Konfesionálna príslušnosť nad odbornosťou

Občianske združenie Ethos vyjadruje znepokojenie nad spôsobom a výsledkom výberu nového generálneho riaditeľa pozemkového fondu. Vzhľadom na to, že menovaný Ján Marosz, vzdelaním pedagóg s kombináciou katechetika-nemčina, nespĺňa akékoľvek mysliteľné kvalifikačné predpoklady na vedenie tejto inštitúcie, naskytá sa otázka, na základe čoho sa vláda takto rozhodla.

Žiaľ, najpravdepodobnejšia odpoveď na túto otázku je v 21. storočí šokujúca: výberovým kritériom zrejme bola jednak jeho politická príslušnosť – ide o bývalého poslanca OĽaNO – ako aj jeho konfesia a dobré vzťahy k časti tzv. kresťanskej komunity.

Ján Marosz napríklad vo volebnej kampani odporúčal voliť jedného z najkontroverznejších poslancov v súčasnom parlamente Martina Čepčeka, ktorý pre svoju posadnutosť zákazom interrupcií a inklináciu ku spoločnému hlasovaniu s fašistami opustil svoj klub, a taktiež opakovane vyjadroval podporu tzv. Aliancii za rodinu, čiže sa pasoval do role prenasledovateľa LGBT komunity.

Nie je to zďaleka prvé rozhodnutie vlády tohto druhu. Dosiaľ najznámejším v tomto smere bolo menovanie podobne neslávne známeho Jána Mrvu. Už pred rokom sme upozornili na netransparentné rozdávanie štátnych funkcií kresťanským fundamentalistom, hlavne na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny a na Ministerstve zdravotníctva.

Pozemkový fond nepochybne potrebuje nové vedenie, morálne bezúhonné a odborne na úrovni. Vymenovaný generálny riaditeľ nespĺňa ale za žiadnych okolností odbornú kvalifikáciu. Jeho menovanie možno pripísať na vrub predstave o pôsobení „kresťanov v politike“, vychádzajúce z úplne nesprávneho predpokladu, že ak je niekto známy ako „kresťan“, je zároveň morálne bezúhonný a „s pomocou Božou“ aj schopný.

Veľmi ťažko totiž môže inak minister vysvetliť, že Marosz získal funkciu generálneho riaditeľa pozemkového fondu napriek tomu, že sa ani len nezúčastnil výberového konania. Toho sa zúčastnili úplne iní ľudia.

Takéto správanie strany, ktorá pred voľbami sľubovala transparentnosti pri obsadzovaní úradov, považujeme za neprijateľné.

Kategórie: Stanoviská

Štítky: , , , ,