Náboženské zákony môžu prejsť aj v tomto volebnom období

Koncom októbra sa konala ustanovujúca schôdza nového parlamentu. Žiaľ, už teraz je zrejmé, že nová vládna koalícia Smer + Hlas + SNS nebude zastávať sekulárne humanistické pozície a nebude naklonená rozvoju vzdelanosti a podpore ľudských práv na Slovensku. Bude sa vyznačovať agresívnou a populistickou rétorikou, namierenou proti menšinám, proti nezávislým mediam či proti mimovládnym organizáciám.

Andrej Danko dokonca jasne deklaroval, že koalícia je založená na „národnej, sociálnej a kresťanskej politike“ – čo bolo aj heslo počas klérofašistického slovenského štátu. Jediná nádej, ktorá ostala, je, že aká bude jej reálna politika sa ešte len uvidí, keďže na súlad rečí s činmi sa v prípade súčasnej koalície nedá spoliehať.

Do mnohých štátnych funkcií boli opäť dosadzovaní nekvalifikovaní ľudia. V minulom volebnom období sa to dialo najmä na základe „správneho“ vierovyznania, čo sme opakovane kritizovali, a teraz najmä na základe príslušnosti k vládnucim stranám. Z odborných pozícií v štáte sa znova stali politické trafiky, kde upratali kadekoho. Hlavne predseda SNS Andrej Danko potreboval niekam odsunúť rôznych pozberancov, ktorí sa prekrúžkovali na kandidátke SNS, aby do parlamentu namiesto nich dostal svojich straníkov.

Jeden z najznámejších a najradikálnejších katolíckych fundamentalistov Štefan Kuffa bude napokon štátnym tajomníkom na ministerstve kultúry napriek tomu, že predtým nikdy nepracoval v tejto oblasti, a jeho syn Filip Kuffa štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia. Navyše Kuffovci aktuálne čelia obžalobe z prečinu nebezpečného vyhrážania, mali fyzicky zaútočiť na farmára.

Spolu s novou ministerkou, konšpirátorkou Martinou Šimkovičovou, tak bude Kuffa mať na starosti smerovanie slovenskej kultúry. Čo môžeme od nich očakávať?

Napríklad môže dôjsť k útoku na verejnoprávne médiá, ktoré sa v Maďarsku aj Poľsku stali hlavnými nástrojmi štátnej propagandy. Ministerstvo kultúry má na starosti aj financovanie cirkví, kde hrozí ďalšie nalievanie štátnych peňazí do tej najväčšej a najbohatšej cirkvi a úkor iných organizácií a projektov. V minulosti ministerstvo finančne podporovalo aj rozvoj mediálnej výchovy a boj proti dezinformáciám, tomu je zrejme koniec. Nebude ani prekvapením, ak nová vláda naopak pridelí dotácie alebo štátnu reklamu priamo dezinformačným médiám.

Ďalší katolícky fundamentalista a stranícky kolega kuffovcov, Tomáš Taraba, sa stal ministrom životného prostredia. Hneď po voľbách oznámil svoje priority: chce zakázať blokovanie dezinformačných webov (hoci štát dnes túto právomoc ani nemá) a presadiť, aby sa zmenila vyhláška, ktorá upravuje diagnostiku a manažment zdravotnej starostlivosti o dospelého transrodového človeka. Toto odborné usmernenie prekáža náboženským fanatikom od začiatku.

Určité riziko predstavuje aj KDH v parlamente. Kauza „pliaga“ ako aj popieranie vedeckých faktov pri interrupčných tabletkách vytrhli mnohých z predstáv, že KDH je predsa len slušná strana patriaca do 21. storočia. Je otázne, do akej miery berú to „demokratické“ vo svojom názve vôbec vážne.

Už krátko po voľbách predseda KDH Milan Majerský pomohol Smeru tým, že odmietol vznik alternatívnej vlády s PS, hoci vedenie KDH neskôr vydalo opačné stanovisko a chcelo pokračovať v rokovaniach.

Aj keď KDH nie je oficiálne súčasťou vládnej koalície, nepochybujeme o tom, že sa bude snažiť zobchodovať cirkevnú agendu. Vláda by tak mohla získať pri niektorých hlasovaniach ústavnú väčšinu a KDH naopak potrebnú podporu pre ďalšie zvýhodňovanie katolíckej cirkvi alebo obmedzovanie práv žien a menšín. Nešlo by o žiadnu novinku: Už v roku 2014 presadili Smer a KDH spolu zmenu ústavy zakazujúcu manželstvá párov rovnakého pohlavia.

Milan Majerský pripúšťa, že ak Smer navrhne ústavný zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia, podporí ho. Priznal, že Robert Fico mu o adopciách rozprával na osobnom stretnutí po voľbách. Poslanec KDH František Mikloško si naopak myslí, že ide o nevykonateľný a nezmyselný zákon, ktorým by Fico len odpútaval pozornosť. Nie je teda úplne jasné, ako by sa klub KDH nakoniec zachoval v tomto konkrétnom prípade. Určite by sa však pridali aj náboženskí fundamentalisti z klubu OĽaNO, ktorí už v minulom volebnom období pravidelne podporovali škodlivé návrhy iných strán vrátane kotlebovcov.

Samozrejme sú tu aj iné hrozby, ako napríklad zmena volebného systému v prospech najsilnejšej strany (ako sa to stalo v Maďarsku) alebo politické zásahy do práce súdov a polície, o čom svedčia prvé čistky hneď po vymenovaní novej vlády.

Budeme preto musieť pozorne sledovať aktivity v parlamente a v prípade ohrozenia ľudských práv, právneho štátu či demokratických princípov organizovať a podporovať protestné akcie.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , , , , , ,