Za posledných 33 rokov pribudlo na Slovensku nielen obrovské množstvo kostolov, ale aj krížových ciest a ďalších cirkevných stavieb. Hlavne v horách nájdeme všelijaké sošky panny Márie, megalomanské ružence či kríže. Absolútna väčšina týchto kresťanských symbolov tam však bola umiestnená nelegálne a mala by byť odstránená ako každá iná čierna stavba.
Náboženské symboly patria predovšetkým do kostolov a domácností veriacich. Niektorí „kresťania“ to však nerešpektujú a cítia potrebu čo najviac nimi zaplniť verejný priestor, ktorý je tu pre všetkých, aj veriacich iných náboženstiev a ľudí bez vyznania. S úprimnou vierou to nemá nič spoločné, skôr ide o demonštráciu moci cirkvi a snahu „značkovať“ si územie bez ohľadu na ostatných. Často si tieto aktivity financujú ľudia, ktorí veľmi pochybným spôsobom nadobudli veľké majetky a radi by pre svoje aktivity získali spoločenskú akceptáciu. Avšak ani komunálni politici nepohrdnú príležitosťou utužiť týmto spôsobom vzťah so svojou voličskou základňou – samozrejme za obecné peniaze.
Očistiť krajinu od tohto náboženského vizuálneho smogu nie je vôbec ľahké. Príkladom je krížová cesta v Streženiciach, ktorá vznikla bez stavebného povolenia priamo na národnej kultúrnej pamiatke. Pamiatkari boli šokovaní, no žiaľ napriek ich podnetu nič sa s tým neurobilo a proti zjavnému porušeniu zákona nikto nezasiahol.
Občianske združenie ETHOS preto víta najnovšiu iniciatívu ochranárov, ktorí sa rozhodli odstrániť všetky nelegálne umiestnené predmety z chráneného územia v Tatrách, vrátane náboženských. Ochranári pritom upozorňujú, že historické kríže, ktoré boli na horách inštalované v dávnej minulosti alebo so stavebným povolením, môžu na svojom mieste zostať aj naďalej. Veľké upratovanie na štítoch a medzi skalami má turistov naučiť, že oltáriky tam nepatria a že z hôr by sme mali odchádzať bez viditeľnej stopy. A to nielen z Tatier.
Kategórie: Stanoviská
Štítky: kresťanstvo, kríž, náboženstvo, ochrana prírody