Parlament opäť bude riešiť sprísnenie interrupcií aj zákon proti aktívnym občanom

Vládna kríza nateraz skončila a politici tak môžu ďalej pokračovať v podkopávaní demokratického a sekulárneho štátu. Na marcovej parlamentnej schôdzi sa bude riešiť hneď niekoľko nebezpečných návrhov zo strany vládnej koalície aj opozičných náboženských fundamentalistov.

Ďalší návrh na sprísnenie interrupcií

Okrem návrhov zmeny ústavy od vládyod KDH, o ktorých sme už písali, má prísť na rad aj ďalší návrh Kresťanskej únie na sprísnenie interrupcií. Tentokrát Záborská a Vašečka už ani nepredstierajú, že im ide o nejakú „pomoc ženám“, ale rovno navrhli skrátiť lehotu pre interrupciu z doterajších 12 týždňov na osem. Novelu predložili už v novembri, ale požiadali o jej presunutie na tento rok. Odborníci už vtedy návrh kritizovali varovali, že zákon môže ženám spôsobiť mnoho problémov, keďže množstvo žien tak skoro ešte ani nevie, že sú tehotné.

Návrh je v rozpore nielen so zdravotníckymi, ale aj ľudskoprávnymi štandardmi ochrany zdravia. Podľa organizácie Možnosť voľby tieto obmedzenia sú tiež spojené s vyššou mierou úmrtnosti žien a negatívnymi zdravotnými dopadmi, ale aj sociálnymi, ako je napríklad prehlbovanie chudoby žien. Obmedzenia k zníženiu počtu interrupcií nevedú, iba zvyšujú riziko, že ženy budú siahať po nelegálnych a nebezpečných riešeniach. Slovensko pritom už v súčasnosti patrí ku krajinám s najhorším prístupom k interrupciám v Európe. Kvôli rôznym prekážkam mnohé ženy už dnes nestihnú zákonom stanovených 12 týždňov a sú nútené vycestovať do zahraničia.

Šikanovanie mimovládnych organizácií

Na marcovej schôdzi nás čaká aj ďalší útok na mimovládne organizácie. Vláda prichádza s návrhom zákona, ktorý tvrdo zasiahne do práv občianskej spoločnosti a pripomína metódy autoritárskych režimov. Štát si bude viesť zoznamy nielen o mimovládkach, ale aj o ich jednotlivých členoch. Chce zhromažďovať aj údaje o darcoch. Návrh navyše zavádza nejasný a neurčitý pojem lobing, každý kontakt s politikom či úradníkom sa bude musieť hlásiť štátu. Ide o veľkú administratívnu záťaž, pričom dotyčným organizáciám v prípade nesplnenia povinností hrozia vysoké pokuty či dokonca rozpustenie organizácie.

Asi nikoho neprekvapuje, že sa tento návrh pritom nijako nevzťahuje na tú najväčšiu a najvplyvnejšiu „politickú mimovládku“ – katolícku cirkev. Regulovať sa majú vyslovene len „lobingové aktivity mimovládok“, ale nie oligarchov, firiem či iných skupín, ako sú napríklad odbory, športové združenia či cirkvi. Farári teda budú môcť aj naďalej bez problémov robiť politiku v kostole.

Je zrejmé, že zákon bude používaný najmä proti ideologicky nevyhovujúcim organizáciám. Nejde teda o klasický zákon o lobingu, ktorý je na Slovensku stále chýbajúcim protikorupčným opatrením, ale o paródiu naň.

Aj ETHOS je občianske združenie. Prijatie zákona, ktorým sa budú šikanovať občianske združenia, je namierené aj proti nám a proti všetkým aktívnym občanom Slovenska. Preto sa pripájame k výzve Platformy pre demokraciu adresovanej poslancom, aby odmietli prenasledovanie mimovládnych organizácií.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , , ,