Medzinárodná humanistická a etická únia (IHEU) žiada indonézsku vládu, aby zaručila slobodu a bezpečnosť indonézskeho občana Alexandra Aana, ktorý bol zatknutý za „rúhanie“. IHEU, ktorá združuje viac ako 100 humanistických a ateistických skupín zo 40 krajín sveta vrátane Indonézie, tiež informovala Organizáciu Spojených národov o tomto prípade. Aan bol zatknutý za rúhanie minulý týždeň v Dharmasraye, provincii Západnej Sumatry.
Aan bol pôvodne vzatý do „ochrannej väzby“ políciou 18. januára potom, čo ho napadol dav moslimských fanatikov v reakcii na Aanove komentáre na facebooku, v ktorých kritizoval islam. Polícia potom zatkla Aana za tri samostatné obvinenia: urážanie náboženstva (za ktorý je maximálny trest päť rokov väzenia), elektronický prenos hanlivých komentárov (šesť rokov väzenia) a nesprávne vyhlásenie na oficiálnom formulári (šesť rokov väzenia). Obvinenia z rúhania a ohovárania sa vzťahujú k jeho kritike islamu na facebooku. Posledné obvinenie tvrdí, že v jeho žiadosti o prácu v štátnej správe bol uvedený nepravdivý udaj o jeho náboženskej viere.
„Skutočný zločin je tu fyzický útok na Aana, nie jeho vyjadrenie osobného názoru,“ povedal zástupca IHEU Matt Cherry. „Požiadali sme preto OSN o pomoc pri vyjednávaní s indonézskymi úradmi. Veríme, že Indonézia stiahne všetky obvinenia na základe presvedčenia Aana a zabezpečí jeho ochranu pred násilným davom, ktorý ho napadol. Tiež žiadame Indonéziu o zmenu zákonov, ktoré upierajú jej občanom právo identifikovať sa ako nenáboženskí ľudia.“
Indonézska vláda uznáva len šesť náboženstiev: islam, protestantské kresťanstvo, katolícke kresťanstvo, budhizmus, hinduizmus a konfucianizmus. Občania sú nútení vybrať si jedno z týchto náboženstiev, keď podajú žiadosť o identifikačné doklady alebo vyplnia úradne formuláre.
Indonézsky aktivista Karl Karnadi upozornil, že útok na Aana bol súčasťou znepokojujúceho trendu: „Bitie a zatknutie Alexa nebol je ojedinelý prípad. Je súčasťou série rastúcej náboženskej neznášanlivosti v Indonézii, ktorej obeťami sa stali ahmadovia, šiiti, kresťania, budhisti, a teraz sú prenasledovaní neveriaci.“
Karnadi vyzval svoju vládu, aby dodržiavala svoj vlastný princíp diverzity: „Indonézia má národné heslo – Bhinneka Tunggal Ika – čo znamená Jednota v rozmanitosti. Skutočná rozmanitosť vyžaduje slobodu vyjadrovať rôzne názory a slobodu vyjadrovať svoju skutočnú identitu. Prajem si takú Indonéziu, ktorá vidí rozmanitosť ako svoju silu, nie ako svoju slabosť. Aby sme to dosiahli, musia byť sloboda náboženstva a sloboda prejavu zaručené pre všetkých občanov, bez ohľadu na ich náboženstvo alebo presvedčenie. Potom bude naše heslo viac ako len slová.“
Kategórie: Aktivity
Štítky: IHEU, Indonézia, islam, náboženská sloboda, prenasledovanie, rúhanie