Stanovisko OZ Ethos k výsledkom volieb NR SR 2016

Humanistické združenie OZ Ethos so znepokojením sleduje vývoj na slovenskej politickej scéne. Výsledky volieb do NR SR 2016 vnímame s rozčarovaním. Do parlamentu sa dostala politická strana Mariána Kotlebu ĽSNS, ktorej členovia sa hrdo hlásia k ideám fašizmu a obdivujú autoritatívne režimy a ich predstaviteľov. Tieto zhubné idey sú pre nás neprijateľné a sú nezlúčiteľné s ideami humanizmu, demokracie a tolerancie. Členovia tejto politickej strany prejavujú česť osobám ako Adolf Hitler, ktorý bol podľa slov Mariána Magáta ‘mierotvorca‘ a ‘človek so srdcom na správnom mieste‘. Marián Kotleba sa oslavne vyjadruje na adresu Jozefa Tisa a považuje ho za pravého štátnika, netají sa svojimi sympatiami k Slovenskému štátu (1939 – 1945) a jeho fungovaniu. Marián Kotleba tiež verejne spochybňuje zločiny holokaustu.

Žiaľ, tieto fakty zostali voličom skryté počas Kotlebovej kampane, kde úspešne volil taktiku navštevovania ľudí v lokalitách, ktoré sú zmietané chudobou, nezamestnanosťou, nízkou vzdelanosťou – charakteristiky, ktoré zapríčiňujú veľmi nízku životnú úroveň ľudí. Práve tieto oblasti Slovenska najviac pociťujú zlyhanie zo strany politikov riešiť ich problémy a tak nečinnosť doterajších politických subjekov poskytla priestor človeku, ktorý ponúka naoko jednoduché a spravodlivé riešenia. Kotleba prejavil záujem o voličov, ktorí sa cítili prehliadaní. Túto situáciu vnímame ako systematické zlyhanie vlád, ktoré dlhodobo odmietajú riešiť nezamestnanosť v regiónoch, ignorujú rómsku problematiku či výrazné medzery v efektívnosti nášho školstva a zdravotníctva.

Dôvodom na obavy je aj to, že veľká časť voličov ĽSNS sú kresťania-katolíci. Strana sa hlási k nacionalistickej interpretácii kresťanskej viery, v samotnom programe strany sú jasné výzvy na domobranu a mobilizáciu obyvateľstva, aby zobrali spravodlivosť do vlastných rúk a konali proti ‘parazitom’. Takéto extrémistické výzvy môžu odštartovať veľké občianske nepokoje, ktoré budú posilňované ideou, že ide o spravodlivý boj s Bohom po svojom boku. História hovorí veľmi jasne o tragédiách, ktoré sa udiali v mene fanatických nasledovníkov viery.

Je predpoklad, že Marián Kotleba sa so svojou stranou ĽSNS nedostane do koalície a teda bude ‘len’ opozičným politikom. Dá sa však tiež predpokladať, že pokiaľ novozvolená vláda nezačne urýchlene riešiť pálčivé problémy obyvateľstva, radikalizácia Slovákov bude pokračovať a Kotlebova strana bude naberať na popularite a sile. Žiadame tak novozvolených predstaviteľov politických strán, aby bezodkladne začali riešiť nezamestnanosť, školstvo, zdravotníctvo, rómsku problematiku a vyzývame Vás k hľadaniu systémových riešení, ktoré potlačia radikalizovanie a budú napomáhať k vytváraniu osvietených hodnôt demokratického štátu bez nebezpečných ideológií.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , ,