Sú Demokrati sekulárna strana?

Pred parlamentnými voľbami sme zhodnotili doterajšiu prácu, názory a program jednotlivých politických strán z pohľadu sekularizmu. Všetky hodnotenia nájdete tu.

Doterajšie aktivity a názory

Stranu Demokrati z veľkej časti tvoria odídenci z OĽaNO na čele s bývalým premiérom Eduardom Hegerom. Ten patrí k tzv. charizmatickým kresťanom, do parlamentu kandidoval ako „kresťanský aktivista“ a natočil kazateľské videá o tom, ako sa rozprávať s Duchom svätým. V minulosti pozýval aj na pochod za zákaz interrupcií a otvorene podporoval návrhy poslankyne Záborskej v tejto veci.

V roku 2019 Heger dokonca sám patril k predkladateľom návrhu o interrupciách – konkrétne išlo o návrh, podľa ktorého chceli poslanci OĽaNO dať čítať a podpisovať ženám dvojstranové ideologicky podfarbené „poučenie“, v ktorom graficky a podrobne opísali chirurgický zákrok a navymýšľali si kadejaké dôsledky interrupcií. Heger sa netajil tým, že chcel do predvolebnej koalície získať aj KDH a že by škodlivé návrhy Záborskej podporoval aj naďalej, za ten posledný aj sám hlasoval. Na registrované partnerstvá podľa neho ešte „nedozrel čas“.

K strane Demokrati sa pridali aj poslanci Juraj Šeliga a Jana Žitňanská, ktorí obaja hlasovali za návrhy Záborskej na sprísnenie interrupcií.

V záujme objektivity treba dodať, že na kandidátku strany sa dostali aj ľudia, ktorí v minulosti za návrhy náboženských fundamentalistov nehlasovali a ktorí viac či menej podporujú odluku cirkví od štátu. Napríklad je tam europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa k tejto myšlienke otvorene hlási. Tá však už oznámila, že by mohla v prípade nepriaznivých preferencií strany odstúpiť z volieb.

Sekulárne názory má aj jednotka kandidátky Andrea Letanovská, ktorá v roku 2020 parlamente hlasovala za povolenie interrupčnej tabletky a proti návrhu Záborskej na sprísnenie interrupcií.

Demokrati ako strana vraj nebudú predkladať do parlamentu návrhy na sprísnenie interrupcií. Avšak aj v prípade, že nikto z nich nebude otvárať túto tému, urobí to iná parlamentná strana a hlasovať sa o nej bude tak či onak.

Mnohých sklamalo, že väčšina poslancov Demokratov hlasovala za povinné pochovávanie potratených plodov ako aj za ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi.

Jeden z najväčších problémov tejto strany je práve jej veľká názorová nejednotnosť a nevypočítateľnosť v ľudskoprávnych otázkach. Možno budeme príjemne prekvapení, ale tiež sa môže zopakovať situácia s hnutím OĽaNO v roku 2020, kedy veľa ľudí v podstate omylom volilo náboženských fanatikov.

Ďalšia vec je, že strana má dlhodobo preferencie pod hranicou zvoliteľnosti a v súčasnosti sa zdá málo pravdepodobné, že sa dostane do parlamentu.

Hlasovanie pred voľbami

Škodlivé návrhy:

Ďalšie navyšovanie štátneho príspevku pre cirkvi: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Sprísnenie interrupcií (klamlivo označené ako „pomoc ženám)“: Niektorí poslanci strany hlasovali ZA, niektorí PROTI, ďalší boli neprítomní alebo sa zdržali hlasovania

Povinné pochovávanie potratených plodov: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Podriadenie vyučovania na školách náboženskému presvedčeniu rodičov: Niektorí poslanci strany hlasovali PROTI a niektorí sa zdržali hlasovania

Znemožnenie úradnej zmeny pohlavia: Niektorí poslanci strany hlasovali PROTI a niektorí sa zdržali hlasovania

Užitočné návrhy:

Životné partnerstvá: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Povolenie interrupčnej tabletky: Väčšina poslancov strany hlasovala ZA

Kategórie: Názory

Štítky: , , , ,