Podporujeme protestné akcie „Nebudeme ticho“

Parlament minulý týždeň posunul návrh poslankyne Záborskej o obmedzení práv žien, ktorý pokrytecky nazýva „pomoc tehotným ženám“, do 2. čítania. Návrh obsahuje napríklad predĺženie povinnej čakacej lehoty pred podstúpením interrupcie, a to aj v prípade zdravotných dôvodov, zákaz neexistujúcej „reklamy na interrupcie“, ktorý je v skutočnosti zákaz informovať ženy o ich legálnych možnostiach aj ďalšie nezmyselné dotácie pre združenia z okolia Záborskej alebo nepriame nalievanie peňazí pre cirkvi.

Okrem toho novela zákona má zrušiť vyhlášku o umelom prerušení tehotenstva a nahradiť ju novou, ktorú predkladatelia zatiaľ verejnosti nepredstavili. Ak však bude prijatá novela zákona, tak nová vyhláška bude musieť zohľadňovať aj rozšírený účel zákona, teda brať zreteľ na ochranu plodu, čo by opäť mohlo viesť k ohrozeniu zdravia žien.

Za tento škodlivý a neodborný návrh hlasovalo až 75 zo 130 prítomných poslancov. Znova sa pritom spojili náboženskí fundamentalisti všetkých strán. Okrem OĽaNO, Sme rodina, ĽSNS a Republika sa pridali aj jednotlivci zo Smeru a Za ľudí.

Proti hlasovala strana SaS a v parlamentnej diskusii obhajovali práva žien hlavne Janka Bittó CigánikováMiroslav Žiak. Upozorňovali na to, že jedinou agendou Záborskej a spol. je obmedzovanie ženských práv na základe ich náboženskej viery. Jasne proti obmedzovaniu prístupu žien k interrupciám sa vyjadrila aj strana Progresívne Slovensko. Nesmieme dopustiť, aby návrh na nasledujúcej schôdzi prešiel aj 2. čítaním.

Stretneme sa 18. októbra o 17.30 na Námestí SNP

ETHOS ako sekulárna a humanistická organizácia podporuje protestnú akciu Nebudeme ticho, ktorú organizujú združenia Možnosť voľby, Aspekt a Povstanie pokračuje. V pondelok 18. októbra pred začiatkom ďalšej parlamentnej schôdze bude protestný pochod v Bratislave. Začne sa o 17.30 hod. na Námestí SNP. Protesty budú od 18. do 20. októbra aj v ďalších slovenských mestách – bližšie informácie budú zverejnené na stránke Nebudeme ticho.

Ak chcete finančne podporiť hnutie a protesty proti obmedzovaniu práv žien a máte účet na Slovensku, peniaze môžete poslať združeniu Možnosť voľby na SK52 1100 0000 0029 2190 2147 a do správy pre príjemkyne uveďte „NEBUDEME TICHO“. V prípade zahraničného úctu bude treba kontaktovať Možnosť voľby cez Facebook alebo Instagram a pošlú vám presné inštrukcie. 

Za akúkoľvek pomoc vám ďakujeme. Pripomíname, že minulý rok návrh Záborskej na sprísnenie interrupcií neprešiel iba o jeden hlas. Je preto veľmi dôležité, aby sme neboli ticho!

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , , , , ,