Návrh Záborskej neprešiel, ale ani teraz nemôžeme byť ticho

O jediný hlas neprešiel zákon Anny Záborskej, ktorý by zásadným spôsobom ohrozoval zdravie žien a snažil sa im sťažiť prístup k interrupciám. Bolo to presne rovnako tesné ako minulý rok. Radi by sme si už konečne vydýchli a povedali si, že je to za nami. Vieme však, že náboženskí fundamentalisti to nevzdávajú, práva žien sú aj naďalej na Slovensku v ohrození a o šesť mesiacov nás môže čakať rovnaký súboj s neistým výsledkom.

19 pozmeňovacích návrhov

K návrhu Záborskej bolo predložených až 19 pozmeňovacích návrhov. 12 z nich predložila Janka Bittó Cigániková (SaS), napríklad možnosť medikamentóznej formy interrupcie alebo skrátenie povinnej čakacej lehoty. Časť poslancov z klubu OĽaNO tiež pripravila pozmeňujúci návrh, tak aby bol „len o sociálnej a ekonomickej pomoci, bez nových obmedzení a reštrikcií“. Záborská však odmietla zmeny návrhu od kolegov, lebo „tie podstatné časti odtiaľ vynechávajú“. Otvorene tak priznala, že jej nejde o pomoc, ale práve o tie obmedzenia a reštrikcie.

Hoci Záborská prisľúbila, že svoj pôvodný obmedzujúci návrh zmierni, opak bol pravdou. Čakacia lehota by sa totiž podľa pozmeňovacieho návrhu mala vzťahovať na úplne všetky interrupcie, teda aj na tie, ktorých vykonanie by bolo potrebné na odvrátenie bezprostredného ohrozenia života alebo zdravia žien. A to len krátko potom, čo v Poľsku zomrela žena na otravu krvi, pretože lekári kvôli prísnym zákonom odmietli vykonať interrupciu, ktorá by jej zachránila život!

Stanovisko Ethosu zaznelo v parlamente

Lekárky Petra Kovarovičová a Tatiana Speváková boli v parlamente odovzdať viac ako 42-tisíc podpisov ľudí, ktorí podporili ich petíciu – Výhrady odbornej verejnosti proti zákonu poslankyne Záborskej. Druhú petíciu, ktorú spustilo Progresívne Slovensku, podpísalo vyše 36-tisíc ľudí. Mnohí z nich pripojili aj odkazy poslancom, ktoré boli následne zverejnené na internete a poslanec Tomáš Valášek ich prečítal v parlamentnej diskusii.

Obzvlášť chceme poďakovať poslancovi Miroslavovi Žiakovi (SaS), ktorý v parlamente prečítal naše stanovisko. Skvelý prejav mal aj jeho kolega Tomáš Lehotský: „Považujem za veľmi nebezpečné, keď sa do zákonov sekulárneho štátu, ako naša krajina je, presadzujú idei akéhokoľvek náboženstva. Ak chcete žiť podľa svojich náboženských pravidiel, žite. Ale nenúťte podľa nich žiť ľudí, ktorí vašim pravidlám neveria.“

Podporujeme vznik knihy „Nahlas“

Veľmi nás potešilo, že návrh nakoniec neprešiel. Je však desivé, že to bolo opäť iba o jeden hlas. Aj keď podľa posledného prieskumu iba 8% ľudí na Slovensku je za sprísnenie interrupcií, má táto malá menšina úplne neprimerané zastúpenie v parlamente. Napriek veľkému odporu verejnosti aj odborníkov až polovica poslancov hlasovala za obmedzenie práv žien. Je naozaj smutné, že celé volebné obdobie musíme riešiť blokovanie takýchto spiatočníckych zákonov, miesto toho, aby sme sa ako krajina posunuli vpred.

Preto považujeme za dôležité venovať sa téme reprodukčných práv nielen vtedy, keď je v parlamente práve ďalší škodlivý návrh, ale kontinuálne. Organizácia Ženské kruhy pripravuje knihu „Nahlas“, ktorá prináša priame výpovede dotknutých osôb o tom, aké dopady majú paragrafy na náš život. Ženy v knihe hovoria o svojich pôrodoch, spontánnych potratoch či o dôvodoch, ktoré ich viedli k rozhodnutiu podstúpiť interrupciu. Skúsenosti v týchto témach sú dlhodobo potláčané do úzadia a nedostávajú dostatočný priestor. Jedným z cieľov je, aby sa kniha dostala do rúk aj poslancom, ktorí tak budú mať možnosť spoznať skúsenosti žien priamo z ich rozprávania.

Vznik knihy môžete podporiť na stránke https://www.donio.sk/kniha-nahlas

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , ,