Pre poľských sekularistov bol tento rok veľmi úspešný. Výsledky sčítania obyvateľov ukázali, že katolícka cirkev v Poľsku prišla o milióny veriacich, k čomu zrejme prispela aj kampaň „Samé plusy“. Ďalšia skvelá správa prišla v októbri: V parlamentných voľbách zvíťazila opozícia. Aj keď sa bývalá vláda náboženských fundamentalistov snažila odovzdávanie moci čo najdlhšie naťahovať, nakoniec predsa len musela uznať porážku a 13. decembra sa novým poľským premiérom stal Donald Tusk.
Rekordná účasť žien a mladých ľudí
Volebný výsledok výrazne ovplyvnila vysoká účasť žien a mladých ľudí. Okrem iného strane Právo a spravodlivosť (PiS) veľmi uškodilo sprísnenie interrupcií v roku 2020, po ktorom vypukli v krajine masové protesty. Preferencie strany PiS vtedy výrazne klesli, takpovediac zo dňa na deň stratila v prieskumoch 8-10 percentuálnych bodov a už nikdy potom sa nedostala na pôvodnú úroveň podpory.
S odstupom času sa dá skonštatovať, že táto zmena zákona k ničomu dobrému neviedlo a žiaľ, úplne zbytočne kvôli nej zomrelo niekoľko žien, ktorým lekári odmietli včas vykonať interrupciu.
Účasť žien sa oproti predchádzajúcim voľbám zvýšila o 12% na historickú rekordnú úroveň 73,2%. Dokonca hlasovalo viac žien ako mužov. V roku 2020 sa každá tretia osoba v Poľsku vo veku 18-29 rokov zúčastnila protestov proti sprísneniu interrupcií. Aj to sa teraz prejavilo v hlasovaní – účasť v tejto vekovej skupine vo voľbách bola 68,8%, čo znamená nárast o viac ako 22%.
Bude nová vláda sekulárna?
Koaličná dohoda, ktorú podpísali Občianska koalícia, Tretia cesta a Nová ľavica, sa dotýka aj otázok súvisiacich s odlukou cirkvi od štátu. Jedným z prvých krokov vlády týchto troch strán má byť aj liberalizácia súčasného zákona o interrupciách. Ako presne bude táto zmena zákona vyzerať, zatiaľ nie je úplne jasne. Občianska koalícia a Nová ľavica sú za legalizáciu všetkých interrupcií bez ohľadu na dôvody do 12. týždňa tehotenstva, zatiaľ čo konzervatívnejšia Tretia cesta skôr podporuje návrat do stavu pred rokom 2020, prípadne referendum o tejto otázke.
Poslanci strany Nová ľavica už predložili dva návrhy zákonov, z ktorých jeden zabezpečuje úplnú legalizáciu interrupcií do 12. týždňa tehotenstva a druhý dekriminalizuje pomoc pri interrupcii, ktorá je v Poľsku trestná.
Ministerkou rovnosti sa stala Katarzyna Kotula, jedna zo zakladateliek Celopoľského štrajku žien – hnutia, ktoré organizovalo protesty proti sprísneniu interrupcii. Práva žien a menšín dlhodobo verejne podporovali aj ďalšie členky novej vlády, napríklad ministerka školstva Barbara Nowacká a ministerka práce, rodiny a sociálnych vecí Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Mená a informácie o ďalších ministroch si môžete pozrieť tu.
Prezident nepočúval biskupov
Zhodou okolností Európsky súd pre ľudské práva tento mesiac rozhodol o dvoch prípadoch v súvislosti s porušovaním ľudských práv v Poľsku. V jednom prípade súd rozhodol, že Poľsko porušilo právo na rešpektovanie súkromného života, keď neuznalo páry rovnakého pohlavia. V druhom nariadil Poľsku, aby svojej občianke vyplatil 16-tisíc eur ako odškodné za to, že jej odoprel právo na interrupciu plodu s abnormalitami. Nová vláda tak získala ďalšie argumenty, prečo tieto veci treba zmeniť.
K jednej konkrétnej zmene k lepšiemu už došlo. 30. novembra schválil poľský parlament obnovenie verejného financovania umelého oplodnenia, čím zvrátil skoršie rozhodnutie strany PiS. Za novelizáciu paradoxne hlasovala aj časť poslancov PiS.
16. decembra prezident Andrzej Duda tento zákon podpísal napriek tomu, že je praktizujúci katolík a má blízko k strane PiS a k cirkevnej hierarchii. Katolícki biskupi ho vyzvali, aby zákon nepodpísal, Duda ich žiadosti však nevyhovel a nevyužil svoje právo veta. Aj tento príklad ukazuje, že cirkev pomaly ale isto stráca svoj silný politický vplyv, čo je bezpochybne dobrá správa. Po ôsmich rokoch klerikalizácie štátu tak konečne existuje aj v Poľsku nádej na lepšie časy.
Kategórie: Články
Štítky: Európsky súd pre ľudské práva, interrupcia, Poľsko, registrované partnerstvo, umelé oplodnenie, vláda