Minister spravodlivosti, Boris Susko, zrušil jedinú štátnu dotačnú výzvu na ochranu ľudských práv v roku 2024. Slovenská republika tak oficiálne, minimálne v tomto roku, finančne nepodporuje a nepodporí projekty organizácií občianskej spoločnosti, cirkevných organizácií, škôl a samospráv zamerané na predchádzanie diskriminácii, rasizmu, xenofóbii a antisemitizmu.
Veľmi tým sklamal a pobúril nielen ľudskoprávne organizácie, ale najmä tých, ktorým ich projekty mali pomôcť. Žiadosť o dotáciu podalo napríklad aj Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, ktoré každoročne organizuje stretnutia, na ktorých hovoria o rôznych aspektoch života mentálne postihnutých, o ich bývaní a zamestnávaní. Realizovanie podporených projektov suplovalo v mnohých oblastiach nečinnosť štátnych orgánov.
Na zrušenie výzvy reagovali aj členovia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, ktorí požiadali o schôdzu k zrušeniu dotácií.
Okrem toho sa mal touto témou zaoberať aj parlamentný výbor pre ľudské práva, avšak koaliční poslanci sa jeho schôdze bez udania dôvodu nezúčastnili.
Už dlhší čas sme videli snahy minulej, ale aj súčasnej vlády znemožňovať získanie štátnych dotácií najmä organizáciám, ktoré chránia práva žien a menšín a ktoré náboženským fundamentalistom ideologicky nevyhovujú. Začal tým bývalý minister práce – samozvaný križiak Krajniak, pokračovala s tým súčasná ministerka kultúry a teraz zrejme prišlo na rád aj ministerstvo spravodlivosti.
Je len prirodzené, že v rámci ochrany ľudských práv získali podporu aj organizácie menšín, ktoré sú na Slovensku terčom nenávistných útokov. Niektorí politici tieto organizácie však dlhodobo vykresľujú ako „politické“ alebo ako zbytočné a škodlivé. O tom svedčí aj vyjadrenie strany Smer, že ministerstvo zrušilo dotácie pre „spolitizované mimovládky“.
„Minister zavádza a klame a zase umelo delí organizácie na dve skupiny – na ‚spolitizované‘ a ostatné. Pravdou však je, že o dotácie z tohto dotačného programu sa uchádzali občianske organizácie z celého spektra spoločenských oblastí, konzervatívne aj liberálne, ženské, zdravotnícke, sociálne, kresťanské, reprezentujúce LGBTI+ ľudí a podobne. Stačí si pozrieť zoznam v minulosti podporených projektov,“ povedala k tomu právnička Katarína Batková, riaditeľka Via Iuris a členka výkonného výboru Občianskej platformy za demokraciu.
90 organizácií, ktoré pracujú v oblasti ľudských práv, reagovali na zrušenie výzvy spoločným vyhlásením a petíciou, ku ktorej sa môžete pridať aj vy svojím podpisom.
Ďakujeme vám za podpis a zdieľanie!
Kategórie: Aktivity
Štítky: Boris Susko, dotácia, financovanie, ľudské práva, ministerstvo spravodlivosti, petícia, Smer, výzva