Na jeseň nám hrozí ďalšia klerikalizácia štátu

Posledná parlamentná schôdza pred letnou prestávkou skočila. Žiaľ dokopy priniesla najmä zmeny k horšiemu a ďalšie nás čakajú na jeseň. Hlavne strana SNS, ktorá po mnohých prešľapoch klesla v prieskumoch pod hranicu zvoliteľnosti, už začína naplno pretláčať ultrakonzervatívnu a náboženskú agendu. Zároveň pokračuje aj demontáž nezávislých úradov a inštitúcií. 

Ovládnutie verejnoprávnych médií

Smutnou správou je, že vládna koalícia zavŕšila mocenské ovládnutie verejnoprávnych médií a odôvodňuje to tým, že priestor v nich musia mať napríklad aj plochozemci či popierači pandémie covidu. Celkovo teda môžeme v týchto médiách očakávať viac vládnej propagandy a spochybňovania vedeckých faktov.

Poslanci Alojz Hlina (SaS) a Ondrej Prostredník (PS) v parlamentnej diskusii kritizovali aj vytvorenie novej etickej komisie a spôsob obsadzovania a reprezentovania náboženského rozmeru v nej. Jeden z členov etickej komisie totiž má byť menovaný alebo nominovaný cirkvami, avšak registrovaných cirkví je tu 18 a môže z toho vzniknúť konflikt medzi cirkvami. „Ja si myslím, že by tieto cirkvi a náboženské spoločnosti sa nemali podieľať a mali by odmietnuť toto zastúpenie v takomto cenzorskom úrade, pretože to je vrcholne neetické“, uviedol Ondrej Prostredník.

Strany SaS a PS už oznámili, že tento zákon napadnú na Ústavnom súde.

Obmedzovanie prístupu k sexuálnej výchove

Hlasovalo sa tiež o návrhu Kresťanskej únie, ktorý ohrozoval právo na vzdelanie a bol namierený proti prístupu k vzťahovej a sexuálnej výchove. Tento pokus o vnášanie náboženských zákazov do zákonov štátu našťastie nevyšiel, za návrh hlasovalo len OĽaNO (aktuálne premenované na „Slovensko“), KDH a niekoľko jednotlivcov zo Smeru.

Proti hlasovali PS a SaS a prekvapivo aj Andrej Danko (SNS), avšak zrejme nie preto, že by nesúhlasil s návrhom ako takým, ale len kvôli osobnej antipatii k OĽaNO. SNS totiž už krátko nato oznámila, že na septembrovú parlamentnú schôdzu predloží vlastný návrh obmedzovania prístupu k sexuálnej výchove. Keďže návrhy SNS v parlamente aktuálne majú podstatne väčšiu šancu prejsť než návrhy OĽaNO vrátane Kresťanskej únie, obavy sú na mieste.

V septembri sa majú tiež riešiť zvyšné dva návrhy Kresťanskej únie – zákaz nedeľného predaja a povinné pochovávanie potratených plodov.

Navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi

Okrem toho na jeseň zrejme príde na rad aj vládny návrh zákona o financovaní cirkví. Aktuálne prebieha diskusia k tomuto návrhu. Po tom, čo sme úspešne predložili hromadnú pripomienku s potrebným počtom podpisov, musel nás cirkevný odbor ministerstva kultúry pozvať na rozporové konanie. Za občianske združenie Ethos sa ho zúčastnili dvaja členovia Rady ETHOSu Andrej Lúčny a Lenka Kučerová.

Na stretnutie sme išli dobre pripravení, keďže sa tejto problematike dlhodobo venujeme a napísali k nej množstvo článkov. Rozporové konanie trvalo asi hodinu, k žiadnej zhode sme sa však nedopracovali. Hoci sa nieslo v príjemnej atmosfére, úradníci mali už pred stretnutím pripravený dokument, v ktorom naše pripomienky odmietajú. Uviedli, že to je rozhodnutie vlády a politici z neho neustúpia. Ministerstvo financií, ktoré tiež upozornilo na škodlivosť návrhu, vraj bude uspokojené tým, že sa presunú peniaze z inej položky na cirkvi.

Veľmi nás mrzí, že ministerstvo kultúry pod vedením SNS nejaví žiadny záujem o vypracovanie skutočne spravodlivého, efektívneho a transparentného systému financovania cirkví, ktorý by zároveň rešpektoval práva ľudí bez vyznania. Cieľ je zrejme úplne iný: nalievať čo najviac štátnych peňazí do cirkví a doslova si ich kúpiť. Či sa cirkvi kúpiť dajú, to sa ešte len uvidí. Tak či onak, novela zákona ešte viac zdeformuje pomer medzi štátom a cirkvami na Slovensku.

Iné škodlivé návrhy

V parlamente sa stále nachádza návrh SNS zameraný proti mimovládnym organizáciám, ktorý bol presunutý na septembrovú schôdzu.

Parlament prelomil veto prezidentky a definitívne schválil novelu zákona o Fonde na podporu umenia. O dotáciách pre festivaly, knižnice, galérie či kultúrne centrá bude rozhodovať rada, v ktorej bude mať väčšinové zastúpenie nominanti ministerstva kultúry. Vláda tak aj tento fond politicky ovládla. Nik si nerobí ilúzie o tom, ako SNS s peniazmi fondu naloží. Ešte horšie však je, že tým zničila dlhé roky budovaný fungujúci systém financovania umenia.

SNS si podriadila aj ďalšiu nezávislú kultúrnu inštitúciu – Audiovizuálny fond a tak bude mať dosah aj na peniaze pre filmy.

Parlament schválil tzv. lex atentát, ktorý môže viesť k výraznému obmedzovaniu slobody zhromažďovania.

Ďalším sporným návrhom je zákon o kritickej infraštruktúre, ktorý má obmedziť právo na informácie.

Spochybňovanie vedeckých poznatkov

Nakoniec sa nedá nespomenúť obrovská hanba vo svete, ktorú nám vláda urobila tým, že Slovensko sa ako jediná krajina dištancovalo od nových zdravotníckych postupov WHO. Rozhodol o tom najmä splnomocnenec pre prešetrenie manažovania pandémie covidu Peter Kotlár (SNS). Ten neskôr dokonca vyhlásil, že pandémia na Slovensku nebola.

V reakcii na tieto bludy zverejnili zástupcovia profesijných organizácií v zdravotníctve otvorenú výzvu vláde, aby odsúdila spochybňovanie pandémie, pretože okrem iného dehonestuje úsilie všetkých zdravotníkov v náročnom období.

Rešpektovanie iného názoru nemôže byť zamieňané s popieraním základných, na dôkazoch založených vedeckých poznatkov. Spochybňovanie základných vedeckých poznatkov tým, že sú popri bludoch a cielených dezinformáciách prezentované len ako jeden z viacerých alternatívnych „názorov”, je pre našu spoločnosť extrémne nebezpečné“, píšu v tejto výzve.

Kategórie: Články

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,