Od apríla 2020 sedí nigérijský ateista a predseda Humanistickej asociácie Nigérie Mubarak Bala vo väzbe. Za údajné rúhanie si v tejto krajine má odpykať 24 rokov väzenia.
Na Mubaraka Balu bolo podané trestné oznámenie za príspevky na facebooku, ktoré boli údajne neúctivé voči islamskému prorokovi Mohamedovi. Na prevažne moslimskom severe Nigérie, vo federálnom štáte Kano, to viedlo k jeho zatknutiu. Až po 15 mesiacoch vo väzbe bolo konečne vznesené obvinenie. Mubarak Bala bol odsúdený na 24 rokov väzenia. Zatknutie a rozsudok spôsobili šok a vyvolali protesty po celom svete. Humanists International, Amnesty International a nespočetné množstvo ďalších organizácií a jednotlivcov sa zasadili za Balove prepustenie. Zatiaľ však neúspešne.
O to dôležitejšie je preto nezabúdať, že tento nespravodlivo odsúdený ateista je stále vo väzení. Britská televízna spoločnosť BBC nedávno zverejnila krátky film v angličtine s názvom „The cost of being an atheist“ (Cena za to byť ateistom). Novinárka Yemisi Adegoke a jej tím sa pozreli bližšie na pozadie prípadu, nahliadli do súdnej siene a rozprávali sa aj s ďalšími nigérijskými ateistami ako aj s manželkou a právnikom odsúdeného.
Novinárka si vypočula aj druhú stranu – muža, ktorý podal trestné oznámenie a dostal Mubaraka Balu do väzenia. Údajne bolo preňho úplne nemožné predmetné príspevky na facebooku jednoducho ignorovať. Rúhanie ho vraj bolí a nedá mu spať.
Právnik a Balova manželka Amina Ahmed dávajú najavo svoje sklamanie. Zatiaľ čo všetci spočiatku dúfali v rýchle prepustenie, keďže žaloba by nebola prípustná, ak by príspevky na facebooku boli zverejnené mimo štátu Kano, Balovo priznanie viny, ku ktorému zrejme došlo pod nátlakom, zmarilo všetky nádeje. Napriek tomu ich absurdne vysoký trest šokoval a najmä Balova manželka je z celej situácie zúfalá. Ich dieťa malo len niekoľko týždňov, keď Balu zatkli a zrejme bude musieť vyrastať bez otca.
Adegoke tiež vedie rozhovory s ďalšími ateistami vrátane Lea Igweho z Humanistickej asociácie Nigérie o ich názoroch na prípad Mubaraka Balu, o ich pocite bezpečia v Nigérii a ich solidarite. Rozhovor so samotným Balom jej žiaľ nebol umožnený.
Film, ktorý je možné vidieť na YouTube, ukazuje hrozné následky zákonov o „rúhaní“. Sekulárni humanisti sa celosvetovo usilujú o zrušenie týchto nespravodlivých zákonov.
Kategórie: Články
Štítky: Afrika, ateizmus, film, humanisti, Humanists International, islam, Mubarak Bala, náboženská sloboda, Nigéria, rúhanie, sloboda vierovyznania