Prinášame vám príhovor Beáty Jurík z protestnej akcie proti ďalšiemu navyšovaniu štátneho príspevku pre cirkvi. Beáta Jurík je poslankyňou Národnej rady za stranu Progresívne Slovensko, kde sa často venuje ľudskoprávnym témam. Netají sa tým, že je ateistka a chce žiť v spoločnosti, kde budú práva neveriacich rovnako rešpektované ako práva veriacich.
„Vážené dámy, vážení páni, stojím tu dnes pred vami, no v prvom rade s vami, nielen ako poslankyňa, ako ateistka, ale aj ako veriaca v sekulárny štát a tiež ako človek, ktorému záleží na tom, kam sa táto krajina pohne. Stojím tu ako človek, ktorý pred pár týždňami oslávil svoje 35. narodeniny a ktorý teda Nežnú revolúciu doslova prespal v perinke u starých rodičov, zatiaľ čo moji rodičia štrngali na námestiach kľúčami. Ja som síce 17. november 89 prespala, no mám taký pocit, že kto tu zaspal, je práve tá politická moc, ktorá za 35 rokov nedokázala naplniť siedmy bod programového vyhlásenia VPN z 25. novembra, teda zajtra to bude 35 rokov, a ktorý žiadal o dôslednú odluku cirkvi od štátu.
Predstavte si, vlastne celý môj život čakáme na odluku cirkvi od štátu. 35 rokov sa môže zdať málo, ale ja som za ten čas stihla dosť, tak si myslím, že aj takýto návrh tu už dávno mal byť. 35 rokov čakáme a dnes sme sa dočkali akurát tak toho, že tu stojíme a opäť raz tak pomyselne štrngáme, pretože súčasná vláda nám neponúka odluku cirkvi od štátu, ale presný opak. A síce doslova si pripútava cirkev, kupuje si ju a vytvára ešte väčšiu závislosť cirkvi od štátu.
Samozrejme všetci a všetky, ako tu stojíme, veľmi dobre vieme, že ak sú páni z koalície a vlády v niečom dobrí, tak je to práve kupovanie si priazne. Zákon, ktorý tu dnes tak pomyselne vyštrngávame, je skutočným zrkadlom tejto vlády. Vláda, ktorá si hovorí sociálnodemokratická, by nikdy k niečomu takémuto nedospela. Zatiaľ čo Ficova drahota ľuďom berie, cirkvi sa rozhodli naopak pridať. Smer a Hlas majú sociálnu demokraciu doslova len v názve, sú to akísi sociálni demokrati z Wishu, však nedávno sa aj vrátili z Číny, pretože skutoční sociálni demokrati naopak odmietajú závislosť cirkvi od štátu ale aj štátu od cirkvi.
Do parlamentu nám tento zákon priniesla snáď najneschopnejšia členka vlády. No čuduj sa svete, prekvapila aj nás – tentokrát sa jedná o vládny zákon, pretože obvykle to robí cez svojich poslancov z SNS, teda obvykle, keď sa snaží niečo opäť zničiť. Nie je však vylúčené, že v druhom čítaní nám na stôl opäť pribudnú nejaké pozmeňováky, ktoré budú zákon opravovať. Ja by som sa aj tak spýtala, či niekto náhodou neviete, či ten jej zákon o slovenskom jazyku sa bude aplikovať aj na návrhy zákonov. To sa pýtam iba tak – pre jednu známu.
Vláda tento zákon schválila až na druhý pokus. To je tá vláda skúseností, pokoja a konca chaosu, ktorá funguje bez akýchkoľvek problémov, no jedna radosť spolupracovať. A keďže tak dobre spolupracujú, tak ten návrh potom ešte museli dať aj na koaličnú radu. No tak mi opäť povedzte, či ministri vlády náhodou nie sú z koalície. Je to iba taká rečnícka otázka. Možno keby tu bol medzi nami pán poslanec Huliak, tak by nám vedel lepšie vysvetliť, ako to dnes chodí. Aspoň že v tom parlamente sa im teda na prvý pokus podarilo tento zákon schváliť a dohodli sa na podpore. Inak presne takto chaoticky vyzeralo aj odvolávanie podpredsedu Národnej rady Michala Šimečku, keď najskôr nevedeli, na koho to zvalia potom či to vôbec spravia, ale nakoniec sa teda dohodli.
Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť – to je krédo programového vyhlásenia vlády. Aj som si vydýchla, ako som to povedala, navýšime príspevok cirkvám a odvoláme Michala Šimečku z postu podpredsedu Národnej rady. Cítite ako sa vám lepšie žije? Pokojnejšie aj bezpečnejšie dokonca a ešte máme aj nový trestný zákon, športové poukazy a pribudnú aj vlajky, ako je tá na tom stožiari. Hlboký nádych, vážené dámy a vážení páni, ale zas nie moc lebo náhodou nachladnite a museli by ste ísť k lekárovi, lenže tí húfne odchádzajú. Ak predsa len ešte máte dnes v toto nedeľné popoludnie čas, tak si možno zbehnite teda kúpiť sprej do nosa, lebo aj ten bude po prv januári oveľa drahší, tak ako vlastne všetko. A ešte keď zaplatíte kartu, tak to vám ani nehovorím.
Stojím tu dnes teda ako človek, ktorý si veľmi váži to posolstvo Nežnej revolúcie a ktorý by si želal, aby táto vláda konečne myslela aj na ľudí a nielen na tých svojich známych alebo na rôzne časti spoločnosti, ktoré si chce takýmto spôsobom kúpiť. Ficova vláda skutočne ľuďom berie a cirkvám a konkrétne teda tej jednej pridáva. A budúci rok sa teda zložíme nielen na zvýšené platy ministrov, ale aj na platy duchovným. A ja sa pýtam, prečo. Možno vy viete, prečo by sme všetci mali platiť lepší hotel Tarabovi, keď je na nejakom výjazde na chlebíčkoch. A nechápem ani, prečo by sme sa mali podieľať na financovaní niečoho, čo ešte aj mojich veriacich priateľov a známych odrádza od toho prihlásiť sa k ich viere – napríklad pri sčítaní obyvateľstva.
Možno aj preto počet týchto ľudí klesá. Ja si pritom nemyslím, že veriacich je menej, len sa jednoducho už k cirkvi nehlásia. Dajme si na zahriatie, lebo je skutočne zima, možno takú jednu slovnú úlohu z matematiky, hoci teda vo všetkých rebríčkoch vzdelávania vieme, že sme na chvoste. Toto určite zvládneme. Ak dnes štát poskytuje cirkvám príspevok 60 miliónov eur ročne pre cirkvi, ku ktorým sa hlási 3,7 milióna veriacich, tak koľko to vychádza na jedného člena? Pomôžem vám: 16 eur ročne. Ročne! Ešte aj záujmové aktivity mojich detí stoja viac. Mesačne. Menej veriacich – viac peňazí. Počas konsolidácie. Vám to dáva logiku? No nie, je to presne opačne. Tento návrh však priniesla ministerka kultúry a tak sa ani nečudujem, že tá logika nás možno prekvapila.
Nechápte ma zle, pri aktivitách, ktoré sú vo verejnom záujme a kde napríklad cirkev supluje štát tak ako občiansky sektor, kde pomáha s humanitárnou alebo sociálnou pomocou, samozrejme to má byť štátom preplatené za rovnakých podmienok ako aj občianskemu sektoru. No na aktivity, ktoré sú v jej vlastnom záujme, sa jej v sekulárnom štáte nemáme na niečo skladať.
Čoraz viac ľudí tiež podporuje odluku cirkvi od štátu vrátane samotných veriacich. To hovoria čísla, ktoré boli zverejnené len pred pár dňami. Ale vládu Róberta Fica skutočne nezaujíma, čo si myslia ľudia a čo hovoria. Potrebuje si len upevniť moc a robí to tak, že si kupuje časť spoločnosti a naopak hucká proti nej inú časť. Pripomína vám to niečo? Malá nápoveda: trináste dôchodky.
Na záver by som sa vám chcela ospravedlniť. Prepáčte, ale v parlamente z pozície opozície skutočne nemáme možnosť tento zákon zastaviť. Ten vládny valec si ho pravdepodobne a možno aj s podporou časti opozície skutočne presadí. Počty však nepustia a vidíte, aká je táto vládna väčšina krehká. Nemôžu už chodiť ani na zahraničné pracovné cesty, lebo mínus jeden rovná sa nepresadia zákon.
Čo vám ale môžem sľúbiť je, že spravíme všetko preto, aby po štvrtej Ficovej vláde neprišla piata Ficová vláda. Aby tu bola skutočne alternatíva pre lepší život pre ľudí a aby sme aj na spravodlivé financovanie cirkví a odluku nečakali ďalších 35 rokov. Som veľmi rada, že na rozdiel od 17. novembra 89 som tento deň neprespala a že som ho mohla dnes stráviť s vami. Veľmi pekne ďakujem.“
Kategórie: Názory
Štítky: Beáta Jurík, financovanie, financovanie cirkví, návrh zákona, odluka cirkví od štátu, parlament, Progresívne Slovensko, protest, vláda