Aj ETHOS sa tento rok zúčastnil Svetového kongresu humanistov v Kodani, organizovaným medzinárodným združením Humanists International, ktorého sme súčasťou. Na tomto kongrese nás zastupoval náš podpredseda Mario A. Liptaj.
Medzinárodná spolupráca
Úvodom by sme radi zagratulovali Českým Humanistom k získaniu členstva v Humanists International.
Konferencia bola samozrejme skvelou príležitosťou pre networking so spriatelenými organizáciami z celého sveta, nadviazali sme napríklad priateľský kontakt s Maďarskými ateistami, ako aj inými sekulárnymi organizáciami v našom regióne, s ktorými by sme v budúcnosti radi začali nejakú formu spolupráce. Maďarským ateistom náš zástupca poskytol videorozhovor. Taktiež sme poskytli rozhovor o ETHOSe, ako aj stave humanizmu a sekularizmu na Slovensku kanadskému novinárovi, hotový článok pre vás samozrejme po jeho publikácii zverejníme.
Znova sme si taktiež pripomenuli, že humanisti vo svete sú často v zlej situácii. Správy o stave súdneho sporu Mubaraka Balu, predsedu Humanistickej asociácie Nigérie, ktorý je už druhý rok väznený za svoje presvedčenie a ktorému Humanists International pomáha poskytnúť právnu podporu, sú veľmi znepokojujúce. Za porušenie zákonov proti tzv. „rúhaniu“ bol odsúdený až na 24 rokov väzenia.
V Nigérii, ako aj v iných krajinách najmä Afriky, je žiaľ stále problém s obvineniami z čarodejníctva. Stretli sme sa so zástupcami Advocacy for Alleged Witches, ktorí na tento problém upozorňujú. Zakladateľ organizácie Leo Igwe sa taktiež stal novým členom rady HI.
Novozvolená podpredsedníčka HI, Roslyn Mould z Humanistickej asocácie Ghany, taktiež upozorňuje na zhoršujúcu sa situáciu LGBT ľudí v Ghane, aj v Ugande, ktorá čelí sankciám od Svetovej banky za svoj trest smrti za homosexualitu.
Zaujímavé prednášky
Mnohé z prednášok počas kongresu sa týkali znepokojivej situácie ohľadom úpadku demokracie po celom svete. Humanisti vyjadrili obavy najmä ohľadom stavu demokracie v Indii, Brazílii, na Filipínach, ale aj v susednom Maďarsku či Poľsku.
Taktiež nás zaujala horlivá debata ohľadom slobody vyjadrovania a umení, ktorú započala prednáška Victorie Gugenheim, úspešnej umelkyne, telovej maliarky, maskérky a aktivistky, ktorá dlhodobo spolupracuje s Koncilom ex-moslimov Británie. Tá nám, ako „resident artist” konferencie, taktiež predstavila svoj umelecký aktivizmus, aj prostredníctvom dokumentárneho filmu.
Ďalším diskutovaným problémom, týkajúcim sa etiky a humanizmu, bola samozrejme prebiehajúca vojna na Ukrajine. Vypočuli sme si prednášku Oleksandry Romantsovej z ukrajinského Centra občianskych slobôd o tom, ako môže Západ pomôcť obrániť a vybudovať ukrajinskú demokraciu, ako aj Remusa Cerneu, humanistu a novinára z rumunského Newsweeku, ktorý nám priniesol strašidelné, ale aj povzbudzujúce a dojímavé videomateriály priamo z Ukrajiny.
Valnému zhromaždeniu HI, ktorého sme sa zúčastnili, sa žiaľ nepodarilo odsúhlasiť vyhlásenie ohľadom vojny, navrhované Švajčiarskymi humanistami.
Deklarácia, ktorú sa našťastie podarilo vecne pripomienkovať a presadiť, bola Kodaňská deklarácia o demokracii ako humanistickej hodnote, ktorej znenie si môžete prečítať tu.
Budúce valné zhromaždenie sa bude konať v Singapure, čoho oznámenie však vyvolalo odpor časti zúčastnených kvôli problémom so slobodou slova v tejto krajine. Nasledujúci Svetový kongres humanistov budú organizovať American Atheists vo Washingtone, DC.
Kategórie: Aktivity
Štítky: ateisti, čarodejníctvo, Českí humanisti, humanisti, Humanists International, humanizmus, Mubarak Bala, Nigéria, Svetový kongres humanistov, Ukrajina