V októbri sa v Maďarsku začne sčítanie obyvateľov, ktoré u nás prebehlo už minulý rok. A podobne ako my, aj Maďarské združenie ateistov (Magyar Ateista Társaság) spustilo kampaň s cieľom, aby ľudia bez vierovyznania označili odpoveď, ktorá skutočne vystihuje ich presvedčenie a neprihlásili sa len zo zvyku k cirkvám. Okrem možnosti „bez vyznania“ dá sa označiť aj priamo odpoveď „ateizmus“.
Ateizmus nie je náboženstvo
Pri predchádzajúcom sčítaní pred jedenástimi rokmi 16,7 % Maďarov označilo, že sú bez vyznania, len 1,5 % sa označilo za ateistov a 27,1 % na otázku o náboženstve neodpovedalo vôbec, keďže odpoveď na ňu tam (inak ako na Slovensku) nie je povinná.
Cieľ kampane, na ktorú ateisti robia aj verejnú zbierku, však výrazne skomplikuje zavádzajúci sčítací formulár. V roku 2011 v ňom bola vlastná kategória pre tých, ktorí sa chceli označiť za ateistov. V roku 2022 táto kategória chýba, namiesto toho musíte najskôr označiť „s vyznaním“ a následne vybrať „ateista“ zo zoznamu náboženstiev – čo je úplný nezmysel, keďže ateizmus nie je náboženstvo, ale naopak absencia náboženstva.
Po sťažnostiach ateistov príslušný úrad vyhlásil, že dodatočná zmena formulára vraj už nie je možná, avšak prisľúbil, že nabudúce zostaví formulár výstižnejším spôsobom a že pri zverejnení výsledkov nezahrnie ateizmus medzi náboženstvá.
Maďarsko smeruje k autoritárskemu režimu
Napriek tomu, že v Maďarsku žije menej katolíkov aj celkovo menej veriacich ako na Slovensku, nejde o sekulárnu krajinu a v niektorých ohľadoch je situácia ešte horšia ako na Slovensku. Výraznejšia klerikalizácia štátu začala po roku 2010, keď sa k moci dostala strana Fidesz Viktora Orbána, ktorá tam vládne doteraz.
Nová maďarská ústava, ktorá platí od roku 2012, síce zdôrazňuje odluku štátu a cirkví, no zároveň stanovuje, že „štát koná spolu s cirkvami pri plnení spoločných cieľov“. Obsahuje aj zmienky o Bohu a kresťanstve. Okrem toho definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy, teda zakazuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia, a výslovne rozširuje právo na život aj na embryá a plody od počatia, čo predstavuje základ pre budúce obmedzovanie práv žien a prípadný zákaz interrupcií, antikoncepcie, umelého oplodnenia a podobne.
Nejde však len o náboženstvo. Maďarsko dlhodobo smeruje k autoritárskemu, nacionalistickému režimu a vláda presadila množstvo antidemokratických reforiem ako napríklad zmenu volebného systému v prospech vládnej strany, obmedzovanie slobody médií a obmedzovanie súdov. Najnovšie sa premiér Orbán zviditeľňuje už aj otvorene rasistickými rečami. Podľa Európskeho parlamentu Maďarsko už viac nie je demokraciou, ale hybridným režimom volebnej autokracie.
Útoky na ľudské práva pokračujú
Pod heslom boja za „tradičné kresťanské hodnoty“ maďarská vláda postupne čím ďalej viac obmedzuje práva žien a menšín. Zdá sa však, že na rozdiel od vládnucich politikov si väčšina maďarských občanov klerikalizáciu štátu nepraje.
Príkladom je zákaz nedeľného predaja, ktorý bol v roku 2015 zavedený proti vôli obyvateľov a bol taký nepopulárny, že ho už po roku opäť zrušili. Neprešlo ani diskriminačné referendum za obmedzenie práv LGBT ľudí, ktorým vláda chcela legitimizovať zákaz sprístupňovať osobám mladším ako 18 rokov informácie o odlišnej rodovej identite alebo homosexualite.
Ako sa mnohí obávali, už prišlo na rad aj sprísnenie interrupcií. Od 15.9.2022 musia ženy v Maďarsku, ktoré žiadajú o interrupciu, počúvať „tlkot srdca“ plodu predtým, ako budú môcť podstúpiť zákrok. Nie je to nič iné, ako odporné citové vydieranie a štátom vyvíjaný nátlak na ženy v zložitej a často bezvýchodiskovej situácii, aby zmenili svoje rozhodnutie. Počúvanie „tlkotu srdca“ v prvých troch mesiacoch tehotenstva by navyše podľa odborníkov mohlo plod poškodiť.
Podobne ako predtým v Poľsku a USA, aj v tomto prípade došlo k sprísneniu interrupcií malou skupinou náboženských fundamentalistov z pozície moci, bez akejkoľvek verejnej odbornej diskusie a proti vôli väčšiny občanov. Žiaľ pre mnohých slovenských politických „kresťanov“ sú Poľsko a Maďarsko vzorom, pre nás by však mali byť výstrahou.
Maďarské združenie ateistov očakáva, že by pri sčítaní obyvateľov 2022 podiel ľudí, ktorí sa hlásia ku kresťanstvu, mohol prvýkrát klesnúť pod 50 % (v roku 2011 to bolo cca 54 %). Nedá sa s istotou predpovedať, čo by sa v tom prípade reálne zmenilo, ale prinajmenšom by to odhalilo obľúbené tvrdenie vládnych politikov, že vraj Maďarsko je „kresťanská krajina“, ako nepravdivé.
zdroj: Wikipédia
Kategórie: Články
Štítky: ateisti, ateizmus, interrupcia, klerikalizácia štátu, Maďarsko, sčítanie obyvateľov, sekularizmus, ústava