Z môjho pohľadu je zrejmé, že pápež by mohol byť aj liberál aj ateista

Prinášame vám príhovor Miroslava Žiaka z Protestu za odluku cirkví od štátu. Miroslav Žiak je poslancom Národnej rady za stranu Sloboda a Solidarita a dlhodobo sa venuje téme odluky cirkví od štátu a Vatikánskych zmlúv.

Zmluva nemôže byť postavená tak, že zvýhodňuje len jednu stranu

My vítame pápeža. Z môjho pohľadu liberálneho ateistu je zrejmé, že pápež by mohol byť aj liberál aj ateista. Ale nie je, lebo je pápež. No jeho hodnoty a hodnotové nastavenie je veľmi blízke našim a myslím si, že posúva cirkev do 21. storočia. Tam, kde by cirkev, ak chce prežiť, mala patriť.

A tu môžeme prejsť k Vatikánskym zmluvám. Nie som ani ústavný právnik ani právnik, som len potravinársky inžinier, ale Vatikánske zmluvy sú, podľa môjho názoru postavené zle. Ako aj pri obchodnom práve tak aj pri medzinárodnom práve nemôže byť zmluva postavená tak, že zvýhodňuje len jednu stranu a druhá strana z toho má len negatíva, tak ako v prípade Slovenskej republiky a Vatikánskych zmlúv. Či je to výhrada vo svedomí, či tajomstvo kňazov a podobne.

Financie do cirkví sú obrovským počtom liate do rôznych odnoží, hlavne do Rímskokatolíckej cirkvi. Nie je to len 48 miliónov príspevku pre cirkvi, ale aj vzdelávanie, vysoké školy, základné školy plus rôzne sociálne opatery. A preto, ak sa chceme posunúť ako Slovensko a cirkev chce byť moderná, tak tento pápež, ktorý dnes priletí, by mohol byť nápomocný pri revidovaní týchto zmlúv, pretože Vatikánske zmluvy nás vracajú dekády dozadu do nejakého 18. storočia.

My sme už moderná, liberálna a sekulárna spoločnosť. V Ústave máme napísane, že sme sekulárny štát, preto s tým niečo musíme spraviť. Mojím poslaním na pôde parlamentu je tiež otvárať túto otázku, či sú potrebné tieto zmluvy, tak ako sú napísane. Verím, že aj pápež František bude v tomto nápomocný. Budem sa snažiť, aby prijal cezo mňa odkazy od sexuálne zneužívaných ľudí kňazmi a mal ochotu sa s nimi stretnúť, tak ako to robí po celom svete, kde príde.

Bohužiaľ, na Slovensku z nejakých neznámych dôvodov toto nechce urobiť. Preto aj z tohto miesta chcem poprosiť, pán pápež, vypočujte obete sexuálneho zneužívania kňazmi a pomôžte nám zrevidovať tieto nezmyselné vatikánske zmluvy.

Ďakujem za Vašu pozornosť.

Kategórie: Názory

Štítky: , ,