V posledných rokoch má veľa ľudí pocit, že naša krajina nijako nenapreduje, ale naopak – pod vedením tých, ktorí majú rozhodovať o nás všetkých, sa vraciame do doby temnoty, zadubenosti a nadvlády jednej cirkvi. Aj keď ten pocit je v mnohých ohľadoch oprávnený, nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.
Prečo náboženskí fundamentalisti vyhrali voľby?
V súčasnosti na Slovensku sledujeme dve protichodné tendencie: Veriacich veľkých cirkvi je čoraz menej, čo potvrdilo aj sčítanie obyvateľov 2021, ale napriek tomu pokračuje klerikalizácia štátu a v minulých parlamentných voľbách sa kresťanskí fundamentalisti dostali k nebývalej moci. Prečo je to tak?
Jedným z dôvodov je, že fundamentalisti sú síce malá, ale veľmi aktívna a dobre organizovaná menšina. Za svoj úspech vo voľbách 2020 vďačia najmä svojej dobre premyslenej stratégii ako aj viacerým nešťastným okolnostiam – rekordné množstvo prepadnutých hlasov, tesný neúspech PS/Spolu či značná neznalosť kandidátky OĽaNO zo strany voličov, kde sa za heslom „boja proti korupcii“ skrývali mnohí bojovníci za klerikalizmus.
Nie je to výlučne len chyba nepozorných voličov. Ešte v roku 2019 Igor Matovič tvrdil, že „Úloha kresťanov v politike nie je prikazovať, zakazovať a kázať o morálke.“ Na to po voľbách veľmi rýchlo zabudol a otvorene podporoval Záborskej návrhy na sprísnenie interrupcií a rôzne iné zákazy založené na náboženskom presvedčení. Navyše „kresťanskí kandidáti“ boli na kandidátke OĽaNO umiestnení na tak výhodných pozíciách, že získali až polovicu mandátov, hoci z celkového počtu hlasov pre OĽaNO získali iba pätinu.
Zloženie parlamentu nezodpovedá názorom občanov
Sociologické výskumy ukazujú, že extrémne a dogmatické kresťansko-konzervatívne názory majú v slovenskej spoločnosti podporu zväčša len od cca 5 do 15 %, teda v rozsahu výtlaku akéhokoľvek iného extrémistického zoskupenia. Otvorene klerikálna strana, ktorá presadzuje zákaz interrupcií, umelého oplodnenia, dúhových vlajok, nedeľného predaja atď. by v dnešnej dobe mala problémy dostať sa s týmto programom vôbec do parlamentu.
Avšak zatiaľ čo títo ľudia v minulosti mali iba jednu „svoju“ stranu – KDH s jasne vyhraneným ideologickým programom, približne od roku 2010 sa začali infiltrovať aj do mnohých iných politických strán, kde sa dostali na zvoliteľné miesta na ich kandidátkach a celkom nenápadne presiakli do parlamentu. Už dávno ich nenájdeme iba v stranách, ktoré majú kresťanstvo priamo v názve, ale čoraz častejšie aj u všelijakých populistov bez jasného programu, u fašistov či „birmovaných komunistov“. Po voľbách sa potom spájajú naprieč politickým spektrom, aby presadili svoju náboženskú agendu.
Súčasné zloženie parlamentu ani zďaleka nezodpovedá skutočným názorom občanov. Najviac viditeľné je to pri sprísnení interrupcií, ktoré sa v parlamente rieši neustále a už niekoľkokrát neprešlo o jediný hlas. Podporuje ho až polovica poslancov napriek tomu, že s ním podľa prieskumu súhlasí len 8% občanov SR. Naopak registrované partnerstvá, za ktoré je výrazne viac ľudí než proti nim, pri súčasnom zložení parlamentu nemajú žiadnu šancu prejsť, rovnako ako odluka cirkví od štátu, ktorú podporuje väčšina občanov SR.
Vládu s kuffovcami chce len málokto
Po odchode SaS z vlády súčet volebných preferencií vládnych strán klesol na približne 17 %, čo je nezvyčajne málo. Preferencie OĽaNO sa po voľbách výrazne prepadli z pôvodných 25 % na súčasných cca 8 %. Menšinová vláda aktuálne nemá dostatočnú podporu pre presadzovanie svojich návrhov a ako sa mnohí obávali, začala spolupracovať s kuffovcami. Tí sa v prieskumoch pohybujú na najspodnejších priečkach a v septembri mala ich strana Život len 0,2-percentnú podporu.
Tento stav rozhodne nezodpovedá tomu, čo si praje väčšina občanov. Aktuálne až 63 percent ľudí chce predčasné voľby, medzi nimi aj väčšina voličov sekulárnych strán SaS a PS, zatiaľ čo vládu s podporou kuffovcov len každý desiaty.
Veľa voličov svoj omyl z roku 2020 už oľutovala. Bolo by preto nesprávne domnievať sa, že Slovensko je krajina ultrakonzervatívnych náboženských fanatikov a že každé ďalšie voľby dopadnú rovnako zle. Čím väčší a agresívnejší bude tlak fundamentalistov v parlamente, tým väčší bude aj odpor spoločnosti a po ďalších voľbách sa to môže otočiť proti nim. Aj samotní cirkevní predstavitelia by si mali uvedomiť, že keď ich ľudia znenávidia a keď si budú kresťanskú vieru spájať hlavne s nezmyselnými príkazmi, zákazmi a politikmi typu Zaborská či Kuffa, môžu dlhodobo oveľa viac stratiť ako získať.
Kategórie: Názory
Štítky: OĽaNO, parlament, parlamentné voľby, prieskum