Európsky parlament vyzýva Bangladéš na ochranu ľudských práv spisovateľov… zatiaľ čo ho nezaujíma štátny zákon proti rúhaniu

26. novembra vydal Európsky parlament stanovisko, v ktorom odsúdil závažné a otrasné násilie proti sekulárnym spisovateľom, vydavateľom a blogerom v Bangladéši. Napriek tomu sa členovia parlamentu nevyjadrili k veľmi tvrdým štátnym zákonom proti rúhaniu.

Za posledné roky islamistické násilie proti proponentom slobody slova, racionalizmu a humanizmu doslova v tejto krajine vybuchlo. Len v roku 2015 bolo 5 humanistických blogerov dosekaných na smrť istamistickými skupinami za propagáciu humanizmu a sekularizmu, vyjadrovanie skeptických a racionálnych argumentov a nenásilné výzvy za spravodlivosť a slobodu v Bangladéši.

Niladri Chatterjee (Niloy Neel),  Ananta Bijoy Das, Md Washiqur Rahman Babu a Avijit Roy boli zavraždení a to 7. augusta, 12. mája, 30. marca a 27. februára 2015. V októbri bol editor Faisal Arefin Dipan brutálne zavraždený mačetami vnútri svojej kancelárie v Dhake, zatiaľ čo Ahmed Rashid Tutul, ďalší vydavateľ zavraždeného blogera Avijita Roya, bol vážne zranený spolu s ďalšími dvoma spisovateľmi a blogermi – Rono Dipam Basuom a Tareq Rahimom.

Tvárou v tvár dramatickému zvýšeniu brutálneho násilia proti nereligióznym ľuďom v Bangladéši Európska únia a špeciálne vysokí zástupcovia EÚ pre zahraničnú politiku polu s Európskym parlamentom boli ticho príliš dlho. Preto vítame toto vyhlásenie, napriek jeho neskorému dátumu, ktoré konečne odsudzuje vraždy propagátorov slobody slova a racionality a vyzýva autority v Bangladéši aby zastavili beztrestnosť týchto činov. Členovia parlamentu tiež vyzvali vládu v Bangladéši aby zabránila ďalším vraždám a zabezpečila bezpečnosť svojich obyvateľov, nezávisle na ich náboženskom presvedčení.

Avšak, násilie proti proponentom slobody slova prichádza tiež od vlády

Napriek tomu, že vítame tento nevyhnutný krok, veľmi nás mrzí, že Európsky parlament nezašiel tak ďaleko, aby vyzval vládu v Bangladéši aby dekriminalizovala rúhanie a urážky náboženstva v krajine.

Zákon je veľmi tvrdý proti tým, ktorý “urazia náboženské cítenie” svojimi slovami alebo písaním. Oba bangladéšsky trestný zákonník (sekcia 295A a 298) a Zákon o informáciach a komunikácii (sekcia 57) uvaľujú väzenie na 14 rokov, pokutu alebo oboje.

Existencia tohto zákona o “rúhaní” bola autoritami v Bangladéši často zneužívaná na obťažovanie a obmedzovanie slobody slova práve tých ľudí, ktorí boli cieľom tohto násilia a vrážd od islamistických útočníkov. Len posledný mesiac predseda mimovládnej organizácie Mohon Kumar Mondal bol zatknutý podľa zákona o Informáciách a komunikácii a obvinený z “poškodzovania náboženského cítenia Moslimov”.

V roku 2013 EÚ explicitne požadovala odstránenie zákonov kriminalizujúcich rúhanie a urážku náboženského cítenia celosvetovo. Práve preto nás veľmi mrzí nevyužitie tejto príležitosti na zavedenie tejto výzvy do praxe a vyzývame Európsky parlament na silnejšie postoje v budúcnosti.

V Európskej humanistickej federácii (a taktiež v združení Ethos) budeme pokračovať v našej práci voči koncilu EÚ a Európskej službe pre vonkajšiu činnosť aby tlačili túto agendu vpred. Pretože sme dostali veľa výziev od bangladéšskych blogerov na pomoc pre hrozbami, budeme tiež spolupracovať s ostatnými mimovládnymi organizáciami a koordinovať presun týchto ľudí do iných krajín.

Ak nám chcete pomôcť a podporiť Bangladéšskych propagátorov slobody slova, pozrite sem pre podrobné kroky.

killed

 

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , ,