V Poľsku platí od roku 1993 zákaz interrupcií, ktorý Ústavný súd, kde si náboženskí fundamentalisti dosadili „svojich ľudí“, v roku 2020 ešte viac sprísnil. Drvivá väčšina interrupcií sa v tejto krajine preto vykonáva mimo verejného zdravotného systému.
Pozadie prípadu
Ľudskoprávna aktivistka a dula Justyna Wydrzyńska je členka organizácie Aborcją bez Granic (Interrupcia bez hraníc), ktorá poskytuje informácie, poradenstvo, finančnú a praktickú podporu ženám v Poľsku, ktoré potrebujú interrupciu v zahraničí. Nakoľko umelé prerušenie vlastného tehotenstva bez asistencie nie je trestné, sprostredkúva aj prístup k spoľahlivým online zdrojom na získanie interrupčných tabletiek. Tie sú v Poľsku síce legálne, avšak „pomoc pri interrupcii“ je zakázaná.
Poľské orgány takéto organizácie podrobne sledujú a aktivistky, ktoré v nich pôsobia, čelia čoraz častejšie očierňujúcim kampaniam.
V roku 2020 Justyna pomohla žene, ktorá žila v násilnom vzťahu a bola nechcene tehotná, získať interrupčné tabletky. Žena nakoniec potratila zo stresu, bez pomoci tabletiek. Keď si balíček s tabletkami prevzala, objavila sa u nej doma polícia. Odvtedy Justyna čelí obvineniam za napomáhanie pri umelom prerušení tehotenstva a hrozia jej tri roky väzenia. Je to prvý takýto proces v Európe.
Za pomoc jej poďakovala
Justyna na svojej snahe pomôcť inej žene v núdzovej situácii nevidí nič zlé a netají sa tým, že by to urobila znova. Veľa ľudí z celej krajiny jej vyjadrilo podporu, vznikla kampaň s názvom #JakJustyna (Ako Justyna) a pri každým súdnom pojednávaní sa konali protesty pred súdom. Prípad sledovali aj médiá a ľudskoprávne organizácie z celého sveta.
K celej záležitosti sa vyjadrila sa samotná žena, ktorej Justyna vtedy pomohla získať tabletky. Ta jej napísala list, v ktorom jej poďakovala: „Pani Justyna, ďakujem za to, že v najťažšej chvíli môjho života, keď zlyhali moji najbližší, ale aj lekári, ste mi ako jedná z mála pomohli. (…) Bol to prejav ľudskosti. Pretože v situácii, keď ľudia, ktorí mali morálnu a niektorí aj zákonnú povinnosť mi pomôcť, stáli bokom, Vy ste si mi podali pomocnú ruku.“
V súdnom konaní vystupoval aj známy spolok katolíckych fundamentalistov Ordo Iuris, ktorý buduje globálnu sieť ultrakonzervatívnych organizácií a ktorý sa snažil dosiahnuť, aby Justyna dostala trest odňatia slobody.
Osem mesiacov verejnoprospešných prác
Dňa 14.3.2023 bola Justyna Wydrzyńska odsúdená na osem mesiacov verejnoprospešných prác.
„Je to vôbec prvý prípad v EÚ, v ktorom súd odsúdil aktivistku za pomoc v prístupe k interrupcii. Jedná sa teda o veľmi nebezpečný precedens: cieľom je totiž vystrašiť a umlčať aktivistky za práva žien. Dnešné rozhodnutie je len ďalším krokom v obmedzovaní práv žien v Poľsku – vinná však nie je Justyna, ale štát, ktorý nedokáže a nechce chrániť základné práva žien. Ak si myslíme, že u nás sa toto nemôže stať, sme na omyle. Ešte do dnešného rána bol do programu schôdze NR SR zaradený nebezpečný návrh zákona Anny Záborskej, ktorý môže byť našim prvým krokom na poľskej ceste“, uviedla k tomu právnička Beáta Jurík (PS).
Proti rozsudku sa Justyna plánuje odvolať, avšak výsledok sa zdá byť už dopredu jasný: Sudkyňu, ktorá ju odsúdila, krátko nato povýšili a dosadili na odvolací súd, čo je naozaj výsmech spravodlivosti a právnemu štátu. Vládnuci náboženskí fundamentalisti ju zrejme chcú exemplárne potrestať za každú cenu. Veríme však, že to Justyna nevzdá a že ak pred poľskými ideologickými súdmi neuspeje, sa jej prípad dostane až pred Európsky súd pre ľudské práva.
Kategórie: Články
Štítky: interrupcia, ľudské práva, Poľsko, práva žien, reprodukčné práva, súdne konanie