Reakcie poslancov na výzvu za zachovanie reprodukčných práv

Pred niekoľkými týždňami sme zverejnili a zaslali poslancom NR SR výzvu na nepodporenie nových návrhov snažiacich sa obmedziť reprodukčné práva žien.

Nižšie zverejňujeme reakcie poslancov, ktorí našu výzvu podporili:

Za seba Vám môžem povedať, že s legislatívnym návrhom nesúhlasím a nepodporím ho. Zastávam názor, že žena by sa sama mala rozhodnúť a zvážiť takú krehkú situáciu akou je
tehotenstvo či prípadné umelé prerušenie tehotenstva. Rozhodne nechceme v tomto smere diktovať a určovať pravidlá, podľa ktorých by sa malo postupovať, preto rátajte s mojom plnou
podporou.

Milan Laurenčík (SaS)

V tejto téme sa angažujem. Som jedným z poslancov, ktorí pripravili pozmeňovací návrh k návrhu p. Záborskej s cieľom, aby bol zachovaný status quo. Verte, že urobím všetko preto, aby sme neprijali legislatívu, ktorá by bola krokom späť.

Tomáš Lehotský (ZA ĽUDÍ)

Tak ako som už avizovala na svojom Facebooku, môžem opätovne povedať aj teraz Vám, že návrh na sprísnenie interrupcií tak ako bol predložený do NRSR nepodporím.

Anna Mierna (Oľano)

Pani poslankyňa Saková nebude hlasovať za návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, tlač 154.  S uvedeným návrhom pani poslankyňa nesúhlasí. Tak ako bolo už viackrát povedané problematika obmedzovania interrupcií  je veľmi citlivá téma. Prijímaniu akýchkoľvek zmien by mala predchádzať verejná diskusia, hlavne medzi ženami, ale aj diskusia odborná. Pred predložením zákona neprebehla žiadna diskusia, nielen s verejnosťou, ale ani s odborníkmi, lekármi…

Preto pani poslankyňa Saková, aj Hlas-SD  návrhy zamietnu.  Myslíme si, že momentálne by sa mala vláda SR zamerať na prijímanie zákonov a opatrení, ktoré pomôžu zmierniť následky COVID-19 na ľudí aj podnikateľov.

Denisa Saková (Hlas-SD)

Pani poslankyňa rozumie Vašim obavám ohľadom zákona o interrupciách na Slovensku. Z osobného presvedčenia interrupcie neschvaľuje, zároveň však ako žena a matka rozumie dôvodom, pre ktoré sa ju mnohé ženy rozhodnú podstúpiť. Osobne je rada, že vďaka aktuálne platnej legislatíve počet potratov u nás na Slovensku klesá.

Má za to, že pokiaľ súčasný zákon funguje efektívne, nevidí dôvody k jeho zmene. Je totiž utópiou veriť, že môže existovať moderná liberálna spoločnosť, v ktorej potraty nebudú existovať.

Ako geologička a tímlíderka pre životné prostredie sa však venuje témam, ako napríklad masívnemu znečisteniu pitnej vody na Žitnom ostrove, ktoré považuje za akútne a pálčivejšie.

Anna Zemanová (SaS)

Ďakujem za Váš mail a postoj. Súhlasím s Vami.

Monika Kozelová (Oľano)

Pani poslankyňa veľmi citlivo vníma a reaguje na túto tému, nakoľko sama čaká bábätko, ktoré o chvíľu príde na svet.

V júli v prvom čítaní hlasovala proti tomuto zákonu a aktívne proti nemu vystúpila aj na tlačovej konferencii. Osobne tiež adresovala svoje výhrady predkladateľom sporného zákona na stretnutí s nimi. V podobnom nastavení plánuje vytrvať aj naďalej, v prípade, že sa bude hlasovať o zákone v aktuálnom znení. 

Ak by jej zdravotný stav dovolil zúčastniť sa na hlasovaní, určite by ste v nej mohli nájsť podporu aj v pléne Národnej rady. Z aktuálnej parlamentnej schôdze však musela byť ospravedlnená, čo ju veľmi mrzí, ale už odpočítava posledné hodiny do pôrodu. Verím, že to pochopíte.

Držíme Vám palce vo vašom boji proti sprísňovaniu interrupcií na Slovensku. Sme v tom s vami.

Vladimíra Marcinková (ZA ĽUDÍ)

Ďakujem za mail a za Váš názor, s ktorým sa stotožňujem.

Existuje niekoľko pozmeňujúcich návrhov, ktorých obsah bude potrebné prerokovať a ja verím, že v závere k obmedzovaniu prístupu k interrupciám nedôjde.

Jaromír Šíbl (Oľano)

Pozeráme sa na veci rovnako. Som člen SaS a som jednoznačne proti sprísňovaniu podmienok interrupcií. Mám za to, že je veľmi dôležité slobodné rozhodnutie ženy a súčasná legislatíva nepotrebuje žiadne zmeny.

V parlamente sa venujem práve finančným a ekonomickým témam. To sú reálne problémy, ktorým Slovensko aktuálne čelí.

Práve slobodná spoločnosť má vždy najlepšie podmienky na rozvoj a spokojný život. A práve so slobodou prichádza vždy aj zodpovednosť.

Máte moju plnú podporu a jednoznačne hovorím, že budem hlasovať proti akýmkoľvek sprísneniam interrupčnej legislatívy.

Marián Viskupič (SaS)

Kategórie: Aktivity

Štítky: , ,