Ateisti čelia v mnohých krajinách prenasledovaniu a diskriminácii

Ateisti a náboženskí skeptici trpia v mnohých častiach sveta prenasledovaním a diskrimináciou, pričom v najmenej siedmich krajinách im pri zverejnení ich názorov hrozí poprava. S odvolaním sa na správu Medzinárodnej humanistickej a etickej únie (IHEU) o tom informovala agentúra Reuters.

Podľa štúdie IHEU, ktorá združuje vyše 120 nenáboženských organizácií vo viac než 40 krajinách po celom svete, čelia neveriaci najhoršiemu zaobchádzaniu zo strany štátu a prívržencov oficiálneho náboženstva v islamských krajinách. V siedmich krajinách – Afganistane, Iráne, na Maldivách, v Mauritánii, Pakistane, Saudskej Arábii a Sudáne – môže vyjadrenie ateistických postojov alebo odklon od oficiálneho náboženstva privodiť neveriacemu človeku trest smrti.

„Existujú zákony, ktoré upierajú ateistom právo na existenciu, obmedzujú ich slobodu presvedčenia a vyjadrovania, nepriznávajú im právo na občianstvo a obmedzujú ich právo na manželstvo,“ píše sa v 70-stranovej štúdii.

Niektoré európske krajiny a Spojené štáty však podľa správy nazvanej „Sloboda myslenia 2012“ taktiež uprednostňujú veriacich a ich organizácie, zatiaľ čo k ateistom sa správajú ako k „outsiderom“.

Krajiny v Európe, subsaharskej Afrike, a Latinskej a Severnej Amerike, ktoré sa označujú za sekulárne, privilegujú alebo uprednostňujú kresťanské cirkvi pri poskytovaní vzdelávania a iných verejných služieb, uvádza sa v štúdii IHEU.

Autori správy ďalej uvádzajú, že pravoslávna cirkev v Grécku a Rusku sa teší významnej ochrane pred kritikou a pri štátnych príležitostiach má vždy popredné miesto. V USA je zaručená ochrana slobody vierovyznania a prejavu, pričom v krajine prevláda spoločenská a politická klíma, „v ktorej sa ateistom a iným neveriacim podsúva pocit, že sú horší Američania alebo neameričania“.

V správe sa uvádza, že v tomto roku došlo k nárastu trestov za „rúhanie sa“ na sociálnych sieťach. Kým v predchádzajúcich rokoch zaznamenali len tri prípady, v tomto roku ich je dvanásť, napríklad:

– Alexander Aan bol v Indonézii uväznený na dva a pol roka za ateistický príspevok na Facebooku.

– Dvaja mladí tureckí ateisti, Jabeur Majri a Ghazi Beji, boli odsúdení na sedem a pol roka väzenia za príspevky na Facebooku, ktoré boli označené ako rúhanie.

– Tuniský klavirista a ateista Fazil Say bol odsúdený do väzenia za rúhačské „tweety“.

– Grék Phillipos Loizos vytvoril na Facebooku stránku, kde si robil srandu z náboženstva v krajine. Teraz je obvinený z urážky náboženstva.

– Sedemnásťročný Egypťan Gamal Abdou Massoud dostal tri roky väzenia a Bishoy Kamel šesť rokov za to, že na Facebooku zverejňovali rúhačské karikatúry.

– Zakladateľ Egyptských facebookových Ateistov, Alber Saber, čelí väzeniu za svoju činnosť.

Známy je aj prípad zo Švajčiarska, kde v roku 2010 prepustili z práce učiteľa za to, že z triedy, kde učil, odstránil kríž s Ježišom Kristom. Za kritiku obsahu Biblie dostala poľská hudobníčka Dorota Rabczewska pokutu 1450 dolárov. V rozhovore totiž povedala, že Biblia je plná „neuveriteľných príbehov“.

Celú štúdiu v angličtine si môžete pozrieť na stránkach IHEU.

zdroj: TASR, aktuality.sk

Kategórie: Články

Štítky: , , , ,