Pochod za odluku cirkvi od štátu

V nedeľu 1. decembra sa o 15:00 na Námestí Slobody stretli účastníci Pochodu za odluku cirkvi od štátu pod záštitou občianskeho združenia Ethos a s podporou European Humanist Federation. Cieľom pochodu bolo poukázať na stále nesplnenú požiadavku Novembra 89 na dôslednú odluku cirkvi od štátu a na rozpor s Ústavou Slovenskej republiky, podľa ktorej „Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.“

Hlavné požiadavky, medzi ktoré patrí zrušenie náboženskej „výchovy“ (v skutočnosti propagácie ideológie jednej cirkvi) na školách, ukončenie financovania cirkvi štátom a odstúpenie Slovenskej republiky od Vatikánskych zmlúv, predniesli predseda Ethosu Metod Rybár a iniciátor pochodu Mário Antonio Liptaj.

„Zrušenie náboženskej výchovy na štátnych školách, ukončenie financovania cirkví štátom a zdanenie cirkevného majetku a príjmov, slobodná voľba v otázke interrupcie a tehotenstva, zrušenie štatútu štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja pre náboženské sviatky a odstúpenie Slovenskej republiky od Vatikánskych zmlúv,“ vymenoval požiadavky Rybár.

Pripomínal, že náboženská výchova nepatrí do škôl, ale do chrámu a že alternatíva náboženskej výchovy na malých školách nie je, a ak je, tak je nedostatočná. Slovenská republika by podľa neho nemala uznávať ako štátne sviatky len sviatky jednej cirkvi, zatiaľ čo členovia iných cirkví si pre svoje sviatky musia brať dovolenku alebo neplatené voľno. Liptaj vyzval účastníkov, aby pri nasledujúcom sčítaní ľudu, ktoré bude v roku 2021, slobodne deklarovali, že sú bez vyznania, keďže cirkvi by sa mali po novom financovať podľa počtu veriacich a nie podľa počtu kňazov.

Na pochode vystúpila aj programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská, ktorá sa venuje témam ekonomických a sociálnych práv, práv žien či LGBT ľudí. Povedala, že fundamentalistické prúdy nie sú síce také silné, ale sú mimoriadne hlasné a ovplyvňujú politikov. Preto by malo byť ľudí, ktorí sú proti takýmto názorom, viac počuť.

Šéfredaktor magazínu Kapitál Tomáš Hučko vo svojom prejave povedal, že zmena nenastane, pokiaľ nebudú mať ľudia kritické myslenie. Poukázal na to, že katolícka cirkev má priestor nielen vo svojej televízii či v konzervatívnom denníku Postoj, ale aj v liberálnych médiách ako sú Sme či Denník N. Ďalej vystúpili informatik a občiansky aktivista Andrej Lúčny a stand-up komik a vyštudovaný sociológ Matej Makovický.

Účastníci podujatia sa neskôr presunuli pred budovu Národnej rady SR. Na podujatí sa zúčastnilo cca. 100 ľudí. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili alebo nás podporovali na diaľku.

Kategórie: Aktivity

Štítky: , , , ,