Podporujeme kandidátku na komisárku pre deti Máriu Vargovú

Parlament v decembri nezvolil novú komisárku pre deti. Poslankyni Kataríne Hatrákovej z Kresťanskej únie chýbal na zvolenie jeden hlas. Voľba sa preto bude opakovať. V opakovanej voľbe sa budú o post komisárky pre deti uchádzať len dve kandidátky: Hatráková a psychologička Mária Vargová. Verejné vypočutie bude 25. januára, voliť sa bude na februárovej schôdzi parlamentu.

Ako sme už upornili v našom staršom stanovisku, Katarína Hatráková je známa mnohými odborne i morálne neakceptovateľnými postojmi – hlasovanie za návrh fašistov na odoberanie detí vychovávaných partnermi rovnakého pohlavia, nevedecké predsudky voči deťom splodeným umelým oplodnením ako aj zľahčovanie sexuálneho zneužívania maloletých v kauze Herák.

Mnohých nepríjemne prekvapilo, že aj tí poslanci OĽaNO, ktorí sa navonok prezentujú ako liberáli, hlasovali za túto ultrakonzervatívnu kandidátku. Žiaľ opäť sa potvrdilo, že „správna” stranícka príslušnosť a vierovyznanie sú pre mnohých dôležitejšie ako odborná spôsobilosť.

Naopak psychologička a riaditeľka Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch Mária Vargová je kvalifikovaná kandidátka a má najlepšie predpoklady vykonávať túto funkciu dôstojným spôsobom, bez ohľadu na politické a ideologické záujmy.

Aj keď ľudia zaoberajúci sa ochranou detí pred násilím pani Vargovú už dobre poznajú, časť verejnosti zrejme nevie, o koho ide. Odporúčame preto prečítať si tieto rozhovory s ňou:

Expertka: Sexuálne násilie na deťoch môže páchať aj distingvovaná dáma (Sme, 16.10.2020)

Tínedžerov prekvapí, že keď chlapec núti frajerku do sexu, ide o sexuálne násilie, hovorí psychologička (Denník N, 25.11.2020)

Psychologička: Ľudia očakávajú, že detské obete násilia budú vyzerať ako Popoluška (Denník N, 11.6.2021)

“Násilník nie je človek, na ktorom to vidíme na prvý pohľad,” hovorí psychologička Mária Vargová (Funradio, 26.6.2021)

Vargovej kandidatúru podporila aj Liga za duševné zdravie či OZ Žena v tiesni.

Naše stanovisko

Občianske združenie Ethos vyjadruje podporu kandidátke na komisárku pre deti Márii Vargovej. Jej životné skúsenosti a postoje ju kvalifikujú na túto funkciu nielen po stránke odbornej a morálnej, ale dávajú záruku, že ju bude vykonávať výlučne v prospech detí, bez ohľadu na čokoľvek ostatné. V tomto výrazne prevyšuje protikandidátku Katarínu Hatrákovú, ktorá viackrát predviedla, že dáva prednosť svojim ideologickým postojom i vo veľmi nevhodných situáciách a jej odborný úsudok je zastretý predsudkami vyplývajúcimi z jej nábožensko-fundamentalistického presvedčenia. Vyzývame preto poslancov, aby pri voľbe komisárky pre deti odložili bokom svoje politické i ideologické zápasy a sústredili sa výlučne na záujem detí.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , ,