Je KDH sekulárna strana?

Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.

Doterajšie aktivity a názory

Už z názvu vyplýva, že Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) zrejme sekulárnou stranou nebude. Napriek tomu mnohí mylne považujú KDH za „umiernenú“ stranu. S týmto hodnotením nemôžeme súhlasiť. Táto strana už od svojho vzniku presadzovala najmä politickú agendu katolíckej cirkvi. Hlavne kvôli nej tu máme pre SR jednostranne nevýhodné zmluvy s Vatikánom, náboženstvo v školách, v zdravotníctve, v armáde a v podstate celej štátnej správe. Zmluva s Vatikánom o výhrade svedomia, ktorá by výrazne diskriminovala nečlenov katolíckej cirkvi, bola pre KDH taká dôležitá, že v roku 2006 kvôli nej spôsobilo pád vlády.

Práve z radov tejto strany vyšli najväčší zástancovia klerikalizmu a bojovníci proti právam žien a menšín ako Anna Záborská. KDH v parlamente od začiatku presadzovalo zákaz interrupcií, ktorý chcelo dostať aj do Ústavy SR, ako aj zákaz nedeľného predaja a neustále posilňovalo vplyv katolíckej cirkvi na spoločnosť. Otvorene vystupovalo proti zrovnoprávneniu LGBT komunity a v roku 2014 spolu so Smerom presadilo zmenu Ústavy, ktorá zakazuje manželstvá párov rovnakého pohlavia. Strana tiež odmietla odborné usmernenie k transrodovosti a vyzvala na jeho stiahnutie.

KDH malo jedno krátke svetlejšie obdobie, kedy sa ho bývalý predseda Alojz Hlina, ktorý medzitým už zo strany odišiel, snažil transformovať na európsku klasickú konzervatívnu stranu. To sa nepodarilo a po Hlinovom odchode sú už dávno späť pri koreňoch. Kvôli súčasnému ultrakonzervatívnemu smerovaniu strany ju nedávno opustil aj podpredseda.

Pripomíname, že KDH v roku 2016 vypadlo z parlamentu hlave preto, lebo krátko predtým dvaja jeho poslanci predložili spolu so Štefanom Kuffom návrh, ktorým chceli ženy zatvárať na 5-12 rokov do väzenia za umelé oplodnenie. Za tento šialený návrh hlasovalo až 12 poslancov KDH.

V roku 2020 krátko pred voľbami otvorili tému sprísnenia interrupcií, čo prispelo k tomu, že sa opäť tesne nedostali do parlamentu.

Aktuálne KDH vychádza do boja proti interrupčnej tabletke, ktorá je na Slovensku nedostupná z čisto ideologických dôvodov, a vyzýva vládu, aby ignorovala názor gynekológov.

Pred voľbami uvažovali aj o spoločnej kandidátke so Záborskej Kresťanskou úniou. Síce sa nedohodli, avšak nie z toho dôvodu, že by sa vedeniu KDH zdala KÚ až príliš fanatická – vadilo im len to, ze chcela veľa miest na kandidátke. Nakoniec KDH predsa len zobralo na svoju kandidátku viacerých náboženských fundamentalistov z KÚ, napríklad Branislava Škripeka. Na poprednom mieste kandiduje taktiež hlavný organizátor pochodu za zákaz interrupcií Marek Michalčík, podľa ktorého ani znásilnenie nemôže byť dôvodom na interrupciu.

KDH počas celej doby svojej existencie presadzovalo klerikalizáciu štátu a obmedzovanie práv žien a menšín. Jeho súčasne aktivity a kandidátka strany potvrdzujú, že sa na tom nič nezmenilo.

Kategórie: Názory

Štítky: , , ,