to, ako návrh ubližuje deťom. Teraz sa bližšie pozrieme na bod, ktorý by vláde pod zámienkou „ochrany národnej identity“ umožnil ignorovať právo EÚ v ľudskoprávnych otázkach.
Nie je náhoda, že presne to isté chcelo aj KDH. Samozrejme o národnú suverenitu náboženským fundamentalistom vôbec nejde, inak by nám nevnútili zmluvu s Vatikánom, ktorá našu suverenitu výrazne obmedzuje. A nejde o ňu ani súčasnej vláde, ktorá sa týmto návrhom snaží získať podporu práve nábožensko-fundamentalistických voličov.
V návrhu sa okrem iného uvádza:
„Slovenská republika si zachováva zvrchovanosť predovšetkým vo veciach národnej identity tvorenej najmä základnými kultúrno-etickými otázkami, ktoré sa týkajú ochrany života a ľudskej dôstojnosti, súkromného a rodinného života, manželstva, rodičovstva a rodiny, verejnej morálky, osobného stavu, kultúry a jazyka, ako aj rozhodovania o veciach s tým súvisiacich v oblasti zdravotníctva, vedy, výchovy, vzdelávania, osobného stavu a dedenia.“
Vláda tu očividne prevzala slovník fundamentalistov, ktorí klamlivo označujú ľudskoprávne otázky za „kultúrno-etické“ otázky, zákaz interrupcií za „ochranu života“ a šikanovanie LGBT ľudí za „ochranu rodiny“.
Z toho je vidieť, čo je skutočným cieľom návrhu – aby tu vládnuci politici mohli bez problémov obmedzovať práva celých skupín občanov, najmä žien a menšín. Môže však negatívne ovplyvniť aj objektívnosť výučby na školách, vedeckého výskumu, kultúry či občianskej participácie.
Treba si uvedomiť, že Európska únia nie je čisto len o spolupráci v ekonomickej oblasti, ale tiež aspoň do určitej miery vyžaduje od členských štátov dodržiavanie zásad demokracie a právneho štátu ako aj dodržiavanie ľudských práv. Často síce nedostatočne ráznym spôsobom, len formou odporúčaní a nezáväzných uznesení.
Európsky parlament napríklad odsúdil poľský interrupčný zákon, v dôsledku ktorého už zomrelo niekoľko žien. V minulom volebnom období Komisárka Rady Európy odporúčala slovenskému parlamentu odmietnuť opakované návrhy poslankyne Záborskej na sprísnenie interrupcií.
V minulosti Európsky parlament tiež ostro odsúdil vytváranie „zón bez LGBT osôb‟ v Poľsku. Po teroristickom útoku na Zámockej ulici vyjadril obavy z rastúceho počtu trestných činov z nenávisti voči LGBT osobám, čo našich fundamentalistov nahnevalo až tak, že v reakcii na toto stanovisko schválili v slovenskom parlamente nezmyselné anti-uznesenie, čím nám urobili hanbu aj v zahraničí.
Ale aj formálne napomenutia z Bruselu mnohým na Slovensku prekážajú. Pritom keby sa Európskemu dohovoru o ľudských právach, ktorý Slovensko prijalo ešte pred vstupom do Európskej únie, dostalo rovnakého postavenia ako napríklad Vatikánskej zmluve, t. j. uznávala by sa jej nadradenosť nad zákonmi SR, bol by predkladaný návrh bezobsažným doplnkom Ústavy SR, dobrým leda ak na politickú kampaň. Avšak o tom môžeme iba snívať. Naopak, tento dohovor je v našich končinách sústavne dezinterpretovaný. Zapovedá napríklad diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie, ale bežný postoj slovenských politikov je, že všetky príkoria, ktoré musia LGBT osoby znášať i nové, ktoré títo politici pravidelne navrhujú (vrátane napríklad odoberania ich detí štátom), ich nediskriminujú. Je to čistý výsmech konceptu ľudských práv už teraz a ďalší krok týmto smerom v podobe predkladaného ústavného zákona práve leží v parlamente.
Aktuálnym návrhom chce vláda vytvoriť mechanizmus, ktorým bude môcť vyňať celé oblasti života spod ochrany európskeho a medzinárodného práva. Zmluvy, ktoré dnes garantujú základné práva v práci, v škole či v nemocnici, tým pri vhodnej interpretácii (o postavení Ústavy SR voči medzinárodným záväzkom sa od vzniku SR vedú spory) stratia záväznosť. Otvára sa tak cesta k systematickému rozkladu právneho štátu a priblíženiu sa k totalitným režimom.
Pritom vládna koalícia nedisponuje dostatočným počtom hlasov na presadenie ústavného návrhu. V prvom čítaní, kde bola potrebná nadpolovičná väčšina, sa však pridali z opozície poslanci Kresťanskej únie a s podporou zákona v druhom kole sa pohráva i KDH, čo by pri pri vhodnej účasti mohlo stačiť na presadenie zákona. Je teda možné odhadovať, že prvoradým motívom predkladateľom je rozbiť krehkú jednotu opozície. A keďže nič nemôže spájať rôzne frakcie silnejšie než spoločne spáchaný zločin, v prípade presadenia zákona, neostane zrejme len na papieri.
O návrhu sa bude pravdepodobne hlasovať na ďalšej parlamentnej schôdzi, ktorá začína 27.5. Iniciatíva Inakosť preto organizuje protestnú akciu a budeme radi, ak sa pridáte aj vy. V pondelok 26.5. o 18.00 sa stretneme pred Zastúpením Európskej komisie na Palisádach 29 v Bratislave, aby sme živou reťazou prepojili toto miesto s našim parlamentom a vyslali tak vláde signál, že naša budúcnosť je v EÚ.
Kategórie: Aktivity
Štítky: Európska únia, Európsky parlament, Iniciatíva Inakosť, interrupcia, LGBT, návrh zákona, Poľsko, práva žien, protest, ústava, ústava SR, vláda