NIE zákonu proti aktívnym občanom!

Na minulej schôdzi parlament v treťom a poslednom čítaní schválil zákon, ktorý významne sťažuje činnosť mimovládnych organizácií. Celý proces schvaľovania bol mimoriadne chaotický a neprehľadný, s množstvom pozmeňovacích návrhov a tak nie je isté, či si naozaj všetci poslanci plne uvedomovali, za čo vlastne hlasovali. Navyše vládna koalícia zákon pretlačila v skrátenom legislatívnom konaní bez verejnej diskusie.

Najprv SNS chcela onálepkovať mimovládne organizácie za „organizácie so zahraničnou podporou“ (po vzoru Ruska, ktoré ich označuje za „zahraničných agentov“ – čo je zo strany koalície, ktorú pomaly možno samotnú vyhlásiť za zahraničného agenta Kremľa naozaj komické), potom zase za lobistov. Z pôvodného návrhu SNS však nakoniec nezostalo skoro nič. Napriek tomu aj v tej podobe, ktorá bola schválená, je jednoznačne zameraný proti aktívnym občanom a zrejme bude používaný najmä proti tým ideologicky nevyhovujúcim. A to najmä proti tým, ktorí nie sú odkázaní na financovanie zo strany štátu, inak by im jednoducho nepridelili peniaze.

Pred negatívnymi následkami návrhu varovala Platforma pre demokraciu, ktorá ochraňuje občiansky sektor a zastupuje viac ako 80 mimovládnych organizácií a iniciatív. Proti návrhu sa vyjadril aj poradný orgán vlády – Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Na námestiach proti nemu protestovali tisícky ľudí.

Ako upozornila organizácia Možnosť voľby, tento zákon je v rozpore s právom Európskej únie. V žiadnom európskom štáte – okrem Maďarska – podobnú úpravu nenájdeme, a tak sa môžeme pripraviť na ďalšiu medzinárodnú hanbu. Namiesto toho, aby štát podporil tých, ktorí denne pomáhajú tam, kde zlyháva verejná moc a verejné služby tým najzraniteľnejším, sa rozhodol im ešte viac skomplikovať život.

Konkrétne tento zákon zvyšuje administratívnu záťaž veľkým množstvom výkazov, ktorú mnohé menšie organizácie nemusia zvládnuť. Navyše ich núti zverejňovať osobné údaje darcov, čím významne zasahuje do ich práva na súkromie a tým ich môže odradiť od ďalšej pomoci. Okrem toho zaradí občianske združenia medzi tzv. „povinné osoby“ podľa infozákona, čo neprináša viac transparentnosti, len chaos a byrokraciu. Podrobnú analýzu zákona, ktorá skúma jeho vplyv a škodlivosť pre občiansky sektor, vypracovala organizácia Via Iuris.

Tento krok nemá žiadne rozumné odôvodnenie. Vláda sa síce oháňa údajným zvýšením transparentnosti, avšak financovanie mimovládnych organizácií je transparentné už v súčasnosti. Že ide len o výhovorku, jasne dokazuje fakt, že vláda len nedávno schválila rekordné zvýšenie štátneho príspevku pre cirkvi. Tie na rozdiel od mimovládnych organizácií dostávajú obrovské milióny „len tak“, na ľubovoľné účely, úplne neefektívne a netransparentne, ale to vláde vôbec nevadí.

Aktuálne sa čaká na rozhodnutie prezidenta, či zákon podpíše alebo ho vráti do parlamentu. Platforma pre demokraciu mu poslala výzvu, ktorú podporujeme aj my.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , , , , , ,