O festivale Pohoda sa tento rok hovorilo hlavne v súvislosti s konfliktom, ktorý tam vznikol ohľadom účasti biskupa Haľka. Podľa organizátorov festivalu biskup sám požiadal o to, aby na areálu festivalu mohol mať spovednicu v chatke. Tí súhlasili a promovali „spovedanie a rozhovory s biskupom“ ako jednu z atrakcií Pohody.
Predstava spovednice na hudobnom festivale je sama o sebe dosť zvláštna a nezvyčajná. Zaujímavé je tiež, že Svedkovia Liehovovi chceli na festivale Pohoda zbierať podpisy na registráciu, no organizátori im to nedovolili: „Pohoda nám sľúbila, že nám poskytne priestor na zber podpisov. Nakoniec nám napísali, že po dôkladnom zvážení našu účasť zamietajú.“ Ale katolícky biskup a katolícke organizácie, ktoré presadzujú zákaz interrupcií, boli tam vítaní. Oficiálne odôvodnenie tohto nerovného prístupu sme nenašli.
Proti účasti homofóbneho biskupa protestovali
Mnohým ľuďom však ani neprekážala prítomnosť cirkvi, ale konkrétna osoba biskupa. Na rozdiel od tolerantnej evanjelickej farárky Polckovej či bývalého arcibiskupa Bezáka, ktorý tam chodil v minulosti, totiž Haľko patrí k náboženským fundamentalistom a len nedávno sa zviditeľnil homofóbnymi výrokmi. To, že sa v seriáli Priznanie pobozkali dve ženy, môže podľa neho byť pre mládež devastačné.
Pred chatkou biskupa preto krátko protestovala skupina ľudí, najmä s väzbami na Saplinq, O.Z., proti týmto nezmyselným a spiatočníckym názorom, na vonkajšiu stenu mu zavesili dúhovú vlajku a potom odišli. Bol to z ich strany prejav odporu voči netolerancii k LGBT komunite zo strany biskupa Halka, nie prejav netolerancie voči katolíckej cirkvi ako takej. Podľa našich informácií nedošlo k žiadnemu násiliu, nikto nikomu nezakázal praktizovať vieru či chodiť do spovednice.
Proti účasti biskupa sa vyjadril aj Inštitút ľudských práv, ktorý pritom argumentoval aj jeho nomináciou na tohtoročnú anticenu Homofób roka.
Viacerí ľudia, ktorí sa osobne rozprávali s biskupom, napísali o svojich skúsenostiach na sociálnych sieťach. Biskup sa vraj správal arogantne, bez snahy o pochopenie druhej strany a diskusia s nim tak nikam neviedla.
Nakoniec aj samotný organizátor pochopil, že pozvať práve tohto biskupa bol veľmi nešťastný nápad a ospravedlnil sa. Ako sa dalo čakať, v reakcii na tieto udalosti katolícki fundamentalisti rozpútali propagandistickú kampaň, aby spravili z biskupa obeť prenasledovania a z netolerancie obvinili naopak tých, ktorí na jeho netolerantné výroky upozornili.
Výzva na odstúpenie Anny Záborskej
Ani splnomocnenkyňa vlády pre ochranu slobody vierovyznania Anna Záborská si nenechala ujsť príležitosť sa opäť raz zastať privilegovanej náboženskej väčšiny. Podľa nej organizátori festivalu nedostatočne chránili ústavou chránené právo na spoveď. Je naozaj fascinujúce, ako si títo ľudia vedia na všetko nárokovať údajná práva, ale zároveň nie sú schopní rešpektovať práva nikoho iného.
K slovám Záborskej sa vyjadrila právnička Andrea Salibová: „Sloboda vierovyznania, ktorá je na Slovensku garantovaná, nijako nezakladá povinnosť fyzickým či právnickým osobám poskytovať svoje priestory na realizáciu náboženských obradov. V prípade, že sa poskytne nejaká nehnuteľnosť cirkvi napríklad formou prenájmu, nemá prenajímateľ žiadnu povinnosť zabezpečovať chod týchto cirkevných podujatí.“ Katolícka cirkev vlastní na Slovensku obrovské množstvo nehnuteľností a rozhodne nemôže tvrdiť, že nemá dosť priestorov na výkon svojej činnosti.
Podľa Inštitútu ľudských práv by Záborská mala odstúpiť, pretože svojím pôsobením koncept ochrany slobody vierovyznania zahanbuje. K tejto výzve sa pripájame. Odstúpiť mala už dávno, a to zďaleka nielen kvôli jej chybnému stanovisku k aktuálnej kauze. Záborská pre tých, ktorí sú na Slovensku skutočne diskriminovaní – neveriaci a náboženské menšiny – zatiaľ neurobila nič, namiesto toho dlhodobo chráni výlučne len nadpráva katolíckej cirkvi.
Petíciu za odstúpenie Záborskej môžete podpísať tu.
Kategórie: Články
Štítky: Anna Záborská, biskup, Homofób roka, homosexualita, Inštitút ľudských práv, LGBT, Pohoda, sloboda vierovyznania, Svedkovia Liehovovi