Africkí humanisti, ateisti, sekularisti a voľnomyšlienkari sa zhromaždili v novembri 2012 v Ghane, jednej z najviac nábožensky založených krajín sveta, aby diskutovali o spôsoboch, ako podporiť osvetu. Tvrdia, že je veľmi dôležité zaviesť ich kontinent do moderného veku. Aj napriek náznakom odporu voči veľkej moci kazateľov a imámov si uvedomujú, že majú pred sebou ťažkú úlohu – presvedčiť obyčajných ľud, aby pochybovali o svojich náboženstvách, hlavne kresťanstve a islamu, ktoré do Afriky priniesli misionári a dobyvatelia.
Rovnako ťažký, ako oni hovoria, je boj proti tradičným africkým poverám, často podporované novými cirkvami, ako napríklad čarodejníctvo, ktoré vedú k zabíjaniu detí a albínov obvinených z toho, že sú čarodejnice.
„V čase, keď deštruktívna sila náboženského fundamentalizmu a poverčivosti pustoší tento kontinent, konferencia v Ghane je znamením svetla, nádeje a obnovy,“ povedal známy nigérijský humanista Leo Igwe.
Ghanská novovytvorená Humanistická asociácia, hostiteľ trojdňového stretnutia v Akkre od 23. do 25. novembra, povedala, že práve oznámenie o tomto stretnutí priviedlo skrytých ateistov k tomu, aby sa „priznali“ k svojmu názoru a prihlásili sa.
„Nechceme vykoreniť náboženstvo z našej kultúry, ale ukázať, že existujú alternatívne spôsoby pohľadu na svet, a že kladenie otázok a nasledovanie dôkazov je nevyhnutné, ak sa chceme rozvíjať ako národ“ vyhlásene povedal. Podľa Igweho je tu potrebný podobný proces, ako v 18. storočí osvietenstvo v Európe, ktoré oslabilo vplyv náboženstva a cirkví na spoločnosť a nakoniec odstránilo ich moc diktovať vládam.
So svojou obrovskou religiozitou a dodržiavaním povier ako čarodejníctvo figuruje Afrika na konci indexov rozvoja OSN ohľadom chudoby a predčasnej smrti, poznamenáva Igwe. Nedávny medzinárodný prieskum o náboženstvách zistil, že je Afrika najviac náboženský región, pričom 89% ľudí samých seba označilo za nábožensky založených, v porovnaní s len 59% vo svete. V Ghane bolo celkom 96% a v Nigérii 93%. Prieskum ukázal, že v silne urbanizovanej Južnej Afrike toto číslo pokleslo z 85% v roku 2005 na 64% v tomto roku. Ale v západnej Afrike, kde bohaté evanjelikálne cirkvi so sídlom v USA urobili silné nábory, toto percento naopak stúpa.
zdroj: Reuters
obrázok: Ghana Freethinkers
Kategórie: Články
Štítky: Afrika, Ghana, humanisti, osvietenstvo