Prezidentskí kandidáti o ľudskoprávnych otázkach

predchádzajúcom článku sme písali o tom, ako prezidentskí kandidáti odpovedali na otázku o odluke cirkví od štátu, v tomto článku sa pozrieme na ďalšie dve otázky.

Registrované partnerstvá

V odvysielanom projekte JOJ 24 Kreslo pre kandidáta dostali prezidentskí kandidáti otázku, či by podpísali registrované partnerstvá.

Kladne odpovedali len traja kandidáti – Ján Kubiš, Krisztián Forró a Ivan Korčok. Ostatní boli proti. Peter Pellegrini odpovedal, že „Ak to nebude väčšinové želanie spoločnosti, tak nie.“ Je to od neho jasné pokrytectvo vzhľadom na to, že odluku cirkvi od štátu by nepodpísal napriek tomu, že si ju praje väčšina ľudí na Slovensku. Na vôľu väčšiny zrejme berie ohľad len vtedy, keď sa to práve hodí.

Vo volebnej kalkulačke sa niektorí kandidáti vyjadrili aj podrobnejšie. Najlepšie vysvetlenie tu napísal Ján Kubiš:Registrované partnerstvo je pre mňa realizáciou ústavného ustanovenia, že ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. A dodám – i povinnostiach voči sebe. Ale registrované partnerstvo nezužujem len na homosexuálne páry, týka sa všetkých, ktorí nechcú alebo nemôžu žiť v manželstve, teda aj partnerstiev muža a ženy, ktorých je väčšina. Tí všetci si zaslúžia právnu úpravu a ochranu.

Patrik Dubovský možno nie je úplne proti, ale „Momentálne nie. V prvom rade musíme odstrániť nenávisť voči homosexuálnym občanom.“ No žiaľ jednou z príčin tejto nenávisti práve je, že si niektorí politici z registrovaných partnerstiev robia strašiaka, ktorý vraj ohrozuje ostatné rodiny. V prípade ich schválenia by o tohto strašiaka prišli a všetci by videli, že zväzky homosexuálne orientovaných ľudí nie sú hrozbou.  

Najhlúpejšiu odpoveď na túto otázku dal Igor Matovič, ktorý je vraj „zástancom prirodzenosti.“ Mohol by vedieť, že sexuálna orientácia je vrodená charakteristika človeka a homosexualita je teda pre určité percento ľudí úplne „prirodzená“.

Celkovo ide opäť o veľmi nelichotivý výsledok. Prijatie zákona o registrovanom partnerstve by niektorým ľuďom veľmi pomohlo a zároveň nikomu neublížilo a neexistuje teda jediný rozumný dôvod, prečo ho odmietnuť. No žiaľ, väčšina kandidátov zrejme považuje za správne, že určitá skupina občanov tu síce má rovnaké povinnosti ako všetci ostatní, ale nemá rovnaké práva.

Sprísnenie interrupcií

Aspoň pri ďalšej otázke to dopadlo o niečo lepšie. Za sprísnenie interrupcií sa v projekte Kreslo pre kandidáta vyslovili len dvaja kandidáti – Marián Kotleba a Róbert Švec. Igor Matovič by sprísnenie podpísal, ak by sa našla väčšina.

Dvaja kandidáti sa nevyjadrili úplne jednoznačne. Podľa Milana Náhlika „každý extrém je zlý, čiže zákon musí byť vyvážený.“ Vo volebnej kalkulačke doplnil: „Akákoľvek forma extrému je zle. Podľa mňa by každý život už pred narodením mal byť chránený, ale zároveň chápem, že sú situácie, keď je nutné, aby sa matka rozhodla a štát jej do toho nezasahoval.

Patrik Dubovský by podpísal „skvalitnenie“. Vo volebnej kalkulačke vysvetlil: „Áno, ale iba v zmyslu pomoci matke a dieťaťu. Štát a spoločnosť musí žene a dieťaťu pomôcť, aby dieťa prišlo na svet.“ Nie je celkom jasné, akú pomoc má na mysli a dúfajme teda, že neopakuje po poslankyni Záborskej, ktorá svoje návrhy na obmedzovanie práv žien klamlivo označovala za „pomoc“.

Nezmyselný komentár plný citového vydierania opäť napísal Igor Matovič. Okrem iného tvrdí, že „Len atrapa štátu propaguje interrupcie miesto toho, aby matkám v núdzi podala pomocnú ruku“. V skutočnosti však žiadny štát na svete interrupcie nepropaguje. Otázka nestojí tak, či je niekto za alebo proti interrupciám, ale či je za alebo proti ich zákazu. To je podstatný rozdiel.

Ako vhodné spôsoby na zníženie počtu interrupcií vymenoval prístupné škôlky, jasle, azylové domy, utajené pôrody, finančnú, materiálnu či psychologickú pomoc. Proti tomu nič nenamietame, dobre si však pamätáme, ako Matovič verejne podporoval všetky návrhy Záborskej na sprísnenie interrupcií, ktoré obsahovali aj reštrikcie a ohrozovali život a zdravie žien. Tých, ktorí proti týmto návrhom protestovali, označil za „prepnutých aktivistov“.

Dávajme si preto pozor na tieto veci a voľme takého prezidenta, ktorý rešpektuje práva všetkých ľudí vrátane práv žien a menšín.

Kategórie: Názory

Štítky: , , , , , , ,