Tento týždeň sa skončila ďalšia parlamentná schôdza. Dobrá správa je, že ku skráteniu premlčacej lehoty pri znásilnení, ktoré vláda presadila skrátenom konaní, nakoniec nedôjde. Koaliční poslanci sa vyhovárali sa na opozíciu, na prezidentku, na akúsi „motiváciu“ pre ženy, ale nakoniec museli pod obrovským tlakom ustúpiť a opravili svoj návrh zákona. Minister spravodlivosti Boris Susko uviedol zámer s tým, že podľa vlády upravené lehoty síce obstoja, ale napriek tomu „vyhovejú spoločenskej objednávke“.
Opäť sa ukázalo, že verejný tlak funguje a má zmysel nebyť ticho. Kampaň #nepremlcitenas, do ktorej sa zapojili nielen opozičné politické strany, ale aj množstvo ďalších ľudí, mala úspech. Spoločne sa nám podarilo ochrániť práva obetí zneužívania. Za zachovanie pôvodných lehôt hlasovali všetci prítomní poslanci.
Najzaujímavejšie postrehy k tejto téme sme opäť zhrnuli do jedného videa. Tu si môžete pozrieť vystúpenie Janky Bittó Cigánikovej (SaS) a Zuzany Števulovej (PS) na tlačovej konferencii. Beáta Jurík (PS) hovorila o tom, prečo obete tento zločin nenahlásia, Ondrej Prostredník (PS) o vzťahovej a sexuálnej výchove a Mária Kolíková (SaS) o súhlase a redefinícii znásilnenia.
Zachovanie pôvodných lehôt v tejto veci samozrejme neznamená, že celý zvyšok novely Trestného zákona je v poriadku – o tom by mal rozhodnúť Ústavný súd.
Ďalšia, veľmi podobná téma, o ktorej sa na aktuálnej schôdzi hovorilo, bolo domáce násilie. Pozoruhodné je, že slovenský trestný zákon pojem „domáce násilie“ vôbec nepozná. Poslankyne PS to svojim návrhom chceli zmeniť.
Asi všetci si pamätáme, ako cirkevní predstavitelia a ultrakonzervatívni politici pred niekoľkými rokmi rozpútali štvavú kampaň plnú dezinformácií proti Istanbulskému dohovoru. Pomoc obetiam domáceho násilia však nie je žiadna ideológia, ale niečo, o čo by sme sa mali snažiť všetci bez ohľadu na náboženské a politické presvedčenie. V parlamentnej diskusii na to upozornili Beáta Jurík, Simona Petrík a Ondrej Prostredník z klubu PS a Ondrej Dostál z klubu SaS.
Tí, ktorí Istanbulský dohovor vtedy odmietli, argumentovali tým, že na Slovensku môžeme predsa schváliť vlastný zákon na ochranu obetí domáceho násilia. Ako to dopadlo? Zákon podľa očakávania neprešiel. Okrem PS a SaS skoro nikto nehlasoval za. Jasne sa tak ukázalo, že vtedy išlo len o výhovorku a boj proti domácemu násiliu pre väčšinu poslancov skrátka nie je dôležitý.
Návrhy náboženských fundamentalistov tentokrát neprišli na rad, ale boli presunuté na ďalšiu parlamentnú schôdzu, ktorá sa začína 16. apríla.
Ďalšie videá z parlamentu si môžete pozrieť na našom youtube kanáli.
Kategórie: Články
Štítky: násilie, obete zneužívania, parlament, práva žien, Progresívne Slovensko, SaS, sexuálne zneužívanie, znásilnenie, zneužívanie deti