Falošné profily na sociálnych sieťach

Vplyv falošných profilov na facebooku, instagrame, youtube a ďalších sociálnych sieťach je dnes stále ešte do veľkej miery podceňovaný. Často nejde iba o jednotlivcov, ale o celé skupiny, ktorých cieľom môže byť písanie (ne)súhlasných komentárov pod príspevkami politikov a politických strán, zahlcovanie diskusií pod článkami v médiách, šírenie dezinformácií, umelé navyšovanie počtu like-ov a zdieľaní niektorých príspevkov a celkovo ovplyvňovanie verejnej mienky. Hlavne v predvolebnej kampani sa objavilo obrovské množstvo falošných profilov.

Ako spoznať falošný profil?

Činnosť tzv. trollích fariem z Ruska a ich využívaní v predvolebnej kampani sledoval aj autor stránky Málo cynizmu na toto mesto 5.0. Podľa neho sa dá spoznať platený troll najmä takto:

1. Fotka ukradnutá z nejakej zoznamky alebo žiadna fotka, prípadne ilustračný obrázok, kvetinka, zvieratko a tak ďalej.

2. Priateľov má do 150, z toho veľká časť sú trollovia tiež.

3. Neštandardné chyby v texte: medzery pred bodkami a čiarkami, divné slovosledy, málo používané výrazy, atď. Tak nejak to vyzerá, keď text komentáru len skopírujete z prekladača.

Ak narazíte na takýto profil, môžete ho nahlásiť za krádež identity. V prípade viacerých nahlásení tohoto druhu to algoritmus vyhodnotí tak, že si od dotyčného človeka vypýta doklad totožnosti. Ak ho nedodá, jeho profil bude zablokovaný.

V ďalšom príspevku stránky nájdete aj vysvetlenie, prečo je dôležité, aby médiá blokovali trollov a botov v komentároch. Väčšina slovenských médií si totiž diskusie nečistí a necháva si ju zahlcovať nenávistnými komentármi, čo môže odradiť tých čitateľov, ktorí majú záujem o normálnu diskusiu. Médiá sa pritom zaštiťujú slobodou slova, treba si však uvedomiť, že táto sloboda je tu vyslovene zneužívaná ako nástroj hybridnej vojny.

Obsah komentárov

Na záver ešte zopár našich vlastných postrehov z predvolebnej kampane.

Obsah komentárov falošných profilov je často veľmi jednoduchý, krátke vety typu „Vás určite nebudem voliť“, „Dúfam, že sa nedostanete do parlamentu“, „Na tvoj názor nikto nie je zvedavý“ a podobne. Ak vašu stránku niekto sleduje len preto, aby vám pod každým príspevkom mohol vynadať alebo napísať, že ho váš názor vôbec nezaujíma, je to prinajmenšom zvláštne.

Keďže jedným z cieľov trollov je zosmiešňovať svojich odporcov, s obľubou kliknú na emotikon „haha“ pod každým ich príspevkom na facebooku. Je pritom úplne jedno, o čom tieto príspevky vlastné sú – trollovia sú schopní dať vyrehotaného smajlíka aj pod príspevok o teroristickom útoku či vojnovom zločine.

O nejakú zložitejšiu či dokonca odbornú diskusiu nemajú záujem. Ak sa ich opýtate na konkrétne veci, buď vôbec neodpíšu alebo opäť len veľmi všeobecne. Aj do našich facebookových skupín ich už zablúdilo zopár a keď sme sa ich opýtali na konkrétne veci, zmysluplnej odpovede sme sa nedočkali.

Vzhľadom na toto všetko nevidíme žiadny zmysel v diskusii s falošnými profilmi. Za seba môžeme povedať, že obsah diskusií pod príspevkami na našich stránkach pravidelne kontrolujeme a nenávistne komentáre odstraňujeme.

Kategórie: Články

Štítky: , ,