Veselé sviatky od Ethosu

Sekulárny štát neznamená, že ľudia nebudú môcť prežívať svoje náboženské sviatky naplno, ale to, že každý bude môcť svoje sviatky sláviť bez zasahovania z vonku alebo bez toho, aby nútil ostatných, aby ich slávili spolu s nimi.

Vianoce sú v súčasnosti hlavne kresťanský sviatok, aj keď v minulosti toto obdobie slávili ľudia z iných dôvodov, a tak prajeme všetkým kresťanom veselé Vianoce. Ortodoxným kresťanom samozrejme až 8. januára.

Napriek snahe ľudí cez druhú svetovú vojnu, ktorých, žiaľ, ešte stále nemalá časť Slovenska obdivuje, máme stále na Slovensku existujúcu židovskú komunitu, ktorá obohacuje našu krajinu, a prajeme im veselú Chanuku.

Aj keď náš premiér tvrdí, že nedovolí vznik ucelených moslimských komunít, moslimovia tiež na Slovensku žijú a slávia svoje sviatky. Suniti 12. a šiiti 17. decembra oslavovali narodenie proroka Mohameda, sviatok Mawlid.

Všetky minoritné náboženstvá a hlavne prírodné náboženstvá v tomto období väčšinou slávia začatie predlžovania sa dňa, keďže Slnko dosahuje najnižšie miesto na oblohe a postupne bude stúpať a dni sa budú predlžovať. Takto toto obdobie brali predchodcovia dnešných ľudí v podstate po celom svete.

A samozrejme všetkým agnostikom a ateistom prajeme, nech si užijú voľno, ktoré nám “zabezpečili” naši kresťanskí spoluobčania, v kruhu svojich najbližších.

Veselé sviatky vám praje Ethos

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , , , , , ,