Slovensko patrí k posledným krajinám v Európe, ktoré nemajú právnu úpravu pre páry rovnakého pohlavia. Napriek tomu, že homosexuálne orientovaní ľudia majú rovnaké povinnosti ako všetci ostatní, platia rovnaké dane a musia dodržiavať rovnaké zákony, nemajú rovnaké právo na štátom uznané zväzky.
Návrhy registrovaného partnerstva neprešli
V súčasnosti už 34 krajín sveta uznáva manželstvá párov rovnakého pohlavia a mnoho ďalších umožňuje aspoň inú formu štátom uznaného zväzku. Ide pritom o zákon, ktorý niektorým ľuďom veľmi pomôže a zároveň nikomu neublíži. Po teroristickom útoku z nenávisti, pri ktorom 12. októbra 2022 zahynuli pred barom Tepláreň v Bratislave Matúš Horváth a Juraj Vankulič, sa opäť začalo viac hovoriť o tom, ako zvýšiť bezpečnosť a zlepšiť situáciu LGBT komunity na Slovensku.
V bezprostrednej reakcii na teroristický útok vznikla občianska iniciatíva „Ide nám o život“, ktorá žiada bezpečný život na Slovensku pre LGBT ľudí, ich deti a rodiny a ku ktorej sme sa v mene o.z. Ethos pridali aj my. Výzvu iniciatívy, ktorá obsahuje aj požiadavku na prijatie zákona o životných partnerstvách, do dnešného dňa podporilo vyše 32 000 ľudí.
Napriek tomu, že sa veta „Vláda SR zlepší legislatívu v oblasti majetkových práv, týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti“, dostala aj do Programového vyhlásenia vlády, doteraz sa vláda tejto téme vyhýbala. Sekulárne strany síce predložili dva návrhy v tejto veci (návrh PS o životnom partnerstve a návrh SaS partnerskom spolužití), avšak pri súčasnom zložení parlamentu nemali žiadnu šancu prejsť.
S dôverníkom za notárom?
Odvolaná vláda síce neustále tvrdí, že jej cieľom je pomáhať rodinám. Myslí tým však iba rodiny typu manžel (otec) + manželka (matka) + deti a tvári sa, že iné rodiny neexistujú. A ak náhodou áno, nezaslúžia si rovnakú ochranu ako tie „tradičné, kresťanské“.
Pod verejným tlakom sa vláda nakoniec rozhodla predsa len konať. Vzhľadom na jej ideologické nastavenie a na to, že ani len minimalistický návrh predložený stranou SaS neprešiel do druhého čítania, málokto mal v tejto súvislosti pozitívne očakávania. A presne tak to aj dopadlo. Návrh, ktorý pripravilo ministerstvo spravodlivosti, je naozaj len trápnou fraškou a nespĺňa ani základné požiadavky na právnu ochranu párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí. Mnohí tiež kritizujú zavedenie pojmu „dôverník“ namiesto partnera, ktoré pripomína slovník komunistickej ŠtB.
Iniciatíva „Ide nám o život“ prostredníctvom Iniciatívy Inakosť preto pripravila hromadnú pripomienku, ktorá žiada stiahnutie návrhu o „dôverníkoch“. Ak má návrh skutočne riešiť problémy LGBT ľudí, je potrebné ho úplne prepracovať. Pripomienku môžete podpísať tu do 7. marca 2023.
Kategórie: Články
Štítky: Iniciatíva Inakosť, LGBT, návrh zákona, registrované partnerstvo