Koľko je vlastne náboženstiev, koľko ich bolo v histórii? Tisíce. Každá cirkev alebo sekta o sebe tvrdí, že len ona vyznáva to pravé náboženstvo a tie ostatné sa mýlia, že len jej kniha je skutočne svätá, že len jej boh resp. bohovia skutočne existujú. Kto má teda pravdu?
Faktor trvania, nemennosti a jednotnosti
Mnohí veriaci tvrdia, že pravé je to náboženstvo, ktoré najdlhšie vydrží. Nuž potom hinduizmus starý viac ako 6000 rokov, ktorý má skoro miliardu stúpencov, ktorí ho aj naozaj praktizujú a nie sú iba vedení na matrikách ako je to u majoritných kresťanských cirkví, je zrejme najpravejší. Tiež budhizmus zo svojimi mnohými odnožami je pekne starý – 2600 rokov a počtom stúpencov doháňa hinduizmus. Staroegyptskí bohovia vládli na Níle 3000 rokov. Judaizmus je tiež starý asi 3000 rokov, hoci sa pokúša zasadiť sa až do stvorenia človeka, ktoré sami vypočítali pred 6000 rokmi. Archeológia však našla pozostatky dnešného človeka staré 30 000 rokov, teda sa troška sekli s datovaním stvorenia. Judaizmus sa menil a posvätné knihy Biblie pribúdali a pribúdajú aj po Biblii – Talmud a Mišna. Ale je to ten istý judaizmus, ktorý ústami Boha nariadil v Biblii ukameňovať ľudí za rôzne maličkosti a tiež viac krát: čarodejnicu nenecháš žiť, homosexuálov zabiješ? Nepočul som, že by v dnešnom Izraeli kameňovali za nedodržiavanie soboty alebo predmanželský sex, hoci Bibliu nezmenili.
Kresťanstvo v dnešnej podobe nie je až tak staré. Ešte v roku 1600 by vás za dnešný katolícky katechizmus rozhodne upálili. Veď protestantov upaľovali za to, že kritizovali predaj odpustkov. Za peniaze ste získali rozhrešenie aj za vraždy. Zmenilo sa v ňom mnoho – nie iba dogmy, ale aj to, že svätá inkvizícia už každý víkend neupaľuje čarodejnice a kacírov, katolícki pápeži nevyhlasujú sväté križiacke výpravy proti katarom, albigencom, bogomilom, husitom a moslimom. Taktiež už kresťania nemučia nikoho za tvrdenie: Zem sa točí, ani za to, že chce liečiť choroby inak ako modlitbou a bičovaním sa. Čiže sú to už úplne iní kresťania iné kresťanstvo ako pred pár storočiami, iba názov je podobný, ide o nové a mladé náboženstvo, ktoré má desiatky veľkých cirkví a stovky siekt. Takže neobstojí ani tvrdenie, že je pravé, pretože je jednotné. Nie je jednotné a v minulosti sa jednotlivé cirkvi kresťanstva medzi sebou vyvražďovali – 30-ročná vojna katolíkov s protestantmi, storočná vojna, Bartolomejská noc, vyvražďovanie Holandska Španielmi atď.
Faktor početnosti a rozšírenosti
Možnosť vybrať si náboženstvo alebo naopak nenáboženský svetonázor by mali mať všetci ľudia na svete. Lenže nemôžu si ho vybrať už z dôvodu, že ho zdedia po rodičoch. Ako je možné, že o každom náboženstve nevie nikdy viac ako tretina žijúceho ľudstva? A čo tí chudáci v minulosti, ktorí ani nemohli tušiť o tom, aké budú dnes pravé náboženstvá, a boli ich miliardy? Mali svoje pravé náboženstvá z ľudskými a zvieracími obeťami a kňazi im predávali buď vstupenky na lepšie miesta v posmrtnom živote alebo ochranu božstiev v terajšom.
O pravom náboženstve by malo počuť čo najviac ľudí, ale beda! Východní aziati nevedia nič o kresťanstve ani islame, iba hmlisto spájajú postavu Santa Clausa (so saňami a sobmi) s kresťanstvom. Moslimovia tiež málo vedia o kresťanstve a zažívajú šok, keď zistia, že v kresťanských kostoloch sú v Biblii a Koráne zakázané sochy a obrazy, že kresťania jedia bravčové mäso a robia iné veci, zakázané pod hrozbou smrti v kresťanskej Biblii. Jednoducho tomu neveria a považujú to za vtip, keď im to hovoríte v ich krajine.
Podľa všetkého teda neexistuje žiadne pravé náboženstvo a ani jedna náboženská organizácia nevie dokázať, že pravdu má práve ona. Preto neprekvapuje, že celosvetovo dlhodobo rastie počet ľudí, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu.
Kategórie: Názory
Štítky: boh, cirkev, kresťanstvo, náboženstvo