Krátko po výrokoch britského politika Erica Picklesa o tom, že Veľká Británia je „kresťanská krajina“ a že vláda má v úmysle nájsť významnejšiu úlohu pre náboženstvo v politike, boli uskutočnené dva rozsiahle prieskumy poukazujúce na to, že krajina v skutočnosti vôbec nie je nábožensky založená. Žije tam väčšina sekulárne zmýšľajúcich ľudí, ktorí chcú oddeliť náboženstvo od politiky.
Výskum verejnej mienky, ktorý uskutočnil Yougov spolu s British Social Attitudes Survey poukázal na odpor národu voči organizovanému náboženstvu a náboženským vodcom, ktorí usilujú o politickú moc.
Z ankety Yougov-Cambridge, uskutočnenej medzi 2027 dospelými, celých 81% respondentov súhlasilo s výrokom: „Náboženstvo je súkromnou záležitosťou a malo by byť oddelené od politického a ekonomického života krajiny.“ Iba 6% nesúhlasilo.
Na otázku: „Považujete sa byť súčasťou nejakého určitého náboženstva?“ 53% povedalo nie, zatiaľ čo 42% uviedlo áno.
76% uviedlo, že náboženskí vodcovia by nemali ovplyvňovať hlasovanie ľudí vo voľbách (6% si myslí, že by mali).
71% uviedlo, že náboženskí vodcovia by nemali mať žiadny vplyv na rozhodovanie vlády (8% uviedlo, že by mali).
65% uviedlo, že Británia by nebola lepším miestom, keby viac náboženských vodcov vykonávalo verejné funkcie (7% uviedlo, že by bola).
Rovnaké otázky boli položené aj v niektorých ďalších krajinách.
Prieskum British Social Attitudes Survey, ktorý bol zverejnený v pondelok, tieto tendencie potvrdzuje. Počet ľudí, ktorí sa v prieskume BSA nehlásili k žiadnemu náboženstvu, sa podstatne líšil podľa veku. Najviac ich bolo v najmladšej vekovej skupine 18-24 rokov (65%) a najmenej v najstaršej vekovej skupine nad 75 rokov (18%).
zdroj: Secular Europe Campaign
Kategórie: Články
Štítky: náboženstvo, politika, prieskum, Veľká Británia