Postupne sú zverejňované výsledky minuloročného sčítania obyvateľov v jednotlivých krajinách. Aj keď sa konkrétne čísla samozrejme všade líšia, celkovo je vidieť jasný trend – ľudí bez náboženského vyznania pribúda a členov veľkých cirkví naopak ubúda. Najnovšie tento vývoj potvrdili aj výsledky vo Veľkej Británii, presnejšie povedané v Anglicku a Walese, keďže údaje zo Škótska a Severného Írska sú zverejňované samostatne.
Významný nárast počtu neveriacich
Na otázku o vierovyznaní odpovedalo až 94 percent respondentov napriek tomu, že išlo o dobrovoľnú otázku. Ku kresťanstvu sa prihlásilo 46,2 percenta obyvateľov, po prvýkrát menej než polovica. Druhou najčastejšou odpoveďou, ktorú označilo 37,2 percenta respondentov, bolo „žiadne náboženstvo“. Mimoriadny nárast počtu neveriacich zaznamenali hlavne vo Walese, kde dokonca prečíslili kresťanov. Ďalšími najčastejšími odpoveďami boli islam (6,5 %), hinduizmus (1,7 %) a sikhizmus (0,9%).
Veľmi nás teší úspech britských humanistov z organizácie Humanists UK, ktorí pred sčítaním podobne ako my robili kampaň a vyzývali ľudí, ktorí nepraktizujú žiadne náboženstvo, aby označili túto možnosť.
Jedna z najmenej náboženských krajín
Britskí humanisti si myslia, že náboženstvo je na ústupe najmä vďaka vedeckému pokroku. Spiatočnícke názory niektorých cirkví sa zároveň čoraz menej zhodujú s postojom verejnosti k otázkam ako je tolerancia k inej sexuálnej orientácii, úloha žien v spoločnosti a interrupcie. Navyše sa aj tam objavili škandály so sexuálnym zneužívaním detí kňazmi. Verejné diskusie vo Veľkej Británii sa v súčasnosti zvyčajne riadia princípom, ktorý prvýkrát vyslovil humanista John Stuart Mill v 19. storočí – že ľudia by mali mať slobodu robiť, čo chcú, pokiaľ tým neškodia iným. Keď si to všetko zhrnieme, nie je prekvapivé, že došlo k nárastu nenáboženskej populácie a rastúcej akceptácii faktu, že neveriaci ľudia sú rovnako morálni ako veriaci.
„Tieto výsledky potvrdzujú, že najväčšou demografickou zmenou v Anglicku a Walese za posledných desať rokov bol dramatický nárast ľudí bez vyznania. Znamená to, že Spojené kráľovstvo je takmer určite jednou z najmenej náboženských krajín na Zemi“, komentoval výsledky sčítania predseda Humanists UK Andrew Copson.
Politické dôsledky
Bude zaujímavé sledovať, či výsledky sčítania povedú aj k zmenám v politike a v konkrétnych zákonoch, ktoré už dávno neodrážajú skutočný pomer ľudí s náboženským vyznaním a bez neho. Týka sa to hlavne najväčšej cirkvi v krajine – Anglikánskej cirkvi, ktorá má rôzne nadpráva. Veľká časť verejnoprávneho vysielania je venovaná náboženským, najmä kresťanským programom. Biskupi môžu dokonca aj hlasovať v parlamente.
K diskriminácii neveriacich dochádza napríklad aj v školstve. Tretina štátnych škôl v Anglicku je kresťanská a na 16 % miest v štátnych školách prijímajú žiakov nábožensky selektívnym spôsobom, napríklad sa od rodičov prijímaných žiakov požaduje, aby navštevovali príslušné bohoslužby. A všetky školy v Anglicku a Walese – vrátane tých bez náboženského charakteru – musia mať každodennú kresťanskú bohoslužbu.
„Zákon nedokázal držať krok s tempom zmien a výsledkom je, že obrovská nenáboženská populácia v Anglicku a Walese čelí každodennej diskriminácii. Tento výsledok sčítania ľudu by mal byť budíčkom, ktorý podnieti k novému prehodnoteniu úlohy náboženstva v spoločnosti“, uviedol Copson.
Prieskumy verejnej mienky pritom ukazujú silnú podporu pre ukončenie pôsobenia biskupov v parlamente, nahradenie bohoslužieb v školách inkluzívnymi zhromaždeniami, ukončenie štátneho financovania cirkevných škôl a podobne.
Kategórie: Články
Štítky: Anglicko, kresťanstvo, sčítanie obyvateľov, Veľká Británia, Wales