Od „kresťanských“ poslancov v poslednej dobe prišli dva naozaj veľmi zvláštne návrhy v oblasti zdravotníctva, ktoré mnoho ľudí pobavili, ale aj poriadne nahnevali.
Kňazi ako zdravotníci
Jeden návrh predložila poslankyňa Záborská koncom januára. Navrhla, aby kňazi boli zákonom považovaní za zdravotníkov a aby sa súčasťou zdravotnej starostlivosti stali aj „duchovné služby“. Čo by tento absurdný návrh znamenal v praxi, môžete si prečítať v článku Petra Kováča.
Vznikla by nová kategória zdravotníckeho pracovníka absolútne mimo všetkých súčasných kategórii a napríklad aj nárok na zaplatenie „duchovných” výkonov z verejného zdravotného poistenia.
Išlo teda v podstate len o ďalší pokus získať ešte väčšie nadpráva a ešte viac peňazí pre cirkevných predstaviteľov. Je pritom pozoruhodné, že tento návrh bol podaný s vedomím a súhlasom ministra zdravotníctva Krajčiho.
Snahy prezentovať náboženstvo ako niečo, čo je údajne prospešné pre celú spoločnosť a zaslúži si rovnakú štátnu podporu ako vedecká medicína, sú tu už dlhšie. Návrh kritizovala predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková a nakoniec ho Záborská stiahla.
Otvorenie kostolov
S ešte nezmyselnejším a oveľa nebezpečnejším návrhom prišiel minister práce Milan Krajniak. Potom čo katolícki biskupi v liste vyzvali vládu, aby znovu otvorila kostoly, podporili ich v tom aj Krajniak a Záborská. A to napriek tomu, že Slovensko je v súčasnosti najhoršie na svete v úmrtiach aj v počte ľudí v nemocniciach, že podľa tabuľky Ministerstva zdravotníctva patria kostoly do skupiny s najväčším rizikom šírenia koronavírusu a že do nich chodí hlavne tá najohrozenejšia veková skupina.
Krajniak pritom úplne vážne argumentuje údajným zázrakom z roku 1710, kde spoločná modlitba mala zastaviť morovú epidémiu. Takýto návrh, ktorý je založený výhradne na náboženskej viere namiesto dôkazov a ktorý v súčasnej situácii zbytočne ohrozuje životy mnohých ľudí, považujeme za neprijateľný.
Pripomíname, že kostoly a cirkevné podujatia už viackrát dostali výnimky z bezpečnostných opatrení. Naposledy v decembri, keď na rozdiel od škôl, reštaurácií a obchodov zostali kostoly otvorené.
Čo je za tým?
Už v októbri katolícki biskupi vyhlásili pôst za odvrátenie pandémie, aj sa za to modlili spolu s veriacimi a dokonca už trikrát kňazi uskutočnili prelet nad Slovenskom s relikviami. Zjavne nič z toho nepomohlo. Nevyšla ani predpoveď poslanca Kuffu, ktorý ešte v marci minulého roka v parlamente vyhlásil: „Nebojme sa, nikto z vás, nikto z nás (na covid-19) nezomrie, pretože budeme sa modliť a prosiť Matku Božiu, aby nás ochraňovala.“
Otázka teda je, odkiaľ minister Krajniak berie istotu, že práve tento pokus konečne vyjde a dokonca stojí za to riskovať životy veriacich. Prečo mu nestačí vyzývať ich k spoločnej bezpečnej modlitbe z domu? Kresťania predsa veria, že Boh je všade, nielen v kostoloch. Aj v biblii sa píše: „A keď sa modlíte, nebuďte ako pokrytci, ktorí sa radi postojačky modlievajú v synagógach a na rohoch ulíc, aby ich ľudia videli. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu. Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“
Zrejme sú za tým iné dôvody, o ktorých cirkevní predstavitelia neradi hovoria. Napríklad ten, že už nejaký čas do cirkevného mešca neprúdia nezdanené príjmy. Alebo že prebieha sčítanie obyvateľov a ovečkám treba dôrazne pripomenúť, aby nezabudli označiť tú správnu cirkev – ani dva pastierske listy na túto tému a zastrašujúce billboardy v uliciach nemusia stačiť, aby si udržali počet formálnych veriacich.
A nakoniec je tu ešte ďalšia hrozba pre cirkvi: Veriaci občania by mohli zistiť, že na žitie a vyznávanie svojej viery organizovanú cirkev až tak nutne nepotrebujú.
Kategórie: Názory
Štítky: Anna Záborská, covid, kostol, Milan Krajniak, Štefan Kuffa, zdravotníctvo