Kostoly sa bežne stavajú do centier miest aj dedín, pričom každý kostol má aj vežu a zvonicu. Kedysi slúžili zvony nielen na zvolávanie veriacich k modlitbám, ale aj na ohlasovanie poplachov, či už požiarnych alebo iných. Doba sa však zmenila. Vznikli profesionálne hasičské záchranné zbory a preto vyhlasovanie požiarnych poplachov už nie je potrebné. Takisto vznikol aj systém varovných sirén, ktorý je pravidelne preskúšaný a plne nahradil funkciu kostolných zvonov v tejto činnosti.
V minulosti kostolné zvony plnili aj funkciu dedinských hodín, dnes však už každý má náramkové hodinky alebo mobil s funkciou hodiniek. Informácie o tom, kedy sa konajú bohoslužby, sa dajú jednoducho zistiť aj inými spôsobmi, navyše počet veriacich a návštevníkov bohoslužieb na Slovensku, ale aj v mnohých iných krajinách dlhodobo klesá. Dá sa preto povedať, že svoju pôvodnú funkciu kostolné zvony v dnešnej dobe už nespĺňajú.
Kostoly však vyzváňajú ďalej a nie všetkým občanom sa to páči, najmä ak sa tak deje aj v noci a narušuje to ľuďom spánok alebo ak hlasitosť opakovane prekračuje únosnú hranicu.
„Neďaleko môjho domu je kostol, ktorý vyzváňa hocikedy. Donedávna začínalo prvé zvonenie o piatej hodine ráno. Kedysi to možno slúžilo na zvolávanie ľudí na pánske, ale to dnes už nefunguje. Hlavne že im zostalo zvonenie. Ľudia sa sťažovali na mestskom úrade, že tým kostol narušuje nočný kľud. Tak pán farár s kaplánom dali prestaviť časovač na šiestu hodinu rannú. To by mi až tak nevadilo, keďže v taký čas som už bežne hore a idem do práce. Lenže to zvonenie sa deje aj cez víkend a prekáža to mojej malej dcérke, ktorá sa vždy na budenie zvonov zobudí. Bohužiaľ nedá sa s tým nič robiť. Kostol zvoniť musí a bude a hotovo. Koho zaujímajú ľudia, ktorým to vadí alebo ich to ruší? A cez sviatky Veľkej noci sa idú zblázniť úplne. Zvonenie začalo večer päť minút po pol desiatej a trvalo dobrých 15 minút. Niekomu potom trvá dobré dve hodiny, aby opäť uspal dieťa, ktoré vďaka zvoneniu nevedelo zaspať.“
Aj takéto správy od vás dostávame. Katolícki farári žiadne deti nemajú (alebo ich aspoň oficiálne nesmú mať) a tak si podobné problémy často vôbec neuvedomujú. Nechápu, že si takýmto bezohľadným prístupom nepriťahujú ľudí k cirkvi a k náboženskej viere, ale naopak v nich vyvolávajú odpor.
Čo môžete v takom prípade urobiť?
Niekedy pomôže písomná žiadosť, prípadne osobný rozhovor s dotyčným farárom. Ak ho slušne požiadate a vysvetlíte mu, že vás a vašu rodinu časté zvonenie vyrušuje, možno vám predsa len aspoň do určitej miery vyhovie. V opačnom prípade, ak vás farár bude ignorovať alebo tvrdohlavo trvať na svojom, môžete sa brániť podaním sťažnosti na príslušný úrad.
Pokiaľ sa preukáže prekročenie prípustných hodnôt hluku, máte celkom dobrú šancu tento spor vyhrať, čo potvrdzuje niekoľko prípadov zo Slovenska aj zo zahraničia:
– Obyvateľka domu stojaceho neďaleko kostola na Klenovej ulici v Bratislave sa v roku 2010 obrátila na hygienikov so žiadosťou o zmeranie intenzity hluku, ktorý vydávajú kostolné zvony. Jej podozrenie, že hlasitosť presahuje povolené limity, sa potvrdilo a hygienici vyzvali farnosť, aby navrhla postup na zmiernenie vplyvov hluku na obytné prostredie.
– V roku 2017 sa rodina zo Svinnej (okres Trenčín) sťažovala na hlučné kostolné zvony. Prípad sa dostal až na Úrad verejného zdravotníctva a súd, ktorý rodine napokon dal za pravdu a farárovi preto nakázal hluk znížiť. Nestalo sa tak a úrad preto oznámil, že cirkvi udelí historicky prvú pokutu v regióne.
– V obci Oreské v okrese Michalovce kostolné zvony v roku 2015 prešli rekonštrukciou a po nej začali zvoniť oveľa častejšie. Z veže sa ozývali údery každú hodinu, ticho bolo iba v noci. Obyvatelia z ulice nad kostolom preto napísali sťažnosť.
– Podnet na hlučnosť zvonov vo zvonici kostola v Leviciach podal v roku 2015 obyvateľ zo sídliska Rybníky. Keďže v Leviciach nemajú príslušné laboratóriá, meranie hluku v okolí kostola vykonal nitriansky regionálny úrad. Prípustné hodnoty boli prekročené a hygienici nariadili cirkvi vykonať opatrenia, ktoré znížia hluk.
– Holandský farár dostal pokutu päťtisíc eur za to, že ráno zvonil kostolnými zvonmi príliš nahlas. Katolícky duchovný začal už skoro po svojom príchode do Tilburgu vyzváňať o siedmej ráno.
– Kňaz v Taliansku musel zaplatiť pokutu 2-tisíc eur a obmedziť používanie kostolných zvonov. Ľudia z okolia sa roky sťažovali, že kňaz kostolné zvony nechával biť aj 200-krát za deň – v čase od ôsmej ráno do deviatej večer -, čo im bráni pracovať, oddychovať alebo spať. Najhoršie to vraj bývalo na sviatky, keď zvony zvonili každú polhodinu.
Kategórie: Názory
Štítky: cirkev, kostol, súdne konanie, zvon