V slovenskej politike došlo tento mesiac k viacerým významným udalostiam.
Krajčí a Krajniak odstúpili
Potešilo nás odstúpenie dvoch náboženských fundamentalistov, ktorí svoju funkciu zneužívali na pretláčanie náboženskej agendy. Najprv pod silným tlakom verejnosti skončil Marek Krajčí ako minister zdravotníctva a krátko po ňom celkom nečakane opustil vládu aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.
Obaja svoj rezort neviedli odborne a profesionálne, ale ideologicky, o čom sme už viackrát písali, keď sme upozornili na pochybné rozdelenie štátnych funkcií aj štátnych dotácií. Okrem iného stihli aj zmeniť zákon o dotáciách v prospech cirkví a spoplatniť interrupcie ženám nad 40 rokov.
Krajniak sa tiež “preslávil” svojim návrhom v najhoršom období pandémie otvoriť kostoly a podľa posledných zverejnených informácií celý rok blokoval peniaze z Nórskych fondov, ktoré sú určené pre projekty na podporu rodovej rovnosti a na boj s domácim násilím. Nakoľko minister nemal kompetenciu Nórske fondy zakázať, zrejme zámerne naťahoval čas, aby aj takýmto spôsobom uškodil ľudskoprávnym organizáciám, ktorým boli projekty schválené.
Dúfajme, že sa ich nástupcovia budú správať inak a nesnažiť sa z pozície politickej moci vnucovať svoje náboženské hodnoty celej spoločnosti.
Klérofašistické spojenectvo
17.3. v parlamente hlasovalo až 44 poslancov za Kotlebov návrh na zmenu ústavy, ktorý navrhoval priamo v ústave zakázať adopcie párom rovnakého pohlavia (pričom súčasný zákon beztak umožňuje adopcie iba manželským párom alebo jednotlivcom). Zároveň chcel znemožniť transrodovým ľuďom zmenu pohlavia. Návrh by nikomu nepomohol, ale len zbytočne ublížil skupine ľudí, ktorá to beztak nemá ľahké. Inšpirovali sa pritom v Maďarsku, kde podobný zákon prijali pred rokom.
Ďalší problém návrhu spočíval v tom, že bol postavený na nenávistnej rétorike (stačí pozrieť dôvodovú správu k návrhu zákona, kde sa píše o „deviantoch“ apod.) a na klamstvách – v dôvodovej správe tvrdili, že ak nežijete v „tradičnej rodine“, je to nezdravé, a z vašich detí budú s veľkou pravdepodobnosťou obete sexuálneho zneužívania. Pritom existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že deti vychovávané pármi rovnakého pohlavia nijako netrpia a darí sa im rovnako ako deťom, ktoré vychovávajú heterosexuálne páry.
Návrh nakoniec neprešiel. Je však desivé, že v parlamente získal tak veľkú podporu. Rovnako ako pri návrhoch o zákaze interrupcií, aj tu hlasovali náboženskí fundamentalisti z Oľano a Sme rodina za návrh fašistov. Navyše tým porušili koaličnú zmluvu. Následne začali tento diskriminačný návrh ospravedlňovať svojou náboženskou vierou alebo tým, že vraj ide o spoločné „hodnoty“. Takáto argumentácia je pre nás neprijateľná.
Obmedzovanie ľudských práv nie je hodnota a Slovensko sa podľa Ústavy neviaže na žiadne náboženstvo. V tejto krajine žijú aj iné rodiny ako muž – otec, žena – matka a ich spoločné deti. Máme tu tiež ľudí, pre ktorých je zmena pohlavia jediným riešením, aby mohli žiť plnohodnotný život. Nemusíte tomu veriť, ani sa vám to nemusí páčiť, ale vaša viera vás neoprávňuje týchto ľudí znevažovať a potláčať ich práva.
Kategórie: Články
Štítky: Marek Krajčí, Milan Krajniak, návrh zákona, NR SR, parlament, zákon